+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Ve Skotsku vystavují brož od Čecha, který vyráběl keramiku pro královskou rodinu

 Británie ČR výtvarné monarchie zajímavosti muzea Skotsko
Brož Karla Nekoly Kredit: OnFife / PA Images / Profimedia
Londýn 14. srpna (ČTK) - Ve skotském muzeu vystavují brož českého řemeslníka a dekoratéra Karla Nekoly, který vytvářel keramiku pro britskou královskou rodinu, napsal server Independent. Nekola, který v roce 1882 představil řadu keramiky s názvem Wemyss Ware, daroval před více než sto lety své ženě tuto ozdobnou sponu s květinovým vzorem. Nyní je na žádost Nekolovy vnučky zapůjčena instituci Kirkcaldy Galleries. Nekola během své kariéry vytvořil keramický pohár k diamantovému jubileu královny Viktorie, který se objevil v dokumentu BBC. Brož, která je vystavena do května, je jednou ze čtyř, které Nekola navrhl pro svou ženu a tři dcery v letech 1910-1915. Na výstavě je k vidění také talíř podepsaný Nekolou, na němž je vyobrazen přístav v Dysartu ve Fife, a také barvy a štětec, o nichž se předpokládá, že patřily umělci. Nekola, který do Skotska přišel z Čech, se rychle prosadil v továrně na keramiku Fife Pottery, nakonec se stal jejím hlavním návrhářem a v roce 1882 společně s majitelem firmy Robertem Heronem poprvé představil řadu keramiky s názvem Wemyss Ware. Předpokládá se, že Heron cestoval do Evropy proto, aby najal talentované dekoratéry a čeští řemeslníci v té době byli vysoce ceněni pro své dovednosti zejména v oblasti keramiky a skla. Pro Nekolu byly typické velkoplošné květinové vzory, včetně charakteristického vzoru stolisté růže. Nekola se podle webu v roce 1884 se oženil s Isabellou Thomsonovou a měli spolu šest dětí. Když se v roce 1910 začalo jeho zdraví zhoršovat, zřídil si dílnu doma, aby mohl pokračovat ve své práci. Zemřel v roce 1915. Předtím vyučil své syny Josepha a Carla, kteří se stali úspěšnými dekoratéry. Za Nekolova působení byla Fife Pottery největší keramickou továrnou v Kirkcaldy a vyvážela zboží do celého světa. Ve 30. letech 20. století společnost ukončila činnost kvůli levnějším alternativám, zámořské konkurenci a hospodářské krizi.
Klíčová slova - Británie - ČR - výtvarné - monarchie - zajímavosti - muzea - Skotsko -
Práva na značku Wemyss Ware následně koupila keramická společnost v Devonu, později výrobce Royal Doulton a nakonec firma Griselda Hill Pottery v Ceres, která ji vyrábí dodnes. Kulturní charitativní organizace OnFife, která provozuje Kirkcaldy Galleries, pečuje o více než 1000 předmětů spojených s místní keramickou výrobou - a také o fotografie a archivní materiály. Kurátoři spolupracují s dobrovolníky ze spolku Fife Pottery Society, aby zajistili, že předměty uložené ve sbírkovém centru OnFife v Glenrothes budou moci návštěvníci lépe ocenit. ban jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Magazínový servis (mag) - Bohemika (bos). ID zprávy: T2023081401993|506803. Vydána 14.08.2023 11:16:56. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Krumlovský místostarosta odmítl nařčení, že neprávem používá vysokoškolský titul
Nigerská junta jedná v době hrozící intervence o podpoře v Guineji
Echo24: Fremr v roce 1985 poslal do vězení dělníka za hanobení republiky
Ruské útoky zabily podle Kyjeva na jihu Ukrajiny sedm lidí včetně nemluvněte
Chodské slavnosti opět přilákaly desetitisíce návštěvníků

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.