Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Čínské akcie prudce zpevnily, spekuluje se o chystané vládní pomoci trhům

 Čína burzy vláda akcie
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking/Šanghaj 6. února (ČTK) - Čínské akcie dnes výrazně zpevnily, hlavní index nejvíce od konce roku 2022, index akcií menších firem pak nejvíce od globální finanční krize z roku 2008. Mezi obchodníky se spekuluje, že vláda se chystá akciovému trhu pomoct a že plány mají podporu prezidenta Si Ťin-pchinga. Informuje o tom agentura Bloomberg. Hlavní index CSI 300, který zahrnuje akcie tří set největších emisí na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zpevnil o 3,48 procenta na 3311,69 bodu. Index akcií menších firem CSI 1000, který za poslední rok odepsal více než 30 procent, dnes přidal 6,97 procenta na 4592,44 bodu. Úřady podle informovaných zdrojů pracují na sestavení pomoci téměř nepřetržitě. I když není jasné, zda ze schůzky s prezidentem vzejdou nějaká nová podpůrná opatření, obchodníci doufají, že tentokrát se změny dostaví. Od roku 2021, kdy byly čínské akciové trhy na vrcholu, už se hodnota akcií na burzách v Šanghaji a v Hongkongu snížila zhruba o sedm bilionů dolarů (více než 162 bilionů Kč). Dosavadní dílčí opatření na podporu ekonomiky a stabilizaci trhů zatím trhy pozvednout nedokázala. Pro tvůrce měnové politiky je důležité akciový trh stabilizovat, aby se ještě více nezhoršila důvěra mezi spotřebiteli v době, kdy se Čína chystá na týdenní volno kvůli oslavám lunárního Nového roku. Ten letos připadá na 10. února. 'Zpráva, že nejvýše postavený člověk ve státě chystá schůzku, je povzbudivý vývoj. Ukazuje, že ten propad se blíží stavu, s kterým už vláda nemůže být spokojena,' řekl manažer investiční společnosti JH Investment Management Li Wej-čching. 'Mám dojem, že dělají vše, co mohou,' dodal. Index CSI 300 byl na konci minulého týdne nejníže za pět let. Od vrcholu v roce 2021 pak ztrácí kolem 40 procent. Příliv investic ze zahraničí se díky spekulacím o chystané pomoci prudce zvýšil. Některé zahraniční fondy za dnešek nakoupily v pevninské Číně akcie za více než 12 miliard jüanů (39 miliard Kč), což je letos nejvíce. Stále je ale riziko, že výsledek schůzky s prezidentem nezabere a že výprodej na akciových trzích začne znovu. Za poslední rok už se několikrát stalo, že akcie na dílčí podpůrná opatření zareagovaly růstem, který ale za pár dní odezněl. Důvodem byly většinou špatné ekonomické statistiky.
Klíčová slova - Čína - burzy - vláda - akcie -
Čínská komise pro cenné papíry dnes uvedla, že ve snaze omezit spekulace na pokles cen akcií pozastaví platnost ustanovení, které umožňuje makléřským společnostem půjčovat si akcie a následně je poskytovat zájemcům ke spekulaci. Nebude zřejmě ani možné půjčovat akcie klientům, kteří mají v úmyslu prodat je hned v den nákupu. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Burzy akciové = kapit. (bua). ID zprávy: T2024020603731|508806. Vydána 06.02.2024 13:49:33. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Čínské akcie prudce zpevnily, spekuluje se o chystané vládní pomoci trhům


V roce 2016 tvořila kyberkriminalita dvě procenta trestné činnosti, loni 11 pct
Osobnosti vyzvaly ke změně postoje politiků ke konfliktu na Blízkém východě
Komora: Obchod ČR a Německa loni klesl o dvě procenta na 2,83 bilionu Kč
Analytici: Loňský propad stavební produkce je odrazem stavu české ekonomiky
Republikáni v Senátu USA se odvracejí od dohody s demokraty o migraci a Ukrajině

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.