Šefčovič má za nutné zamezit odstěhování průmyslových provozů mimo Evropu
Praha 14. listopadu (ČTK) - Prioritami Evropské unie jsou posílení zelené tranzice, zvýšení úspor a energetické účinnosti a diverzifikace energetických zdrojů. Je to nutné pro to, aby se průmyslové provozy nestěhovaly mimo Evropu. Na konferenci výborů pro evropské záležitosti parlamentů EU (COSAC) v Praze to dnes uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Poznamenal také, že Norsko se aktuálně stalo nejdůležitějším dodavatelem plynu do EU.
V souvislosti s rostoucími cenami energií považuje Šefčovič za důležité zabránit tomu, aby energetická krize skončila deindustrializací a odstěhováním průmyslových provozů mimo Evropu. "Abychom tomu zabránili, máme tři priority - posílení zelené tranzice, zvýšení úspor a energetické účinnosti a diverzifikaci našich energetických zdrojů," poznamenal.
Komise navrhla v polovině května využít na podporu ukončení závislosti na Rusku balík z programu RePowerEU až 300 miliard eur (7,3 bilionu korun), které by do konce desetiletí měly kromě investic do obnovitelných zdrojů sloužit například k přizpůsobení infrastruktury dodávkám zemního plynu či LNG z nových zdrojů.
"Zatím jsme za těchto extrémně těžkých okolností zvládli snížit podíl dovozu ruského plynu ze 40 na 7,5 procenta s tím, že jsme zdvojnásobili dovoz LNG z USA a Norska. Norsko se stalo nejdůležitějším dodavatelem plynu do EU," řekl Šefčovič.
Ocenil také, že se Evropské unii podařilo naplnit zásobníky plynu na 95 procent, plánovaným cílem bylo přitom 80 procent. Zmínil také snížení spotřeby plynu o více než 15 procent. "Měli bychom se zaměřit také na společný nákup plynu. Nemůžeme ztrácet čas. Stejně tak bychom měli uvažovat o inteligentním designu pro trh s elektřinou a obchodování s elektrickou energií," doplnil místopředseda komise. Na počátku příštího roku podle něj bude připraven návrh.
Podle Šefčoviče je nutné více geopoliticky uvažovat o zelené a digitální tranzici. Závislost na dovozu nezbytných kritických surovin, jež umožňují zelenou tranzici, je podle něj ještě extrémnější, než na ruských energiích. U některých surovin jde až o 99 procent. "Bez těchto kritických surovin nebude žádná zelená ani digitální ekonomika v Evropě a bude velice omezený prostor pro rozvoj budoucích technologií," doplnil místopředseda komise. Počátkem příštího by měl být připraven legislativní návrh, který by situaci řešil.
opm snm
EU by podle tibetského exilu měla přistupovat k Číně jako k okupační zemi
Praha 14. listopadu (ČTK) - Evropská unie a její členské státy by podle zástupců tibetského exilového parlamentu měla vnímat Tibet jako zemi, která je okupována Čínou, a přizpůsobit tomu svou politiku. Měla by založit fond na podporu Tibetu, nebo alespoň ustavit koordinátora pro záležitosti Tibetu a Číny, uvedli dnes tibetští exiloví parlamentáři na konferenci o možnostech řešení krize v Tibetu, která se konala v Senátu. Uvítali by také, aby EU znemožnila vstup na své území čínským představitelům, kteří se dopouštějí porušování lidských práv.
Tibetský postoj podpořila místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL). "Tibet je okupovaným územím, historicky nikdy nebyl součástí Číny, která porušuje lidská práva Tibeťanů, brání jim v komunikaci s ostatním světem, kontroluje je," uvedla.
Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) podotkl, že kompromisnická politika vůči agresivním zemím se vymstí, jak se ukázalo i u Ruska a jeho agrese proti Ukrajině. "Rusku jsme ustupovali kvůli přírodním zdrojům, Číně kvůli levnému byznysu. Obojí vede do pekel. Tím, že dáváme přednost levným produktům, levné práci, činíme sami ze sebe otroky, uvedl Oberfalzer.
EU by podle tibetských zástupců neměla považovat snahu Tibetu o obnovení samostatnosti za součást vnitřní politiky Číny, měla by naopak podpořit obnovení jednání mezi zástupci dalajlamy a vedením Komunistické strany Číny o budoucím uspořádání v Tibetu a vyřešení mírovým způsobem. Tibet nikdy nebyl součástí Číny, která se snaží tvrdit opak, která si to klade jako podmínku jednání, uvedli tibetští zástupci. Jejich tříčlenná delegace plánuje se svým poselstvím navštívit ještě Litvu, Švédsko a Nizozemsko.
Konference se uskutečnila v rámci českého předsednictví EU, pořádaly ji mezinárodní organizace International Campaign for Tibet, senátní Skupina přátel Tibetu a organizace Češi Tibet podporují, Sinopsis a Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty.
Tibet obsadila čínská armáda v roce 1950, po potlačení protičínského povstání v roce 1959 byla zrušena jeho autonomie a vláda. Tibetských duchovní vůdce dalajlama působí v indickém exilu.
mhm snm