+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Návštěvnici U. Brodu se přenesli do období americké občanské války

 ČR zábava historie Uherský_Brod
Akce Píše se rok 1864 ... a vojska generála Lee táhnou krajem, 2. září 2023. Uherský Brod, Uherskohradišťsko. Vojenský tábor a bitva z dob americké občanské války. Kredit: ČTK / Glück Dalibor
Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 2. září (ČTK) - Do období americké občanské války (1861 až 1865), známé jako válka Severu proti Jihu, se dnes přenesli návštěvníci Uherského Brodu na Uherskohradišťsku. Na louce za muzeem vznikl vojenský tábor, nadšenci zabývající se vojenskou historií připravili také rekonstrukci bitvy, ve které zvítězilo vojsko generála Lee, velitele jižanské armády. Přijela stovka vojáků z Německa, Polska, Česka i Slovenska. 'Jde o takzvaný reenacting, tedy přehrávání. Snažíme se bitvu přehrát v mezích možností daných terénem, počtem lidí co nejvěrněji, jak je možné,' řekl dnes ČTK prezident České asociace americké občanské války Zdeněk Palárec. Návštěvníci mohli také vidět výcvik jednotek. 'Jak se zacházelo s puškou, jak se pochodovalo, jak se jednotky otáčely. V táborech obou armád je vidět, jak byly vybavené stany, co vojáci dělali a čím se bavili, jak si krátili čas, běžný táborový život,' uvedl Palárec. 'Akce děláme, aby lidé viděli, jak reálně bitvy probíhaly před 160 lety. Jakým způsobem válka v Americe zásadně změnila poměry. Jde nám o to, aby se lidé poučili o určité části historie,' uvedl Vladislav Dušek z 9. Illinois Cavalry Regimentu. Spolek funguje 22 let, zaměřený je také na pátrání po Češích, kteří v regimentu bojovali, kontaktuje i jejich potomky. V Uherském Brodě kromě pěchoty nechybělo dělostřelectvo či Gatlingův kulomet. Jeho konstruktér Richard Jordan Gatling sestrojil první prototyp v roce 1861 a v roce 1862 získal na tuto zbraň patent. V uniformě vojáka 26. wisconsinského pluku se akce zúčastnil i historik Marek Vlha, který měl v pátek v Uherském Brodě přednášku o Češích v americké občanské válce. 'Můžeme najít několik set krajanů, v boji jich bylo asi ještě více, ale jménem jich známe asi 400 na straně Unie a 60 na straně Konfederace. Nebyli to žádní dobrodruzi, ale lidé, kteří do Ameriky odjížděli od začátku 50. let, hledali tam lepší budoucnost a občanská válka je tam zastihla,' uvedl Vlha. Podobných akcí se účastní asi 20 let, je také členem spolku České asociace americké občanské války. 'Pro většinu lidí je to záliba, dostat se na vzduch, setkat se s kamarády. Jako historik v tom můžu možná lépe pochopit každodennost, kterou zažívali vojáci občanské války včetně českých přistěhovalců. Mám možná větší důraz na autenticitu, vozím si třeba s sebou vždy kopie tehdejších krajanských novin a můžeme si v kempu číst, co se tou dobou dělo, co si krajani mysleli,' uvedl Vlha. Na akcích má nejraději táborový život, autentické kempování i vaření z dobových surovin. 'Trošku si to ulehčujeme, existovaly tehdy už konzervy, ale byly vzácnost, my si vozíme fazole v konzervě trošku častěji. Pražíme si vlastní kafe, to si rozdrtíte bajonetem v plechovém hrníčku nebo sekyrkou v plátýnku a potom si ho upražíte na pánvičce,' uvedl Vlha.
Klíčová slova - ČR - zábava - historie - Uherský Brod -
jmk dr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023090202887|506982. Vydána 02.09.2023 13:20:48. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Debata o rozšíření EU nabývá podle velvyslankyně na dynamice
FT: Větrná energetika má problém s rychlým růstem velikosti lopatek turbín
Thajsko má novou vládu, vede ji realitní magnát, který je i ministrem financí
Průzkum: Konsolidačního balíčku se obává 81 procent Čechů
Většina firem je k ekonomice v ČR skeptická, podle Fialy jsou nutné investice

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.