Zlatovna Zlato Zprávy Víra

Víno je zdrojem radosti, řekl papež a vyzval vinaře k odpovědnosti

 Vatikán Itálie papež víno práce
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Vatikán 24. ledna (ČTK) - Víno je darem, který bůh svěřil lidem, aby z něj udělali zdroj radosti. Zástupcům italských vinařů to podle deníku The Guardian řekl papež František. Ten také vyzval producenty a distributory vína k odpovědnosti a k respektu vůči přírodě i lidem, kteří na vinicích pracují. "Víno, země, zemědělské schopnosti a podnikavost jsou božími dary, ale nezapomínejme, že je nám stvořitel svěřil, abychom z nich učinili opravdový zdroj radosti, jak stojí v Písmu," uvedl při pondělním setkání se zástupci italského vinařského sektoru papež František. Před porušováním práv lidí, kteří pro italské vinaře sbírají na vinicích hrozny, dlouhodobě varují italské zemědělské odbory. Podle nich se stává, že firmy nerespektují při vinobraní zákoník práce, nadměrně zatěžují své zaměstnance či lidi zaměstnávají načerno. Loni v srpnu při sběru hroznů v Lombardii zemřel 37letý muž z Rumunska. Podle odborů Flai CGIL za to mimo jiné mohlo to, že muž pracoval brzy odpoledne na slunci při teplotách, které se blížily ke 40 stupňům. Deník The Guardian také poukazuje na odmítavý postoj italských vinařů vůči novým pravidlům v Irsku, které chce zavést zdravotní varování na lahvích vína podobná těm, která jsou na cigaretách či lahvích s tvrdým alkoholem. Vinaře v jejich postojích podpořila vláda premiérky Giorgii Meloniové. Sdružení zemědělců tvrdí, že podobná opatření mohou poškodit italský vývoz vín.
Klíčová slova - Vatikán - Itálie - papež - víno - práce -
Katolická církev má k vínu a pěstování révy blízký vztah. Při mši kněží "proměňují" víno v Ježíšovu krev. Františkův předchůdce, papež Benedikt XVI., pak sám sebe krátce po zvolení označil za "prostého a skromného pracovníka ve vinici páně". jkh mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Náboženství (nab) - Politika (pol) - Potravinářství (ptr) - Práce a odbory (odb). ID zprávy: T2024012307488|508657. Vydána 24.01.2024 5:03:12. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Víno je zdrojem radosti, řekl papež a vyzval vinaře k odpovědnosti


Srbští archeologové odkryli vítězný oblouk z dob Římské říše
Průzkum: Růst světové ekonomiky letos dosáhne 2,6 procenta, příští rok zrychlí
Návštěvníci hradu Špilberk mohou znovu zavítat do barokní lékárny
Bloomberg: Pro finanční trhy je Orbán přijatelnější než pro unijní politiky
Petici za zachování koruny jako měny vzaly senátní výbory jen na vědomí

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.