Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Z Kuby odešlo za poslední dva roky přes půl milionu lidí, nejvíce od revoluce

 Kuba migrace
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:Delpixart
Havana 31. ledna (ČTK) - Z Kuby v letech 2022 a 2023 odešlo přes půl milionu lidí, nejvíce od komunistické revoluce z roku 1959. Informovala o tom dnes agentura AFP. Hlavním důvodem jsou hospodářské problémy na ostrově, kterému dál vládne komunistická strana. Kuba tak za poslední dva roky přišla zhruba o pět procent obyvatel. Převážná většina Kubánců, kteří v letech 2022 a 2023 opustili svou vlast, odešla do Spojených států. Bylo jich podle údajů z Washingtonu přes 500.000. V loňském roce americké úřady zaznamenaly 153.000 Kubánců, kteří se dostali do USA bez povolení, a dalších 67.000 Kubánců, kteří do Spojených států emigrovali na základě oficiálního přesidlovacího programu Parole. Dalších 313.000 Kubánců odešlo do USA v roce 2022. Kromě nich desítky tisíc lidí z Kuby odešly do jiných zemí Latinské Ameriky a do Evropy, kde je jejich hlavní destinací Španělsko. "Tento údaj představuje nejvyšší číslo kubánských migrantů za dva po sobě jdoucí roky od první migrační vlny po revoluci z roku 1959," řekl agentuře AFP americký expert na Kubu Jorge Duany. V prvních třech letech po revoluci, kterou vedl Fidel Castro, odešlo z ostrova na 300.000 lidí. Další silné migrační vlny byly na začátku 80. a 90. let. Krátce po revoluci, při níž se dostala k moci komunistická strana, byly důvody k emigraci především politické, v současnosti ale lidé z Kuby odchází převážně kvůli rozsáhlým hospodářským problémům. "Je velmi těžké pokrýt i základní potřeby, nic tam není. Výpadky dodávek proudu byly nesnesitelné," řekla agentuře AFP kubánská emigrantka Elsa, která se do Spojených států dostala přes Nikaraguu a Mexiko.
Klíčová slova - Kuba - migrace -
jkh jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Sociální problematika (sop). ID zprávy: T2024013102350|508747. Vydána 31.01.2024 11:00:13. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Z Kuby odešlo za poslední dva roky přes půl milionu lidí, nejvíce od revoluce


Souhrnný zisk slovenských bank se loni zvýšil o 45 procent na 1,2 miliardy eur
Raiffeisenbank loni klesl čistý zisk o 27,1 procenta na 5,5 miliardy Kč
Šéf CIA: Blízký východ byl zřídka výbušnější, pomoc Ukrajině musí pokračovat
Itálie chce regulovat internetová hodnocení restaurací či hotelů
The Guardian: Obrovský, děsivý a štíhlý: odborníci přehodnocují tvar megalodona

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.