Zaměstnanci charity i dobrovolníci dnes dostali ceny v katedrále sv. Víta
Praha 20. října (ČTK) - Deset lidí, kteří svou práci a život spojili s charitou, dostalo dnes v katedrále sv. Víta na Pražském hradě Cenu Charity ČR za rok 2023. Ceremoniálu předcházela mše k poctě sv. Vincence z Pauly, který je patronem charitní práce, a za charitní dílo. Ceny laureátům předali prezident Charity ČR a biskup Pavel Posád a ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.
Na cenu bylo nominováno osm laureátů z diecézních charit, devátého kandidáta nominovala Česká katolická charita – Domovy duchovních a řeholnic, desátý laureát vzešel z řad Charity Česká republika. Cena Charity Česká republika se udílí pravidelně každý rok na podzim od roku 2008 a je poděkováním a vyjádřením uznání za obětavou práci pracovníkům, dobrovolníkům či podporovatelům Charity. Současně je připomínkou svátku patrona charitní práce sv. Vincence z Pauly, který připadá na 27. září a který je zároveň vyhlášen Dnem Charity.
Symbolem Ceny Charity, kterou ocenění dostali, je autorská skleněná soška v podobě plamenného kříže z dílny novoborského sklářského mistra Davida Wünsche. Dnes si ji odnesli vedoucí Centra služeb pro lidi bez domova Diecézní charity Brno Petr Šimon, Petra Vohlídalová z Charity České Budějovice, vrchní sestra Oblastní charity Pardubice Markéta Vašková, Dagmar Lendelová z Charity Lovosice, ředitelka Charity Kroměříž Anna Valachová, Miroslav Hodeček z Diecézní charity ostravsko-opavské, vedoucí Azylového domu Domažlice Jiří Svoboda, ředitelka Střediska Migrace Světlana Porsche, dobrovolnice z Charitního domova Moravec Marie Kašpárková a koordinátorka v sociální oblasti Charity ČR Iva Kuchyňková.
Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb v zemi. Pomáhá zejména lidem, kteří se ocitli v akutní nouzi nebo v tíživé sociální situaci. Ročně jde o více než 190.000 klientů. Zřizovatelem Charity Česká republika je Česká biskupská konference. Prostřednictvím charity naplňuje katolická církev jedno ze svých hlavních poslání - službu diakonie, tedy péči o slabé a potřebné.
hrm mha
Lipavský se v Chorvatsku setkal se zástupci českých krajanů
Daruvar (Chorvatsko) 19. října (zvláštní zpravodajka ČTK) - Český ministr zahraničí Jan Lipavský se dnes setkal se zástupci české komunity v chorvatském Daruvaru, kde navštívil českou školu, školku a české kulturní centrum. Setkání se zúčastnili také velvyslankyně Chorvatska v České republice Liljana Pancirovová a český velvyslanec v Chorvatsku Milan Hovorka.
"Snažíme se udržet jazyk a kulturu," řekla novinářům ředitelka české základní školy Jana Amose Komenského v Daruvaru Marije Válková. "Máme i folklorní soubory, my jim říkáme holubička nebo holoubátka, a potom i dospělejší skupiny," dodala. Výuka veškerých předmětů vyjma cizích jazyků a chorvatštiny probíhá ve škole v češtině. O školu, v jejíž těsné blízkosti stojí také česká školka Ferdy Mravence, je poměrně velký zájem, otevírají se dvě první třídy a škola postupně přistavovala další prostory, uvedla ředitelka.
"Je to velmi příjemné, když se setkávám s krajanskými komunitami po celém světě a ta chorvatská je opravdu výjimečná... právě tím, jak žije na jednom místě," řekl Lipavský. Většina příslušníků české menšiny v Chorvatsku žije v Bjelovarskobilogorské župě východně od Záhřebu, kde leží také Daruvar, město s asi 13.000 obyvateli. Češi z nich tvoří necelých 20 procent.,
Česká menšina v Chorvatsku je nejaktivnější komunitou Čechů v zahraničí, prohlásila při besedě s Lipavským v českém kulturním centru chorvatská velvyslankyně v Praze a poděkovala za podporu od české vlády. Mnoho projektů může česká menšina realizovat díky podpoře českého ministerstva zahraničí, podotkl Vladimír Bílek, poslanec chorvatského parlamentu za českou a slovenskou národnostní menšinu. Mezi tyto projekty patří například letní jazyková škola v Poděbradech, které se mohou zúčastnit děti od páté třídy.
"Nemůžu říct, že je všechno růžové ... Někdy jsou ta menšinová práva trochu ohrožená," uvedl nicméně Bílek s tím, že v Chorvatsku sice existuje zákon o právech menšin, není ale vždy stoprocentně dodržovaný.
Českou komunitu v Chorvatsku tvoří potomci přistěhovalců, kteří do okolí Daruvaru přišli asi před 150 lety v dobách rakouského mocnářství. Dohromady v Chorvatsku žije asi 8000 Čechů, podotkl před cestou Lipavský.
V Chorvatsku lze nalézt také obci Končanica, která je zajímavá tím, že přes polovinu z jejích asi 1800 obyvatel tvoří právě chorvatští Češi, upozornil novináře tajemník Svazu Čechů v Chorvatsku Dalibor Kolár. V Končanici je stejně jako v Daruvaru česká škola.
agl ank