Reuters: Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen navštíví Česko
Tchaj-pej 7. října (ČTK) - Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen navštíví v následujících dnech Česko, vystoupí na mezinárodní konferenci Forum 2000. Tři nejmenované zdroje obeznámené se situací to sdělily agentuře Reuters. Podle ní jde o citlivou záležitost s ohledem na vztahy s Pekingem.
Česká republika, stejně jako většina zemí, neudržuje oficiální diplomatické styky s Tchaj-wanem. Obě strany se ale sblížily v době, kdy Čína stupňuje vojenské hrozby vůči ostrovu a Tchaj-pej hledá nové spojence ve východní a střední Evropě.
Cchaj, jejíž prezidentský mandát skončil letos v květnu, přednese projev na mezinárodní konferenci Forum 2000, které začíná 13. října, uvedly zdroje Reuters, které hovořily pod podmínkou anonymity vzhledem k citlivosti záležitosti. Podle nich se politička během pobytu také setká s vysoce postavenými politiky z ČR a dalších evropských zemí.
"Vazby Tchaj-wanu s Českou republikou a Evropou jsou v posledních letech čím dál těsnější, zejména v globální geopolitice," řekl Reuters jeden ze zdrojů, který je s věcí přímo obeznámen. "Proto je pro bývalou prezidentku, která právě opustila funkci, návštěva obzvláště významná," dodal.
Organizátoři Fora 2000, jakož i čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář bezprostředně nereagovali. Kancelář exprezidentky uvedla, že se jedná o velmi důležitou návštěvu. "Až budou zprávy potvrzeny, oficiálně vám je vysvětlíme," uvedla.
Během druhého funkčního období Cchaj uspořádala Čína dvojici vojenských cvičení v okolí Tchaj-wanu: v roce 2022 po návštěvě tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji a v roce 2023 po návratu Cchaj z návštěvy Spojených států, kde se setkala s nástupcem Pelosiové Kevinem McCarthym.
Čína pokládá demokraticky spravovaný Tchaj-wan za součást svého území a upozorňuje ostatní země, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
Česko se podobně jako většina států v otázce Tchaj-wanu drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Navzdory protestům Pekingu ale s Tchaj-wanem v poslední době udržuje četné kontakty. Prezident Petr Pavel si s Cchaj, která je i po odchodu z úřadu vlivnou členkou vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), telefonoval po svém zvolení loni v lednu.
Tchajwanská exprezidentka, kterou Peking označuje za separatistku, má v rámci své cesty po Evropě navštívit také Francii a Belgii, uvedly zdroje Reuters.
abl
Zájemci dnes v aukci nakoupili 60 nabízených děl za celkem 45,5 mil. Kč
Praha 6. října (ČTK) - Všech 60 děl, které dnes v aukci nabízel aukční dům 1. Art Consulting a která pocházela z depozitářů Galerie Zlatá Husa sběratele umění Vladimíra Železného, bylo prodáno. Kupující za ně v souhrnu zaplatí 45,5 milionu korun včetně aukční přirážky. ČTK to dnes řekl ředitel aukčního domu Jiří Rybář. Nejdražšími prodanými díly se staly obraz Jana Zrzavého s názvem Snící a obraz Emila Filly Podnos a dvě sklenice, cena každého se s aukční přirážkou vyšplhala na 3,8 milionu korun.
Zrzavého dílo Snící s vyvolávací cenou 3,2 milionu korun je nedatovaný portrét uhlem a pastelem na papíře. Autor na něm akcentuje vnitřní zrak, výrazný motiv symbolismu. "Tvář s kristovsky dlouhými vlasy se zde objevuje na neutrálním pozadí, jako jakýsi 'veraikon' (pravý obraz Kristův). Nepřehlédnutelné jsou dekadentní symboly v podobě přívěsků - amuletů, jež visí androgynnímu mladíkovi, převtělenému Zrzavému na zlatém náhrdelníku: křížek, srdce a ruka s náznakem Kristových stigmat," uvedla v katalogu aukce historička umění Rea Michalová.
Fillův Podnos a dvě sklenice (Zátiší s hroznem a převrženou sklenicí) vydražil zájemce rovněž za 3,8 milionu korun, vyvolávací cena ale byla nižší, a to 2,8 milionu korun. Kubistické dílo z roku 1922 ovlivnila první světová válka a autorův pobyt v Holandsku. Prodáno bylo i další Fillovo dílo Zátiší se zmrzlinou z roku 1925 s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun.
Za 2,9 milionu korun se prodalo dílo Paysage (Krajina), které vytvořil Josef Šíma po druhé světové válce v roce 1952. Jeho vyvolávací cena byla 1,8 milionu korun.
"Nejvyšší nárůsty byly u obrazu Cypriana Majerníka Bílý kůň ze 150.000 na 840.000 korun a u díla Zátiší s rybou, které namaloval Ivo Režek, tam to bylo ze 100.000 na 840.000 korun," doplnil Rybář.
Nové majitele mají po dnešku například také díla Společnost u stolu a Zátiší na stole od Antonína Procházky nebo obraz Structure quasi sans appui od Františka Kupky z roku 1937, jehož vyvolávací cena byla 1,3 milionu korun. Ke koupi byl také Červený automobil s portrétem Kamila Lhotáka.
Nejdražším obrazem vydraženým v Česku se letos v dubnu stala olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí), prodala se v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery za 115 milionů korun, i s aukční přirážkou 126,5 milionu korun. Do té doby držel rekord českých aukčních síní Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun včetně aukční přirážky.
fsl ptd