Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Prvním letošním miminkem narozeným v Praze je holčička Lara narozená na Bulovce

 ČR rodina zajímavosti Nový_rok Praha
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 1. ledna (ČTK) - Prvním letošním miminkem narozeným v Praze je holčička Lara, která přišla na svět osm minut po půlnoci ve Fakultní nemocnici Bulovka. ČTK sdělila sestra z tamního porodního sálu. Novorozeně váží 3188 gramů. Loni byla prvním pražským dítětem devět minut po půlnoci narozená holčička Timea. První chlapec se narodil ve Fakultní nemocnici v Motole. Rodiče dětí, které se narodí od začátku letošního roku, budou pobírat vyšší rodičovskou. Letos v 00:16 se narodil první chlapec ve Fakultní nemocnici v Motole, dostal jméno Artur. "Má 3000 gramů a 48 centimetrů," sdělila ČTK Jana Krejčí Merxbauerová z oddělení komunikace a PR nemocnice. Další dva chlapečci přišli na svět podle mluvčí Gabriely Hoškové v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí ve 00:22 a 00:23. První z nich vážil 4200 gramů. Praha tradičně odměňuje 15.000 korunami všechny děti, které se na Nový rok narodí matkám s trvalým bydlištěm na území hlavního města. Tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla podle magistrátu pravděpodobně v 60. letech 20. století. Do roku 2000 dostávalo dar pouze první miminko, v současné době všechna novoroční. Loni jich bylo 19. Rodiče dětí, které se narodí letos od 1. ledna, budou pobírat vyšší rodičovskou. Místo nynějších celkem 300.000 korun budou moci čerpat o 50.000 korun víc. U vícerčat se pak částka v příštím roce zvedne o 75.000 korun na celkových 525.000 korun. Vyplácení dávky se zkrátí z maximálně čtyř let na nejvýše tři roky. Letos bude navýšení dávky stát asi 400 milionů, postupně v dalších letech až 5,5 miliardy.
Klíčová slova - ČR - rodina - zajímavosti - Nový rok - Praha -
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v prvních třech čtvrtletích loňského roku v ČR narodilo téměř 69.500 dětí, z nich 9346 v Praze. Chlapců z nich bylo 4776. V manželství se narodilo 61 procent z nich, 5127 z nich bylo prvním dítětem své matky. V roce 2022 se v Praze narodilo 13.528 dětí, nejméně od roku 2007. van rdo
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Sociální problematika (sop) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023123101863|508403. Vydána 01.01.2024 1:30:50. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Český statistický úřad (ČSÚ)
zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Zajišťuje vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku.

Prvním letošním miminkem narozeným v Praze je holčička Lara narozená na Bulovce


Ředitelem Památníku národního písemnictví je ode dneška Michal Stehlík
Vedení Galerie Rudolfinum se dnes ujme nová ředitelka Julia Tatiana Baileyová
Začíná belgické předsednictví v Radě EU, přebírá i otázku peněz pro Ukrajinu
Začíná Tříkrálová sbírka, na pomoc potřebným mohou lidé přispět do 14. ledna
Státní podpora stavebního spoření se snižuje na polovinu

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.