Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Rakouský kancléř Nehammer představí plán rozvoje Rakouska

 Rakousko vláda strany
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Vídeň 22. ledna (ČTK) - Rakouský lidovecký kancléř Karl Nehammer v pátek v projevu představí svou vizi dalšího rozvoje Rakouska. Ústředními body dokumentu označovaného jako Österreichplan (Plán pro Rakousko) jsou snižování daní a dalších odvodů z hrubé mzdy, informovala dnes agentura APA, která dostala výňatky z daňové a hospodářské kapitoly plánu předem k dispozici. Podle APA tak chce Nehammer patrně zahájit kampaň před parlamentními volbami letos v září nebo říjnu. Nehammer chce v hornorakouském Welsu představit "program pro pět milionů", čímž má na mysli počet lidí, kteří v Rakousku "financují celý systém odváděním daní". Rakousko má téměř devět milionů obyvatel. Kancléř hodlá představit plán snižování daní pro pracující střední třídu a postupné snižování zdanění práce do roku 2030. Rakouská lidová strana (ÖVP) proto chce sazbu daně z příjmu snížit z 20 na 15 procent. "Potřebujeme více daňových poplatníků, kteří ale platí menší daně," zní podle APA krédo lídra lidovců. Snížení daňového břemene chce Nehammer i pro ty, kteří nepracují na plný úvazek, protože pečují o jinou osobu nebo o děti. ÖVP si také přeje reformu daňového systému. Výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění má do roku 2030 klesat o 0,5 procentního bodu ročně. Dosáhnout se toho má mimo jiné snížením příspěvků na pojištění v nezaměstnanosti. V oblasti hospodářství má ÖVP zatím jen hrubý návrh, ale Nehammer chce nastínit změnu kurzu rakouské hospodářské politiky. Nutný je podle něj odklon od intervencionalismu a etatismu, tedy silného vlivu státu na ekonomiku z posledních čtyř krizových let, a tím také od sociálního hospodářství. APA připomíná, že Nehammer měl už loni v březnu projev o budoucnosti národa. Zaměřil se hlavně na ochranu klimatu, což bylo interpretováno jako výzva k soupeření s koaličními Zelenými. Nehammer se tehdy postavil proti ukončení prodeje automobilů se spalovacími motory.
Klíčová slova - Rakousko - vláda - strany -
V průzkumech se ÖVP od podzimu nedostala ze třetího místa a podle APA by ji nyní volilo 20 až 23 procent občanů. Opoziční Sociálnědemokratická strana Rakouska by získala 24 až 25 procent a volby by nyní vyhrála pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) s podporou 26 až 29 procent rakouských voličů. zdp jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol). ID zprávy: T2024012203893|508641. Vydána 22.01.2024 14:14:49. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Rakouský kancléř Nehammer představí plán rozvoje Rakouska


Zadlužení EU loni ve třetím čtvrtletí dál klesalo, v Česku se naopak zvýšilo
ČNB: Poptávka firem po úvěrech klesla, poptávka domácností rostla
Indický premiér Módí slavnostně otevřel kontroverzní chrám ve městě Ajódhja
DeSantis vzdal boj o republikánskou nominaci na prezidenta, podpořil Trumpa
V Suchumi hořela národní galerie, shořely tisíce obrazů, píše server Meduza

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.