+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Galerie města Pardubic se stěhuje do nových prostor v Automatických mlýnech

 ČR výtvarné stavby Pardubice
Galerie města Pardubic (GAMPA) se stěhuje z historické sýpky na Příhrádku do nových prostor v Automatických mlýnech, 24. srpna 2023, Pardubice. Kredit: ČTK / Vostárek Josef
Pardubice 24. srpna (ČTK) - Umělecký projekt Mlýnský ostrov připravuje Galerie města Pardubic pro slavnostní otevření areálu Automatických mlýnů, kam se stěhuje z historické sýpky na Příhrádku. Opravený areál bývalých mlýnů se slavnostně otevře 29. září. Mlýnský ostrov bude výstava současného umění na míru novému prostoru kombinující prostorové sochařské objekty, umělecko-architektonickou tvorbu, videoprojekce, zvukové instalace, práce s textilem nebo velkoformátové kresby. Pro jejich umístění zatím není nová budova zcela připravená, řekla ČTK programová ředitelka galerie Šárka Zahálková. 'Přestěhováno ze starého prostoru už máme, pracujeme na instalaci v galerijním prostoru. Zároveň se dotahují různé praktické a technické věci a správky typu, že dveře nebo zámku nefungují tak, jak by měly, doinstalovává se technika. Je to takové prolínání dokončovacích stavebních prací s přípravou výstavy,' uvedla Zahálková. Mlýnský ostrov má být vrstevnatý projekt s mezinárodní účastí. 'Nejde o díla, která by předem existovala a byla by zapůjčena z ateliéru nebo jiné galerie či muzea, ale vznikají z velké části pro ten prostor a v jeho kontextu a reagují na paměť toho místa,' dodala Zahálková. Galerie existující od roku 2012 dosud působila v rekonstruované barokní sýpce v historickém jádru města. Návštěvníkům představuje soudobou uměleckou tvorbu a vytváří prostor pro diskusi nad aktuálními uměleckými i společenskými tématy. Nevytváří umělecké sbírky muzejního typu, umělecká díla nevlastní a neprodává. Nové galerijní prostory v mlýnech vybudovalo město v místě bývalého skladu mouky. Zahrnují také Urban centrum, což bude prostor pro architekturu a plánování Pardubic, který bude mimo jiné využíván pro prezentaci projektů souvisejících s rozvojem města, architekturou, urbanismem, veřejným prostorem a územním plánováním. V další části budou dva rezidenční ateliéry, lektorský ateliér a skladovací prostory. V Automatických mlýnech budou sídlit rovněž městské budou polytechnické dílny Sféra, krajská Gočárova galerie a soukromé kulturní centrum Silo, které bude provozovat Nadace manželů Smetanových. Bývalé Automatické mlýny navrhl architekt Josef Gočár. Objekt vznikal na objednávku bratrů Winternizových postupně v letech 1909 až 1911. Jednalo se o jedno z prvních Gočárových děl nesoucí znaky rondokubismu. Hlavní budova, do výšky čnící stavba, je dominantou lokality. V roce 1919 ji postihl požár, v následujících pěti letech byla zvýšena o patro a byl v ní instalován automatický hasicí systém. Ve 20. letech k mlýnu přibylo silo, se starší částí je spojené přemostěním. Mlýny ukončily provoz v roce 2013, firma GoodMills nabízela areál městu, které ho ale tehdy nekoupilo, novými majiteli se stali v roce 2016 manželé Smetanovi. Od roku 2014 jsou mlýny národní kulturní památkou.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - stavby - Pardubice -
dos sd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Stavebnictví a reality (sta). ID zprávy: T2023082402880|506910. Vydána 24.08.2023 11:45:08. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Eset: Češi přišli kvůli podvodům na on-line bazarech o stovky milionů Kč
Nikaragua rozpustila v zemi jezuitský řád a zabavila mu majetek
Praha byla podle vědců patrně nejvýznamnějším trhem s otroky v zaalpské Evropě
U kostela sv. Mikuláše u Sokolova chtějí archeologové doložit původní osídlení
Ministr Hladík chce řešit nelegální těžbu vltavínů v jižních Čechách

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.