+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

AP: Podvodníci v USA z covidové pomoci kupovali šperky, auta i soukromý ostrov

 USA kriminalita finance koronavirus zajímavosti
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Washington 10. listopadu (ČTK) - Americké úřady už obvinily více než 3000 lidí z toho, že podvodným způsobem čerpali z programů na podporu podniků a domácností za pandemie covidu-19. Upozornila na to agentura AP, která popisuje, že zloději peníze "rozhazovali" za hodinky, šperky nebo drahá auta. Jistý podnikatel dokonce použil půjčky i na nákup soukromého ostrova a nyní si odpykává více než pětiletý trest. Na jaře americké ministerstvo spravedlnosti uvádělo, že obviněných z podvodů v souvislosti s covidovou podporou je 2230. Nyní tento údaj narostl na skoro 3200 lidí. Podle vlády se také podařilo 1,4 miliardy dolarů (přes 32 miliard Kč) z ukradených peněz zajistit.
Nepříjemná pravda je taková, že federální trestní systém prostě nemá prostředky na to, aby se plnohodnotně věnoval bezprecedentnímu rozsahu podvodů s pandemickou pomocí.., které zahrnují tisíce a tisíce domácích i zahraničních aktérů...
To je pravděpodobně pouhý zlomek z prostředků vyplacených podvodníkům nebo subjektům, které na podporu neměly nárok. Americká vláda na zmírnění dopadů pandemie na ekonomiku uvolnila celkem 4,3 bilionu dolarů, přičemž podle červnové analýzy AP mohlo přes 280 miliard dolarů skončit v rukách švindlířů a dalších asi 120 miliard u nezpůsobilých jednotlivců a podniků. Zpravodajská agentura v tomto kontextu hovoří o největším podvodu v dějinách Spojených států. "Analýza stovek případů covidových podvodů vytváří obrázek zlodějů a podvodníků, kteří rozhazovali za domy, luxusní hodinky, diamantové šperky, vozy značky Lamborghini a další drahá auta. Ukradená podpora také pokryla dlouhé večery v nočních klubech, výlety za hazardem do Las Vegas a vysněné dovolené," píše AP. Za jeden z nejpozoruhodnějších případů označuje kauzu floridského podnikatele Patricka Walshe, který byl na začátku roku odsouzen k 66 měsícům vězení. Podvodnými žádostmi o půjčky si přišel na téměř osm milionů dolarů, které utratil mimo jiné za ostrůvek u pobřeží Mexického zálivu nedaleko města Tampa. Walsh a další využili situace, kdy se vláda snažila velmi rychle dostat k lidem mimořádné dávky v nezaměstnanosti či podporu pro majitele drobných a středních podniků, aby po nástupu pandemie nezkrachovaly. Mnohé případy ukazují, že na ukradení těchto peněz v zásadě stačilo podat žádost s nepravdivými údaji. Zadlužený newyorský lékař Konstantinos Zarkadas jich podle prokurátorů odeslal hned 11 a z výsledných téměř 3,8 milionu dolarů mimo jiné sobě a rodinným příslušníkům koupil hodinky značek Rolex a Cartier. Lee Price z Texasu si zase dopřál vůz Lamborghini Urus a další nákladné položky poté, co mu jeho žádosti o podporu ve jménu fiktivních firem vynesly přes 1,5 milionu dolarů, uvádí soudní dokumenty. Oba muži už byli také odsouzeni.
Klíčová slova - USA - kriminalita - finance - koronavirus - zajímavosti -
Ministerstvo spravedlnosti uvádí, že po podvodnících nepřestane pátrat, všechny ale nemá šanci dopadnout, myslí si Bob Westbrooks, který dříve vedl zvláštní vládní komisi dohlížející na vyplácení podpory. "Nepříjemná pravda je taková, že federální trestní systém prostě nemá prostředky na to, aby se plnohodnotně věnoval bezprecedentnímu rozsahu podvodů s pandemickou pomocí.., které zahrnují tisíce a tisíce domácích i zahraničních aktérů," řekl. lex mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Finance (fin) - Zdravotnictví (zdr) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023111003766|507860. Vydána 10.11.2023 15:30:51. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.