Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

V předaukční výstavě bude poprvé k vidění pastel Jana Zrzavého z roku 1927

Praha 15. května (ČTK) - Pastel Jaro z roku 1927 od Jana Zrzavého bude poprvé k vidění v předaukční výstavě. Dílo mladíka sedícího v krajině Zrzavý ztvárnil i v kresbě a na plátně, v pastelovém provedení se zachovala původní barevnost. Znovunalezené dílo, které dosud bylo v pražské soukromé sbírce, budou zájemci moct zhlédnout v Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči od 27. května do 5. června, o den později půjde do aukce s vyvolávací cenou 3,2 milionu korun. ČTK o tom za pořadatele informovala Jana Bryndová. Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf Jan Zrzavý je významná postava českého výtvarného umění a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. V aukčních síních jsou jeho díla žádaná a kupci za ně platí milionové částky. Rekord drží Zrzavého obraz Fantastická krajina, který se v roce 2020 prodal za 28,08 milionu korun včetně aukční přirážky. "Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi považoval i sám autor,“ řekl majitel galerie a aukční síně Tomáš Hejtmánek. "Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má špičatý objekt připomínající egyptskou pyramidu," dodal. Takřka stejný výjev, akt jinocha v tajuplné krajině, ztvárnil později malíř i na stejnojmenném obraze z roku 1929. Plátno se nachází ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. Podle Hejtmánka technika pastelu pomohla, aby se dílo dochovalo v původní barevnosti. Mladíka v krajině ztvárnil Zrzavý i v pařížské kresbě z roku 1924.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - Zrzavý -
Zahradní aukce 6. června v Arthouse Hejtmánek nabídne další milionové položky, například dílo Maska III z roku 1946 Františka Muziky vyvolávané za 3,8 milionu korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů. vid rdo - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2024051505184|510017. Vydána 15.05.2024 14:20:58. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Muzeum v Jablonci chystá výstavu ateliérového skla od 28 umělců ze čtyř zemí
Kámen starý asi 800 let se po letech vrátil na zříceninu hradu Lukova
V Německu jsou zmrazená ruská aktiva v celkové výši 3,95 miliardy eur
V Turecku zatkli dalších více než pět set lidí kvůli vazbám na Gülenovo hnutí
Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,2 procenta

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.