Papež odletí na nejdelší a nejvzdálenější cestu během svého pontifikátu
Řím 30. srpna (ČTK) - Papež František odletí v pondělí na nejdelší a nejvzdálenější cestu během svého pontifikátu, která prověří odolnost a zdravotní stav sedmaosmdesátileté hlavy katolické církve. Píše to dnes agentura AFP. Papež navštíví Indonésii, Papuu Novou Guineu, Východní Timor a Singapur. Hlavními tématy cesty budou dialog s muslimy, ekologie a také sexuální skandály v církvi.
Papež měl původně navštívit Asii a Oceánii v roce 2020, plány však překazila pandemie covidu-19. Je to papežova první cesta mimo Itálii od září loňského roku, kdy navštívil Mongolsko a Marseille. Kvůli zdravotním problémům papež zrušil svou prosincovou návštěvu na klimatické konferenci OSN v Dubaji.
Papež z Říma odletí v pondělí a vrátí se v sobotu 14. září. V letadle celkem stráví 43 hodin. Cesta podle agentury AFP prověří papežovo zdraví. Hlava katolické církve má dlouhodobé problémy s chůzí, v loňském roce se podrobila operaci břicha a opakovaně má problémy s respiračními onemocněními. Žádná mimořádná zdravotnická opatření však Vatikán nechystá, řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj.
V rámci své cesty papež navštíví jako první Indonésii, která je největší muslimskou zemí na světě. Hlavním tématem návštěvy by mohl být dialog mezi křesťany a muslimy. Papež bude předsedat mezináboženskému setkání a mohl by podle AFP poukázat i na diskriminaci křesťanů v této zemi, která podle ochránců lidských práv narůstá.
Následovat bude cesta do Papuy Nové Guineje, kde se očekává, že se papež znovu vyjádří k tématu ochrany životného prostředí a globálních změn klimatu. Východní Timor je jedinou většinovou katolickou zemí, kterou papež navštíví. Tamní katolíci však stále pociťují negativní odkaz nositele Nobelovy ceny za mír z roku 1996, biskupa Carlose Ximenese Bela, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání zdejších chlapců v 90. letech. Cestu papež ukončí v kosmopolitním Singapuru, odkud se vydá na zpáteční cestu do Říma.
jkh mka
FT: Největší zbrojovky mezi lety 2021 a 2025 zdvojnásobí přebytky hotovosti
Londýn 26. srpna (ČTK) - Patnáct největších světových zbrojních kontraktorů by do konce roku 2026 mělo v součtu dosáhnout přebytku hotovosti 52 miliard USD (1,17 bilionu Kč). To je dvojnásobek proti součtu přebytků, kterého firmy dosáhly v roce 2021. Vyplývá to z analýzy společnosti Vertical Research Partners pro britský deník Financial Times (FT). Výrobci zbrojní a letecké techniky těží z rostoucích výdajů na obranu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, ale i v souvislosti s rostoucím napětím na Blízkém východě a v Asii.
Britská BAE Systems, německý Rheinmetall a švédský Saab díky novým zakázkám na munici a raketové střely ve sledovaném období zvýší cash flow souhrnně o 40 procent.
Podle analytiků se budou firmy snažit vyšší přebytky využít k akvizicím nebo fúzím, které ale mohou brzdit antimonopolní regulátoři. "Stále existuje prostor pro středně velké společnosti k akvizicím, aniž by tím moc rozzlobily regulační orgány či ministerstva obrany," uvedl analytik Byron Callan ze společnosti Capital Alpha Partners.
"Vzhledem k tomu, jak dlouhý cyklus toto odvětví má, chvíli potrvá, než se vytvoří kapacity a začnou proudit peníze, ale obrovský růst trhu vyvolá aktivitu," dodal analytik společnosti Agency Partners Nick Cunningham.
Společnost Rheinmetall na začátku tohoto měsíce oznámila akvizici amerického výrobce dílů pro vojenská vozidla Loc Performance za 950 milionů dolarů. Německý dodavatel uvedl, že transakce zvýší jeho šance na získání zakázek americké armády na bojová a taktická vozidla v hodnotě přesahující 60 miliard dolarů.
Americký Kongres nedávno schválil další pomoc Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli, načež vláda vyčlenila téměř 13 miliard dolarů (291,5 miliardy Kč) na zbrojní zakázky, na něž dosáhly firmy Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, Boeing, General Dynamics a jejich dodavatelé.
V Británii vyčlenilo ministerstvo obrany na vojenskou pomoc Ukrajině v posledních třech letech 7,6 miliardy liber (170,3 miliardy Kč). Do této částky se počítá i doplnění a modernizace vlastních zásob, neboť na Ukrajinu se často posílá vyřazená výzbroj.
boz spr
DALŠÍ ZPRÁVY