Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Do nového roku 2024 vstoupil tichomořský stát Kiribati i Nový Zéland

 Svět Nový_Zéland Austrálie zábava společnost Silvestr Nový_rok
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Bairiki 31. prosince 2023 (ČTK) - První části světa vstupují do nového roku 2024. Vzhledem k časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ přivítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati, jenž tvoří tři desítky ostrovů a atolů. O hodinu později přivítaly nový rok také Nový Zéland, Tonga a Samoa. Na Kiritimati žije asi 5000 lidí a je prvním obydleným ostrovem, jenž pravidelně vstupuje jako první do nového roku, napsal server The Canberra Times, podle něhož tamní úřady letos žádné velké oslavy nepřichystaly. Stanice Deutsche Welle (DW) poznamenala, že tamní obyvatelé obvykle slaví změnu roku pečeným prasetem a dalšími tradičními pokrmy, které zapíjejí kokosovou šťávou. Jiné části Pacifiku se chystají uvítat rok 2024 mimo jiné ohňostroji. Jako jedno z prvních velkých měst světa vstoupil do nového roku novozélandský Auckland, kde se datum změnilo ve 12:00 SEČ a tamní věž Sky Tower rozzářil ohňostroj. Pozornost se poté stočí na australské Sydney, které přivítá nový rok dvě hodiny po Novém Zélandu slavnostmi ve svém ikonickém přístavu, píší The Canberra Times. Nový rok na Zemi přichází postupně, západně od takzvané datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum. Jako jedna z posledních vstoupí do nového roku Americká Samoa, která tak učiní v pondělí v době, kdy bude v Česku už 12:00 hodin. Americká Samoa se přitom nachází jen asi 200 kilometrů východně od Samoy, která nový rok slaví jako jedna z prvních. Na oslavy a vítání nového roku ovšem vrhají stín války mezi Ruskem a Ukrajinou i Izraelem a radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy, které zvýšily napětí v různých částech světa, poznamenala agentura AP. Francie nasadí v době silvestrovských oslav na celém svém území přes 90.000 policistů a vojáků. Ministr vnitra Gérald Darmanin opatření zdůvodnil vysokou hrozbou teroristických útoků, částečně způsobenou situací v Izraeli a v Palestině. Ta vyvolala po celém světě řadu protestů. Bezpečnostní opatření zvýší také úřady v americkém New Yorku, kde se kvůli válce Izraele a Hamásu konají demonstrace pravidelně. V Pákistánu vláda zakázala všechny silvestrovské oslavy v solidaritě s Palestinci, upozornila AP. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu mezitím informovala o rušení oslav v některých ruských městech na Dálném východě, které tak činí kvůli obětem v Belgorodu, jenž se stal v sobotu podle ruských vyjádření terčem jednoho z dosud největších ostřelování z ukrajinské strany, při kterém zahynuly více než dvě desítky lidí. Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské vojenské agresi, čelí ruským vzdušným úderům prakticky denně a mluvčí jejího letectva Jurij Ihnat dnes podle serveru Ukrajinska pravda vyzval obyvatele, aby zapomněli na zábavní ohňostroje a uposlechli sirény varující před nálety a vyhledali v takových případech bezpečí v krytech. ipl jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag) - Sociální problematika (sop). ID zprávy: T2023123101850|508390. Vydána 31.12.2023 12:22:52. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Do nového roku 2024 vstoupil tichomořský stát Kiribati i Nový Zéland


BBC: V divadlech se od pandemie covidu-19 mnohem častěji tleská vestoje
V olomoucké arcidiecézi se do Tříkrálové sbírky zapojí na 20.000 dobrovolníků
V pondělí začne platit konsolidační balíček, změní řadu daní
Lipavský: ČR se nezúčastní jednání RB OSN, nebude sloužit ruské propagandě
Lidé přišli přes podvodné zprávy o téměř milion Kč, policie zadržela 4 cizince

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.