+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Sokolovské muzeum hostí výstavu o životě architekta Welse, tvořil i v Sokolově

 ČR výtvarné architektura styl Sokolov
Sokolovské muzeum zahájilo výstavu věnovanou osudům židovské rodiny architekta Rudolfa Welse, autora několika význačných budov v Karlovarském kraji 24. srpna 2023 Sokolov. Na snímku jsou návrhy staveb Kredit: ČTK / Kubeš Slavomír
Sokolov 24. srpna (ČTK) - V sokolovském zámku se tento týden otevřela výstava věnovaná životu a tvorbě prvorepublikového židovského architekta Rudolfa Welse. Expozice sleduje několik generací české židovské rodiny, která přispěla k rozkvětu československé kultury a zanechala v kraji nesmazatelnou stopu. V Sokolově se Wels zasloužil o vznik Hornického domu, dvou škol a několika rodinných domů, řekl dnes ředitel sokolovského muzea Michael Rund. Expozice popisuje období od seznámení Welsových rodičů do chvíle, kdy se o osudu předků dozvídají jeho potomci ve Velké Británii prostřednictvím utajeného rodinného archivu, který se za druhé světové války zázrakem zachoval. Welsovi si před transportem do koncentračního tábora uschovali u přátel krabici obsahující rodinné paměti, dopisy, fotografie, kresby a další dokumenty. Nejstarší syn Rudolfa Welse Tomáš, který uprchl do Británie, si po válce krabici vyzvedl, uložil ji do skříně a o životě v Československu nikdy nevyprávěl. Dokumenty pak objevily až jeho děti, které příběh rodiny zrekonstruovaly. Putovní výstavu s názvem Není noci tak tmavé pořádá pobočka Paměti národa pro Karlovarský kraj ve spolupráci s Muzeem Sokolov. Poprvé se konala ve Winternitzově vile v Praze. Jejím autorem je David Vaughan. Britský novinář a spisovatel žijící od roku 1991 v Praze se zapojil do pátrání a pomohl Welsovým zjistit podrobnosti o životě rodiny. Na expozici se částečně podílel také ředitel sokolovského muzea Rund. Sokolovský historik se Welsovým životem a jeho tvorbou v Sokolově zabýval, napsal také knihu Po stopách Rudolfa Welse. K zakoupení je také na výstavě. Wels na počátku 20. let pobýval v Karlových Varech. Postavil zde nové objekty proslavené sklářské firmy Moser. Pro tuto firmu také navrhoval nápojové soupravy a vázy s výtvarnými dekory. Navrhl také řadu karlovarských staveb. Mezi jeho nejzdařilejší práce patří budova nemocenské pojišťovny, dnes poliklinika, na náměstí Milady Horákové, lázeňský dům Bellevue a také budova Lázní VI., která už byla zbourána. V Sokolově se architekt proslavil zejména stavbou Hornického domu. Ve 20. letech navrhl jeho exteriér i bohaté interiéry. Dům vznikl původně jako spolkový dům pro hornickou oblast. Ikonické je jeho průčelí s reliéfem s názvem Jeden den ze života horníka. S námětem přišel pravděpodobně již architekt Wels, protože reliéf je již zakreslen na jeho projektu z dubna 1923. Dodnes na fasádě hornického domu připomíná autora pamětní deska.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - architektura - styl - Sokolov -
Sokolovské muzeum chystá i vernisáž, netradičně až později, 16. září. 'Bude slavnostního rázu, protože nám potvrdil Colin Wels, jeden z vnuků Rudolfa Welse, že by měl dorazit. Bude tady i autor výstavy David Vaughan. Budeme to mít pojaté i jako komentovanou prohlídku výstavy,' řekl Rund. Expozice je přístupná do 24. září. bah kš
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023082403564|506912. Vydána 24.08.2023 13:07:13. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
BRICS v první fázi rozšiřování přijme šest zemí včetně Saúdské Arábie či Íránu
Galerie města Pardubic se stěhuje do nových prostor v Automatických mlýnech
Eset: Češi přišli kvůli podvodům na on-line bazarech o stovky milionů Kč
Nikaragua rozpustila v zemi jezuitský řád a zabavila mu majetek
Praha byla podle vědců patrně nejvýznamnějším trhem s otroky v zaalpské Evropě

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.