Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Petici za zachování koruny jako měny vzaly senátní výbory jen na vědomí

 ČR senát měna petice výbory
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 23. ledna (ČTK) - Petici za zachování koruny jako české měny a dojednání výjimky pro její nahrazení eurem vzala většina senátních výborů, které ji projednávaly, pouze na vědomí. K tomuto stanovisku dnes po výborech hospodářském a evropském dospěl také na návrh senátora ODS Jana Tecla výbor petiční. Ústavně-právní výbor k žádnému závěru nedospěl. Česko se k přijetí eura zavázalo před 20 lety při vstupu do EU, avšak bez stanovení termínu. Výjimka by představovala zásah do primárního unijního práva a musely by ji schválit všechny ostatní členské státy, uvedl Tecl. Připomenul, že ani pro zavedení eura zatím Česko neplní všechny čtyři nutné podmínky. Debatu o nahrazení koruny eurem v novoročním projevu akceleroval prezident Petr Pavel, podle kterého je přijetí společné evropské měny logickou budoucností. Zavedení eura požadují některé strany a podnikatelské svazy, proti se naopak staví část ekonomů nebo Českomoravská konfederace odborových svazů. Euro kromě Česka po 20 letech členství v EU nemají ani Polsko a Maďarsko. Česko podle ministerstva financí z podmínek od roku 2016 neplní například kritérium cenové stability pro přijetí eura, podle kterého inflace v ČR nesmí převýšit o 1,5 procentního bodu průměr tří zemí EU s nejnižší inflací. K dalším kritériím patří například dlouhodobě udržitelný stav veřejných financí. Ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka v neděli uvedl, že Česko zřejmě letos vykáže deficit veřejných financí vůči HDP na úrovni 2,2 procenta a bude plnit jedno z kritérií pro přijetí eura, které stanovuje maximálně tři procenta. Podle kritiků eura toto kritérium neplní řada zemí eurozóny. Proti přijetí eura je i nedokončený proces reálné měnové konvergence, kdy kupní síla v Česku nedosahuje ani 90 procent kupní síly v eurozóně. K pozitivům patří naopak nízká míra nezaměstnanosti.
Klíčová slova - ČR - senát - měna - petice - výbory -
ČNB mezi riziky zavedení eura uvádí nutnost vzdát se samostatné měnové politiky a kurzu koruny coby stabilizačních makroekonomických nástrojů. K pozitivním přínosům by podle centrální banky patřily úspory transakčních nákladů či odstranění kurzového rizika. Peticí za zachování české koruny se zabývaly senátní výbory, neboť její organizátoři ji předložili s podporou 8900 podpisů, nikoli nejméně 10.000 podpisy, což je zákonná podmínky pro projednání petice na schůzi Senátu. mhm ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Burzy (bur) - Burzy peněžní (bup). ID zprávy: T2024012304054|508652. Vydána 23.01.2024 12:47:39. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Česká národní banka (ČNB)
Centrální banka České republiky. Orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu. Vydává bankovky a mince v měně České republiky, jíž je koruna česká.

Petici za zachování koruny jako měny vzaly senátní výbory jen na vědomí


Turnovské muzeum dokončilo poslední etapu úprav expozice drahého kamene
Dvacet největších hedgeových fondů loni vydělalo rekordních 67 miliard dolarů
Bloomberg: Čína zvažuje podporu pro akciový trh, který je na pětiletém minimu
Izraelská společnost vypěstovala úhoří maso v laboratoři
Reuters: Ukrajinci usilují o uznání pro své padlé vojáky

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.