Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Lipavský: ČR se nezúčastní jednání RB OSN, nebude sloužit ruské propagandě

 ČR Rusko OSN Ukrajina diplomacie zbraně
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 30. prosince 2023 (ČTK) - Česko se nebude účastnit jednání Rady bezpečnosti OSN, které na dnešní večer svolalo Rusko kvůli ostřelování ruského města Belgorod. Praha nebude sloužit lživé ruské propagandě, sdělil ČTK ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Moskva vyzvala, aby se český zástupce při OSN zúčastnil jednání Rady bezpečnosti OSN a vysvětlil české dodávky zbraní na Ukrajinu. "Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," uvedl Lipavský. Ruskou výzvu k české účasti na jednání RB OSN kritizoval i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Václav Havel říkal, že Rusko má problém v tom, že neví, kde má hranice. Bez hranic je evidentně i Putinova drzost," uvedl na síti X s poukazem na výrok prvního českého prezidenta z 90. let minulého století a na postoje ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva dnes obvinila ukrajinské síly z ostřelování Belgorodu u ukrajinských hranic, které si podle ní vyžádalo nejméně 14 obětí na životě a přes 100 zraněných. Ukrajina podle Moskvy použila k útoku mimo jiné raketomety RM-70 Vampire české výroby. Ruské ministerstvo obrany předtím uvedlo, že Ukrajina dnes na Belgorod zaútočila dvěma raketami Olcha nesoucími kazetovou munici a také pomocí raketometů Vampire. Kyjev se k dnešním událostem v Belgorodu zatím nevyjádřil. Ukrajinská média ale s odvoláním na své zdroje napsala, že ukrajinské síly útočily na armádní cíle v Belgorodské oblasti a že výbuchy a požáry v Belgorodu zapříčinila neprofesionalita ruské protivzdušné obrany. Rusko v pátek provedlo největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku invaze loni v únoru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že útok si vyžádal 39 životů a desítky zraněných. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko oznámil, že v metropoli při útoku zahynulo 16 lidí. Město bude držet 1. ledna den smutku.
Klíčová slova - ČR - Rusko - OSN - Ukrajina - diplomacie - zbraně -
Česko bylo jednou z prvních zemí, které poskytly Ukrajině vojenskou pomoc poté, co ji loni v únoru Rusko napadlo. Do začátku letošního října Ukrajině darovalo nepoužívaný vojenský materiál ze zásob české armády v pořizovací ceně 6,2 miliardy korun, zůstatková hodnota činila 1,2 miliardy. Zbraně na Ukrajinu posílají i čeští zbrojaři, na Ukrajinu vyvezli vojenský materiál za desítky miliard korun. Kromě podpory organizované státem se do vyzbrojování Ukrajiny zapojuje i veřejnost prostřednictvím sbírek. str mol
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Strojírenství (str) - Zbraně (zbr). ID zprávy: T2023123003773|508386. Vydána 30.12.2023 19:09:56. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Lipavský: ČR se nezúčastní jednání RB OSN, nebude sloužit ruské propagandě


Lidé přišli přes podvodné zprávy o téměř milion Kč, policie zadržela 4 cizince
Ekologové: Reformy argentinského prezidenta uškodí ochraně lesů i ledovcům
ISW: Ruské zásoby zbraní zřejmě Rusku nyní neumožní pravidelné velké údery
Bavorsko a Hesensko chtějí vymýtit genderování, média a univerzity to kritizují
Po deseti letech Česko zakončuje rok s jinou hlavou státu

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.