Věrná kopie Mony Lisy se v aukci v Paříži prodala za 210.000 eur
Paříž 9. listopadu 2021 (ČTK) - Věrná kopie slavného obrazu Mona Lisa renesančního mistra Leonarda da Vinciho se dnes na aukci v Paříži prodala za 210.000 eur (5,3 milionu korun). Informuje o tom agentura Reuters. Aukční síň Artcurial, která obraz dražila, počítala s částkou mezi 150.000 až 200.000 eur.
Kopie pochází z období kolem roku 1600. Leonardův originál, který od malíře koupil v roce 1518 král František I. Francouzský, je vystaven v pařížském Louvru. Portrét záhadně se usmívající ženy patří k největším skvostům ve sbírkách tohoto muzea.
Letos v červnu jistý sběratel z Evropy koupil v pařížské pobočce aukční síně Christie´s jinou kopii Mony Lisy pocházející ze 17. století za 2,9 milionu eur. Šlo o rekordní částku za reprodukci tohoto obrazu.
Leonardova malba Salvator Mundi (Spasitel světa) drží absolutní rekord nejdražšího obrazu světa. V roce 2017 se v New Yorku prodala za více než 450 milionů dolarů (9,8 miliardy korun). Získal ji saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.
hab ank
- sdílejte článek
Následuje: Šímův obraz se v londýnské aukci prodal za bezmála deset milionů korun
Londýn 9. listopadu (ČTK) - V londýnské aukční síni Sotheby's dnes skončila několikadenní dražba kolekce výtvarných děl od středoevropských a východoevropských autorů včetně více než třicítky českých. Z jejich obrazů se za nejvyšší částku prodala olejomalba Josefa Šímy L'Impasse (Slepá ulička). Nový majitel za ni dal 327.000 liber (zhruba 9,65 milionu korun), přičemž odhadovaná cena byla 150.000 až 200.000 liber. V dražbě se objevila díla několika mezinárodně proslavených českých výtvarníků. Kromě Šímy tak byli v aukci zastoupeni například malíři Emil Filla, Alfons Mucha, Václav Špála, Jan Zrzavý či sochař Jan Štursa. Šesticifernou kupní cenu se však podařilo dosáhnout pouze obrazům Šímy a Muchy. Plátno druhého z nich, Portrét paní Muchové, se vydražilo za 138.600 liber (4,1 milionu korun), a překonalo tak odhadní cenu více než dvojnásobně. (pokračování...)
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Věrná kopie Mony Lisy se v aukci v Paříži prodala za 210.000 eur' je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2021110908939|501530. Vydána 09.11.2021 21:34:58. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.