+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Medaile Za zásluhy o diplomacii dostalo 15 osobností a dvě organizace

Praha 17. listopadu (ČTK) - Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes vyznamenal 15 lidí a dvě organizace medailí Za zásluhy o diplomacii. Mezi oceněnými je osm osobností ze zahraničí a sedm Čechů, tři z nich ministr vyznamenal in memoriam. Medaile Lipavský předal v Černínském paláci při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Mezi oceněnými Čechy jsou bývalý velvyslanec na Ukrajině Radek Matula, Helena Koenigsmarková, která přes 30 let vedla Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, autorka učebnic češtiny pro cizince Lenka Froulíková a oštěpařka Barbora Špotáková. Medaili in memoriam udělil Lipavský bývalému velvyslanci v Polsku Jakubovi Dürrovi, který byl v minulosti i stálým představitelem České republiky při Evropské unii či náměstkem ministra školství a ministra zahraničí. Ocenění in memoriam dostaly také dvě diplomatky, bývalá velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková a bývalá zástupkyně velvyslance v Izraeli Monika Studená. Všichni tři ocenění in memoriam zemřeli náhle v nedávné době. Fialková byla první vysoce postavenou Češkou v Severoatlantické alianci (NATO), kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka George Robertsona. Studená v diplomacii působila přes 25 let, mimo jiné na Stálé misi České republiky při OSN. Vyznamenání od ministra přezvaly také dvě organizace, Charita ČR a Česká škola bez hranic, která v osmi evropských městech učí děti s českými kořeny češtinu a české reálie. Ocenění dostal také například honorární konzul ČR v brazilském Porto Alegre Fernando Lorenz de Azevado, honorární konzul ČR v Barceloně Jaime Martín Puchol nebo Američan William F. Martin, který v minulosti působil jako výkonný tajemník Rady národní bezpečnosti nebo náměstek ministra energetiky USA.
Klíčová slova - ČR - diplomacie - vláda - ocenění -
Medaile Za zásluhy o diplomacii byly poprvé uděleny v březnu 2019. Ocenění v minulosti získali například slovenská herečka a někdejší velvyslankyně Magda Vašáryová, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a další osobnosti. sou ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Parlamenty a vlády (for). ID zprávy: T2023111606170|507952. Vydána 17.11.2023 11:30:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Analýza: Životní úroveň se v ČR od sametové revoluce zdvojnásobila
Vědci: Mikroplasty už se dostaly i do mraků, mohou ovlivnit počasí a teploty
Studie: Téměř veškerá ruská ropa se minulý měsíc prodala nad cenovým stropem
NYT: Kterak se v Bruselu zabydleli tropičtí ptáci
Do aukce jdou bankovky z doby Rakouska-Uherska i tuzexová poukázka z první emise

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.