+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

V pražském ČVUT se dnes otevřelo tréninkové centrum pro simulované vesmírné mise

 ČR vesmír školy zajímavosti Praha ČVUT
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 14. listopadu (ČTK) - V kampusu univerzity Českého vysokého učení technického (ČVUT) dnes otevřeli tréninkové a výzkumné centrum pro simulované vesmírné mise. Projekt Little Moon City Prague bude poskytovat zázemí a podmínky pro vědecký, univerzitní i komerční výzkum. Celý koncept má umožnit testování přístrojů, materiálů, postupů nebo lidských posádek v podmínkách připomínající vesmír. Veřejnosti to sdělili zástupci ČVUT a projektu Hydronaut, který vznik tréninkového centra zaštiťuje. Little Moon City tvoří hlubinná stanice s názvem Deep Lab H03 od projektu Hydronaut. Ta je určená pro dlouhodobé pobyty menších potápěčských posádek pod hladinou, ale i na souši a může simulovat také pobyt ve vesmírném raketoplánu. Stanice byla navržená pro široké spektrum výzkumu, od vlivu izolace a extrémního prostředí na lidskou psychiku, až po ověřování funkčnosti technologií v extrémním tlaku. Modul má necelých deset metrů krychlových a plochu osm metrů čtverečních. Určený je pro dvou až tříčlennou posádku a je vybavený nejnovějšími dostupnými technologiemi pro kontrolu prostředí, komunikaci a sběr dat. Z kontrolní věže je možné analyzovat data stroje a posádky, vytvářet z nich dokumentaci a na dálku pracovat s dalšími pracovišti. Kromě simulace vesmírných misí může modul sloužit také k nácviku složitých záchranářských situací. Celý simulátor je pak možné mobilně přenášet. Kromě modulu je součástí samotné hlubinné výcvikové stanice také řídící centrum a její informační a projektová infrastruktura od Hydronautu. O softwarové vybavení a přenos dat se stará komunikační a projektový systém s názvem Common Tongue společnosti 1st Cloud Republic. Systém je vyvinut tak, aby vědci mohli implementovat jakýkoliv další parametr pro potřeby konkrétního prováděného výzkumu.
Klíčová slova - ČR - vesmír - školy - zajímavosti - Praha - ČVUT -
Na projektu se dále podílejí Fakulta strojní a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT Praha a Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Propojení Little Moon City s univerzitním světem podle zástupců Hydronauta vytváří unikátní kombinaci vědy a vzdělání s velkým komerčním potenciálem. Zároveň studenti a absolventi nově otevřeného studijního oboru Letectví a kosmonautika na ČVUT budou moct najít uplatnění právě v simulovaném vesmírném výzkumu. jbr rdo
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Věda a technika (vat) - Školství (sko) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023111405383|507917. Vydána 14.11.2023 17:33:04. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
J&T Banka dokončila prodej dcery J&T Bank AO ruskému holdingu Bjurokrat
Stát zřejmě bude dál vyplácet rybářům náhrady za škody způsobené kormorány
Nepál zakázal TikTok, protože údajně narušuje společenskou harmonii
ČSSZ: Počet podnikatelů v ČR letos stoupl o 27.000 na rekordních 1,131 milionu
Skupina senátorů chce ústavně zakotvit právo občanů být off-line

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.