V srbském městě lidé opět demonstrovali proti chystané těžbě lithia
Loznica (Srbsko) 16. října (ČTK) - Stovky demonstrantů se dnes sešly ve městě Loznica na západě Srbska, aby protestovaly proti těžbě lithia v regionu Jadar, kterou plánuje britsko-australská těžařská společnost Rio Tinto. Demonstranti mávali srbskými vlajkami a třímali transparenty s hesly "Nebudete těžit" a "Vypadněte z Jadaru", zatímco z reproduktorů zněly vlastenecké a lidové písně, vylíčila agentura Reuters.
Protest následoval poté, co vládní koalice, která má v srbském parlamentu drtivou převahu, zamítla návrh zákona, který předložila opozice a který by zakázal těžbu lithia a boritanů.
Demonstranti požadovali ukončit celý projekt a ohlásili, že v sobotu na hodinu zablokují dvě silnice v regionu.
"Chystáme o víkendu výstražné silniční blokády na několika místech v okrese," řekl vůdce protestů Zlatko Kokanović. "Uvidíme, jak budeme dál pokračovat," dodal.
Lithium, které je v Evropské unii a Spojených státech považováno za kriticky důležitý materiál, se používá v bateriích elektrických aut a také mobilních telefonů.
Srbsko v červenci obnovilo těžebnímu gigantovi Rio Tinto licenci na rozvoj dolu v regionu Jadar, který má být největším lithiovým dolem v Evropě. Stalo se tak dva roky poté, co předchozí vláda proces zastavila kvůli odporu obyvatel a obavám ekologů.
Pokud se projekt v hodnotě 2,4 miliardy dolarů (asi 56 miliard Kč) uskuteční, mohl by pokrýt 90 procent současné poptávky po lithiu v Evropě. Ochránci životního prostředí a většina opozičních stran tvrdí, že důl by mohl znečistit půdu a vodu v okolí, což by mělo dopad na zemědělství, představující hlavní zdroj příjmů mnoha obyvatel.
"Neexistuje žádný ústup ani kapitulace. Nebudou pustošit naši zemi ani životy," prohlásila sedmačtyřicetiletá Branka Petrovičová, která na demonstraci přijela z Bělehradu.
Vládní představitelé argumentují přínosem těžby pro srbskou ekonomiku. V červnu prezident Aleksandar Vučić uvedl, že těžit by se mohlo začít již v roce 2028. Rio Tinto v červenci ujistilo, že bude dodržovat přísné požadavky na ochranu životního prostředí, jakož i všechny právní a povolovací procedury a uspořádá i veřejné konzultace, než zahájí těžbu.
Asi 136 milionů tun zásob zdejšího jedinečného minerálu jadarit se nachází v údolí řeky Jadaru, což je jeden z přítoků Driny v západním Srbsku. Jadarit obsahuje boritan užívaný k výrobě keramiky, umělých hnojiv a dalších chemických sloučenin, a právě lithium.
msk nim
Velké egyptské muzeum v blízkosti Gízy začíná se zkušebními prohlídkami
Káhira 16. října (ČTK) - Dlouho očekávané muzeum o starověkém Egyptě, které egyptská vláda vybudovala nedaleko Gízy, začalo se zkušebními prohlídkami. Návštěvníci si mohou prohlédnout největší sbírku staroegyptských artefaktů, kterých má být v budoucnu přes 100.000. Jedním z největších lákadel se má stát kompletní sbírka Tutanchamonových pokladů, které si budou moct návštěvníci poprvé od objevení jeho hrobky v roce 1922 prohlédnout pohromadě, informovala média.
Veřejnosti je zatím přístupný šestipatrový prostor hlavního schodiště, kde jsou ve 12 sálech vystaveny památky a artefakty včetně sarkofágů a soch, a komerční zóna. Otevření dalších částí muzea, včetně sbírky Tutanchamonova pokladu, se plánuje na pozdější dobu. Datum plného zpřístupnění muzea je zatím neznámé.
Práce na muzeu, které se nachází dva kilometry od pyramid v Gíze, trvaly přes 20 let. Původně se mělo otevřít v roce 2012. Jak ale informovala stanice BBC, otevření se zpozdilo kvůli ceně, politické nestabilitě a pandemii covidu-19. Celková cena přesahuje více než jeden bilion dolarů (23,2 bilionů Kč).
Podle serveru Ahram online se návštěvníci seznámí s třemi klíčovými oblastmi staroegyptské civilizace: království, společnost a náboženství. Hlavní galerie představí jednotlivá období od Staré říše po řecko-římskou dobu.
Ve všech sálech se nachází moderní technologie a multimediální prezentace, které přibližují život starých Egypťanů a faraónů.
Zkušební prohlídky pak podle Tajjiba Abbáse, asistenta ministra pro starožitnosti, slouží k tomu, aby se vedení muzea lépe připravilo na plný provoz a identifikovalo místa, kde se koncentruje nejvíce návštěvníků, uvedl The Guardian.
Egyptská vláda doufá, že jí nové muzeum pomůže obnovit cestovní ruch.
"Muzeum neslouží jenom k vystavování starožitností, chce také přitáhnout pozornost dětí, aby se naučily něco o historii starověkého Egypta. (...) Toto muzeum je dar celému světu," uvedl jeden z představitelů instituce Ísá Zídán.
bat nim