Letošní sezonní výstava bude patřit uměleckému kováři a sochaři Radomíru Bártovi
Týn nad Bečvou (Přerovsko) 24. dubna (ČTK) - Letošní sezonní výstava na hradě Helfštýn na Přerovsku bude mapovat tvorbu uměleckého kováře, sochaře a designéra Radomíra Bárty. Výstava, která představí mistrné kombinace nerezových, kamenných a skleněných prvků v jeho sochařských dílech, ponese název Prolínání, otevře se tuto sobotu. Ke zhlédnutí bude v galerii na druhém hradním nádvoří až do konce srpna, řekli ČTK zástupci hradu.
Bárta využívá jako základní materiál nerezovou ocel a její kombinace se sklem, kamenem a dřevem a dalšími přírodními materiály. "Loni vedl kovářský tým, který během 34. ročníku Kovářského fóra na Helfštýně vytvořil unikátní dílo s názvem Tři životy, které se stalo součástí rozsáhlé sbírky uměleckého kovářství hradu. Ta dnes čítá přes 1300 exponátů," řekla ČTK mluvčí hradu Eva Lehnertová .
Na hradě umělecký kovář a sochař představí především novinky ze své tvorby. "Mistr se nerad opakuje, takže skoro vše, co zapůjčí do hradní galerie, vznikalo na přelomu let 2022 a 2023. Některé sochy jsou stále rozpracované, takže na Helfštýn dorazí i úplné novinky. Celkem společně převezeme ze sebranické dílny kolem 20 artefaktů," řekl ČTK kastelán hradu Jan Lauro.
Čtyřiašedesátiletý Radomír Bárta, který tvoří svá díla v Sebranicích nedaleko Blanska, kombinuje kov, zpravidla nerezovou ocel, s jinými materiály. "V jeho díle tak spatřujeme vzájemné prolínání kovu a skla, kovu a různých druhů nerostů. Kombinuje houževnaté s křehkým, skládá prvky různých struktur, lesklé s matnými, barevné s monochromními, hrubé s hladkými, vždy však s finálním vyzněním jakési vyváženosti," doplnil Lauro.
Výstavu kovaných soch Prolínání doplní malby a texty autorova přítele Davida Merty, který je známý především jako zakladatel brněnské veřejně prospěšné společnosti Archaia. "Merta patří k dlouhodobým propagátorům interdisciplinárního přístupu k historickým objektům, a to propojením archeologie s dalšími humanitními, technickými i přírodovědnými obory," dodal kastelán.
Letošní sezonní výstava potrvá do 27. srpna. Na její sobotní vernisáž plynule naváže program nočních prohlídek, které jsou součástí cyklu Palác žije.
Alena Horáková hj
Bohoslužba připomene 1050. výročí založení pražského biskupství
Praha 22. dubna (ČTK) - V katedrále sv. Víta se dnes od 10:00 bude konat bohoslužba k oslavě 1050. výročí založení pražského biskupství. Připomene svatého Vojtěcha, patrona pražské arcidiecéze a druhého pražského biskupa. Sloužit ji bude současný pražský arcibiskup Jan Graubner. Katedrála bude pro veřejnost otevřena od 09:15, v 09:50 se rozezní největší zvon v ČR Zikmund. Bohoslužbě bude předcházet také liturgický průvod, který vyjde v 09:45 z Arcibiskupského paláce směrem ke katedrále.
Bohoslužby se zúčastní čeští a moravští biskupové a také biskupové zahraničních diecézí, jejichž historie je spjata s pražskou arcidiecézí, i biskupové afrických a asijských diecézí, kde Arcidiecézní charita Praha pomáhá. Tuto službu připomene také obětní průvod. Bohoslužbu svým zpěvem doprovodí desítky studentů z Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíně, Stojanova gymnázia na Velehradě, Biskupského gymnázia v Hradci Králové a Arcibiskupského gymnázia v Praze.
Po bohoslužbě se na zahradě Arcibiskupského paláce uskuteční zahradní slavnost, při které přítomní oslaví 80. narozeniny kardinála Dominika Duky, emeritního arcibiskupa pražského.
Pražské biskupství bylo zřízeno roku 973, o tři roky později se prvním pražským biskupem stal původně německý duchovní Dětmar. Pocházel ze Saska, stal se mnichem v benediktinském klášteře v Magdeburgu. Později zastával funkci kaplana na českém knížecím dvoře, kde se naučil českému jazyku a spřátelil se s knížetem Boleslavem II. Pražským biskupem byl šest let a jeho nástupcem byl svatý Vojtěch.
V roce 1344 povýšil papež Kliment VI. pražské biskupství na arcibiskupství. Sídlem arcibiskupa je Praha, sídelním kostelem katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Pražská arcidiecéze je nejstarší existující diecézí v České republice a metropolitní arcidiecézí České církevní provincie, k níž náleží ještě diecéze českobudějovická, královéhradecká, litoměřická a plzeňská. Arcibiskup pražský je zároveň primasem českým.
hrm mha