+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Studie: Protiklady se nepřitahují, partneři si naopak bývají spíše podobní

 Británie USA společnost zajímavosti vztahy
Pár. Kredit: Profimedia
Londýn 6. září (ČTK) - Síla živočišné přitažlivosti dohromady svedla nespočet párů, ale pokud jde o to, do koho se lidé zamilují, na starém přísloví, že se protiklady přitahují, je jen málo pravdy. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které má většina partnerů společné rysy včetně politických názorů, úrovně vzdělání i pitného režimu. Vědci, kteří studovali romantické vztahy, zjistili, že u 82 až 89 procent analyzovaných rysů - od politických názorů přes užívání drog až po věk, kdy lidé měli poprvé sex - si byli partneři pozoruhodně podobní. Partneři se také shodovali v náboženských názorech, úrovni vzdělání či v některých ukazatelích IQ. Silní kuřáci, pijáci a abstinenti měli tendenci uzavírat partnerství s lidmi, kteří sdíleli jejich návyky. 'Ptáci, kteří si jsou podobní, se skutečně častěji shlukují,' komentovala zjištění hlavní autorka studie Tanya Horwitzová z Coloradské univerzity v Boulderu. Partneři měli větší pravděpodobnost, že budou sdílet rok narození, a vykazovali také podobnosti, pokud jde o méně prozkoumané znaky, například kolik měli sexuálních partnerů a zda byli jako děti kojeny. Zamilované dvojice se ale neshodovaly ve všech oblastech. Výška, váha, zdravotní problémy a osobnostní rysy se u jednotlivých párů lišily. Například extroverti neměli větší pravděpodobnost, že se stanou partnery jiných extrovertů, než introverti. 'Skutečnost je ale taková, že je to jako hodit si mincí,' uvedla Horwitzová. Vědci pro účely studie přezkoumali předchozí výzkumy zaměřené na to, jak podobné či odlišné páry jsou, datované až do roku 1903. Tato část jejich práce zkoumala 22 rysů v téměř 200 odborných textech. Poté skupina navázala novou analýzou 133 rysů u téměř 80.000 párů opačného pohlaví zařazených do projektu britské Biobanky, což je on-line databáze záznamů o zdraví a životním stylu více než půl milionu Britů. Protože chování párů stejného pohlaví se může lišit, zkoumají vědci tyto vztahy odděleně. Vztahy založené na společném základu mohou vznikat, když lidé vyrůstají ve stejné oblasti, stýkají se s úzkou skupinou přátel nebo si jsou tím podobnější, čím déle spolu tráví čas. 'Dokonce i v situacích, kdy máme pocit, že máme možnost volby ohledně našich vztahů, mohou v zákulisí probíhat mechanismy, kterých si nejsme plně vědomi,' řekla Horowitzová.
Klíčová slova - Británie - USA - společnost - zajímavosti - vztahy -
Partnerství na základě společných rysů může mít v budoucnu důsledky, poznamenali vědci. Pokud se například vyšší lidé dají dohromady s jinými vyššími lidmi a nižší lidé s jinými nižšími lidmi, mohly by příští generace mít více jedinců na krajních bodech výškového rozložení populace. Totéž platí pro sociální návyky a další vlastnosti. Některé studie naznačují, že se lidé stále častěji sdružují podle vzdělání, což vyvolává obavy z prohlubování socioekonomických rozdílů. ban
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Sociální problematika (sop) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023090506844|507018. Vydána 06.09.2023 6:09:42. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
BBC: Sebevražda učitelky odhalila šikanu vyučujících ze strany rodičů v Koreji
Hollandová: Evropa sama sebe zničí, bude-li se chovat nelidsky k běžencům
Německý ministr financí vyzval ke konsolidaci rozpočtu, schodek má klesnout
Sdružení: Počet platebních karet v ČR stoupl letos o 750.000 na 14,75 milionu
Radnice milionového Birminghamu vyhlásila bankrot, má stamilionové dluhy

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.