Litomyšl vyhlašuje soutěž na rekonstrukci historického domu U Rytířů
Litomyšl (Svitavsko) 7. října (ČTK) - Litomyšl vyhlašuje soutěž na rekonstrukci historického domu U Rytířů. V objektu sídlí městská galerie, které chybí výstavní, skladové i archivní prostory, budova také neodpovídá současným standardům pro bezbariérový přístup. Na opravy získalo město dotaci ministerstva pro místní rozvoj. Galerie bude po dobu oprav provizorně působit v městské obrazárně na litomyšlském zámku, která byla otevřena v létě. ČTK to řekl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).
Práce potrvají nejméně dva roky. Na podzim by se měla galerie zavřít po ukončení současné poslední výstavy a začne se vyklízet. "Během rekonstrukce bude hlavní výstavní prostor na zámku. Galerie to musí nějakou dobu vydržet," uvedl Kašpar.
Hlavním cílem úprav objektu je rozšíření výstavního prostoru, skladů a archivů galerie pro zjednodušení manipulace s uměleckými artefakty. Ty dnes, pokud jsou větších rozměrů, nelze současným schodištěm přepravovat. Dům se také více otevře veřejnosti a na dvorku nabídne kavárnu a prodejnu uměleckých publikací a vstupenek.
Obnova čeká zadní trakt domu, který je v dezolátním stavu a v současnosti se nevyužívá. V budoucnu by sem měly být umístěny obslužné prostory galerie, jako jsou toalety a edukační dílna v blízkosti vstupu z Růžové ulice. Bude v něm také umístěn výtah pro bezbariérový přístup do výstavních prostor využitelný též pro stěhování exponátů. Oba objekty budou propojeny arkádovou chodbou, zároveň na sobě však budou provozně nezávislé díky nově vloženému venkovnímu schodišti.
Náklady na rekonstrukci se odhadují zhruba na 48,5 milionu korun, město na ni získalo evropskou dotaci.
Dům U Rytířů stojí uprostřed náměstí, téměř naproti radniční věži. Patří mezi nejstarší a nejhodnotnější domy města díky zachovalé původní výzdobě fasády a části interiéru. Svým stylovým pojetím odkazuje na umělecký okruh Pernštejnského dvora v Pardubicích. Dům začal přetvářet do dnešní renesanční podoby pravděpodobně sám pro sebe kamenický mistr Blažek, a to po velkém požáru, který zachvátil téměř celé město v roce 1540. Dokončen byl zřejmě již v roce 1546. Část ze své renesanční podoby ztratil drobnými i zásadnějšími úpravami. První výraznější proměna, která změnila jeho vnější podobu, se uskutečnila v roce 1814, kdy byl původní, patrně vysoký renesanční štít, nahrazen empírovou atikou.
dos hj
Reuters: Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen navštíví Česko
Tchaj-pej 7. října (ČTK) - Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen navštíví v následujících dnech Česko, vystoupí na mezinárodní konferenci Forum 2000. Tři nejmenované zdroje obeznámené se situací to sdělily agentuře Reuters. Podle ní jde o citlivou záležitost s ohledem na vztahy s Pekingem.
Česká republika, stejně jako většina zemí, neudržuje oficiální diplomatické styky s Tchaj-wanem. Obě strany se ale sblížily v době, kdy Čína stupňuje vojenské hrozby vůči ostrovu a Tchaj-pej hledá nové spojence ve východní a střední Evropě.
Cchaj, jejíž prezidentský mandát skončil letos v květnu, přednese projev na mezinárodní konferenci Forum 2000, které začíná 13. října, uvedly zdroje Reuters, které hovořily pod podmínkou anonymity vzhledem k citlivosti záležitosti. Podle nich se politička během pobytu také setká s vysoce postavenými politiky z ČR a dalších evropských zemí.
"Vazby Tchaj-wanu s Českou republikou a Evropou jsou v posledních letech čím dál těsnější, zejména v globální geopolitice," řekl Reuters jeden ze zdrojů, který je s věcí přímo obeznámen. "Proto je pro bývalou prezidentku, která právě opustila funkci, návštěva obzvláště významná," dodal.
Organizátoři Fora 2000, jakož i čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář bezprostředně nereagovali. Kancelář exprezidentky uvedla, že se jedná o velmi důležitou návštěvu. "Až budou zprávy potvrzeny, oficiálně vám je vysvětlíme," uvedla.
Během druhého funkčního období Cchaj uspořádala Čína dvojici vojenských cvičení v okolí Tchaj-wanu: v roce 2022 po návštěvě tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji a v roce 2023 po návratu Cchaj z návštěvy Spojených států, kde se setkala s nástupcem Pelosiové Kevinem McCarthym.
Čína pokládá demokraticky spravovaný Tchaj-wan za součást svého území a upozorňuje ostatní země, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
Česko se podobně jako většina států v otázce Tchaj-wanu drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Navzdory protestům Pekingu ale s Tchaj-wanem v poslední době udržuje četné kontakty. Prezident Petr Pavel si s Cchaj, která je i po odchodu z úřadu vlivnou členkou vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), telefonoval po svém zvolení loni v lednu.
Tchajwanská exprezidentka, kterou Peking označuje za separatistku, má v rámci své cesty po Evropě navštívit také Francii a Belgii, uvedly zdroje Reuters.
abl