Zemřel malíř Ilja Kabakov, tvůrce moskevského konceptualismu
Moskva 28. května (ČTK) - Sovětský a americký malíř Ilja Kabakov, pokládaný za jednoho ze zakladatelů moskevského konceptualistického hnutí, zemřel v sobotu v 89 letech, oznámila Nadace Ilji a Emilie Kabakovových. Podle serveru Meduza byl Kabakov pokládán za nejznámějšího soudobého ruského umělce ve světě a hlavního ruského umělce poslední třetiny 20. století.
"S velkým smutkem oznamujeme, že skonal Ilja Kabakov, veliký umělec, filozof, milovaný manžel, drahý otec a zbožňovaný dědeček. Člověk, který celý život snil o utopii, opustil tento svět v sobotu 27. května, obklopen svými blízkými, devadesátin se nedožil," uvedla nadace. Pohřeb se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.
Světovou proslulost získal umělec díky svým instalacím, jeho díla vystavovali v mnoha muzeích. Od konce 80. let žil se ženou v New Yorku, následně získal americké občanství.
Kabakovova díla byla vydražena v roce 2006 za 4,1 milionu dolarů a v 2008 za 5,8 milionu dolarů, čímž se v té době stala nejdražšími obrazy moderního ruského umění, poznamenala státní agentura TASS. Kabakovova díla se nacházejí v Treťjakovské galerii v Moskvě, petrohradské Ermitáži, v newyorském Muzeu moderního umění a také v soukromých sbírkách, dodala.
Umělec narozený židovským rodičům v ukrajinském městě Dnipro v době, kdy se jmenovalo Dněpropetrovsk a leželo v Sovětském svazu, po tři desetiletí pracoval v Moskvě, než i se ženou přesídlil na konci 80. let do Spojených států. V Moskvě nejprve ilustroval dětské knihy a časopisy. Na přelomu 50. a 60. let vytvořil stovky abstraktních grafik. V 70.letech se stal jedním ze zakladatelů a současně nejvýraznějším představitelem moskevského konceptualismu. Jeho instalace z 80. let odrážely ovzduší sovětského života. Nejznámějším se stala instalace z roku 1982, jejíž název lze přeložit jako Člověk, který odletěl do vesmíru ze svého pokoje. BBC ji při výstavě v londýnské galerii Tate Modern označila za metaforu útěku od beznaděje sovětské reality.
msk jrm
Hradecké Klicperovo divadlo uvedlo hru o odbojářce Haně Krupkové
Hradec Králové 27. května (ČTK) - Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes uvedlo premiéru autorské hry režiséra Tomáše Dianišky Tělo tajné agentky. Dokumentárně fikční drama o ženě českého odboje Haně Krupkové slibuje netradiční a groteskní náhled na české dějiny.
"Já se zaměřuji na osudy reálných lidí, pak z toho dělám sitcomové hry a divadelní zábavy. Tentokrát přišel na řadu osud Hany Krupkové," řekl režisér v rozhovoru pro Klicperovo divadlo. Dva měsíce mu trvaly rešerše, dva měsíce hru psal, dodal autor.
Hra obsahuje prvky grotesky i akčního thrilleru. Autor hry se inspiroval například Černou knihou, což je novela o nacistické okupaci Holandska, kterou zfilmoval Paul Verhoeven, režisér slavných snímků Total Recall nebo Základní instinkt. "Diváci tam mohou najít i jiné hollywoodské blockbustery nebo filmové postupy v nich využívané," řekl Dianiška.
Hana Krupková je rodačka z Chotěboře. Je nádherná a ví to. Vezme si Václava. Štěstí je nečeká, žijí ve špatné době. Hana se musí spolehnout na svoje tělo, aby přežila ona i její muž, uvedlo divadlo v anotaci hry. "Postavy hry se často ocitají v mezních a krajních situacích, volí mezi životem a smrtí. Rozhodují se, zda se mají zaprodat, nebo raději zůstat čestní a zachránit sebe a své blízké. Nikoho nesoudíme ani nemoralizujeme," uvedla dramaturgyně Lenka Smrčková.
V hlavních rolích manželů Krupkových se představili Natálie Holíková a Michal Lurie, další role ztvárnili Vojtěch Říha, Jiří Zapletal, Martin Klapil, Marie Leherová, Kamila Sedlárová nebo Josef Čepelka. Výpravu vytvořila Lenka Hollá a hudbu Matěj Štesko.
Krupková se s manželem Václavem zapojila do pomoci parašutistům z operace Silver A. Zatklo je gestapo, kde Hana navázala intimní vztah s vyšetřovatelem, aby zachránila svého manžela. Později ji gestapo propustilo, manžel skončil v koncentračním táboře. Druhou světovou válku přežili. Krupková po válce dostala tři roky vězení za spolupráci s gestapem. Trest si odpykávala na statku v Běchovicích. Manžel jí vozil jídlo a cigarety, úplatná dozorkyně je ponechávala o samotě. Při třetí návštěvě Hana otěhotněla.
Manžel se ale chtěl rozvést, mít vojenskou kariéru. Hana byla následně nucena spolupracovat s StB, bála se hrozby doživotního trestu. Po roce 1968 mohla Krupková legálně emigrovat do Německa, kde zemřela v roce 1997. Krupka zůstal v Československu a zemřel v roce 1994.
jlc dr