Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Skupina BRICS se rozrůstá o pět zemí z Afriky a Blízkého východu

 Svět diplomacie hospodářství BRICS
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Moskva 1. ledna (ČTK) - Skupina rozvíjejících se zemí BRICS se ode dneška rozrůstá o pět nových členských států z Afriky a Blízkého východu. Počet členů skupiny se tak zdvojnásobí na deset států. Vedle stávajících členů Indie, Číny, Jihoafrické republiky, Ruska a Brazílie začínají v BRCS působit i Saúdská Arábie,Spojené arabské emiráty, Írán, Egypt a Etiopie. Pozvánku pro vstup do skupiny dostala i Argentina, která nakonec členství odmítla. Pětice nových členů dostala pozvánku do skupiny BRICS po srpnovém summitu. Podle prohlášení vyslance Jižní Afriky při BRICS Anila Sooklala z konce prosince se zástupci všech pěti zemí již zapojili do diplomatických jednání skupiny. To podle diplomata ukazuje, že s členstvím v BRICS skutečně počítají, píše agentura Bloomberg. Argentina, která pozvánku do seskupení rovněž po srpnovém summitu dostala, nakonec vstup odmítla. Bylo to jedním z prvních rozhodnutí nového ultraliberálního prezidenta Javiera Mileie, který se chce více orientovat na Spojené státy. Milei některé členy BRICS, například Čínu či Rusko, kritizoval za to, že nerespektují práva jednotlivců. O vstup do skupiny BRICS má zájem až 30 zemí. Agentuře TASS to řekl na konci prosince ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Právě Rusko, které se po svém útoku na Ukrajinu a následných západních sankcích snaží ve světě snižovat vliv západních zemí, přebírá předsednictví skupiny po Jižní Africe a uspořádá letos každoroční summit BRICS. Rozšířením o pět států vliv skupiny podle německé stanice Deutsche Welle vzroste. Skupina vznikla v roce 2009 a někteří analytici v ní viděli sdružení států takzvaného globálního Jihu. Některé země ji vnímají jako alternativu zavedeným mezinárodním institucím, kde mají silné slovo západní státy. Před rozšířením skupina sdružovala státy, v nichž žije na 40 procent světového obyvatelstva. V zemích, o které se sdružení rozšířilo, žije zhruba 360 milionů lidí.
Klíčová slova - Svět - diplomacie - hospodářství - BRICS -
jkh zdp
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023122904187|508404. Vydána 01.01.2024 1:51:53. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Skupina BRICS se rozrůstá o pět zemí z Afriky a Blízkého východu


Prvním letošním miminkem narozeným v Praze je holčička Lara narozená na Bulovce
Ředitelem Památníku národního písemnictví je ode dneška Michal Stehlík
Vedení Galerie Rudolfinum se dnes ujme nová ředitelka Julia Tatiana Baileyová
Začíná belgické předsednictví v Radě EU, přebírá i otázku peněz pro Ukrajinu
Začíná Tříkrálová sbírka, na pomoc potřebným mohou lidé přispět do 14. ledna

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.