Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

V předaukční výstavě bude poprvé k vidění pastel Jana Zrzavého z roku 1927

Praha 15. května (ČTK) - Pastel Jaro z roku 1927 od Jana Zrzavého bude poprvé k vidění v předaukční výstavě. Dílo mladíka sedícího v krajině Zrzavý ztvárnil i v kresbě a na plátně, v pastelovém provedení se zachovala původní barevnost. Znovunalezené dílo, které dosud bylo v pražské soukromé sbírce, budou zájemci moct zhlédnout v Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči od 27. května do 5. června, o den později půjde do aukce s vyvolávací cenou 3,2 milionu korun. ČTK o tom za pořadatele informovala Jana Bryndová. Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf Jan Zrzavý je významná postava českého výtvarného umění a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. V aukčních síních jsou jeho díla žádaná a kupci za ně platí milionové částky. Rekord drží Zrzavého obraz Fantastická krajina, který se v roce 2020 prodal za 28,08 milionu korun včetně aukční přirážky. "Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi považoval i sám autor,“ řekl majitel galerie a aukční síně Tomáš Hejtmánek. "Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má špičatý objekt připomínající egyptskou pyramidu," dodal. Takřka stejný výjev, akt jinocha v tajuplné krajině, ztvárnil později malíř i na stejnojmenném obraze z roku 1929. Plátno se nachází ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. Podle Hejtmánka technika pastelu pomohla, aby se dílo dochovalo v původní barevnosti. Mladíka v krajině ztvárnil Zrzavý i v pařížské kresbě z roku 1924.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - Zrzavý -
Zahradní aukce 6. června v Arthouse Hejtmánek nabídne další milionové položky, například dílo Maska III z roku 1946 Františka Muziky vyvolávané za 3,8 milionu korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů. vid rdo - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'V předaukční výstavě bude poprvé k vidění pastel Jana Zrzavého z roku 1927' je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2024051505184|510017. Vydána 15.05.2024 14:20:58. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Muzeum v Jablonci chystá výstavu ateliérového skla od 28 umělců ze čtyř zemí
Kámen starý asi 800 let se po letech vrátil na zříceninu hradu Lukova
V Německu jsou zmrazená ruská aktiva v celkové výši 3,95 miliardy eur
V Turecku zatkli dalších více než pět set lidí kvůli vazbám na Gülenovo hnutí
Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,2 procenta

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.