Moody's zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti firmy ČEZ
Paříž 26. března (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti české energetické společnosti ČEZ na negativní ze stabilního. Samotné hodnocení ponechala beze změny na stupni Baa1. Zhoršení výhledu nicméně naznačuje, že v budoucnosti by Moody's mohla ratingovou známku firmy ČEZ zhoršit.
Moody's ve své tiskové zprávě upozornila, že ke změně výhledu přikročila několik dnů po oznámení, že ČEZ zaplatí 846,5 milionu eur (zhruba 21,4 miliardy Kč) za koupi podílu 55,2 procenta v české plynárenské společnosti GasNet.
Agentura uvedla, že převzetí dává strategický smysl, protože umožňuje společnosti ČEZ posílit pozici na českém energetickém trhu. Upozornila nicméně, že akvizice je spojena se značnou dluhovou zátěží, protože firma GasNet je silně zadlužená. Moody's ve své zprávě poukázala rovněž na pokles cen elektřiny v posledních měsících.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému podniku či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
Společnost ČEZ minulý týden oznámila, že její čistý zisk loni meziročně klesl o 63 procent na 29,6 miliardy Kč. Podle analytiků šlo o výraznější propad, než byla očekávání trhu. Důvodem je hlavně výraznější vliv mimořádných daní a odvodů, na nichž podnik odvedl kolem 40 miliard Kč. I přesto ale ČEZ loni s výjimkou rekordního roku 2022 vydělal nejvíce za posledních deset let.
ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
Plánované převzetí firmy GasNet ještě musí schválit Evropská komise a české ministerstvo průmyslu a obchodu. Sjednanou kupní cenu ČEZ uhradí překlenovacím úvěrem upsaným syndikátem komerčních bank s následným refinancováním prostřednictvím dluhopisů. Kupní cena podle ČEZ zohledňuje aktuální celkový dluh společnosti GasNet, který je kolem 55 miliard korun a ve společnosti zůstává. Bez něj by byla cena transakce vyšší.
pmh jrm
Cena kakaa už se letos více než zdvojnásobila, je rekordních 10.000 USD za tunu
Londýn/Praha 26. března (ČTK) - Cena kakaa pokračuje v růstu na nové rekordy a dnes poprvé překonala 10.000 USD (232.600 Kč) za tunu. K hlavním příčinám patří obavy o dodávky kvůli špatné úrodě v důležitých pěstitelských zemích v západní Africe. Od začátku letošního roku už se cena zvýšila o více než 130 procent, upozornil server zpravodajské televize CNBC.
Pozornost se nyní soustředí na nadcházejí sklizeň v západní Africe. Pobřeží Slonoviny, které je největším producentem kakaa na světě, se potýká s vyššími teplotami, než tam bývá obvyklé. To vyvolalo sucho a snížilo úrodu. K poklesu úrody přispěla také virová choroba, která postihuje kakaovník a způsobuje vážné poškození rostlin. Hrozba nižších dodávek přichází v době, kdy poptávka po čokoládě zůstává vysoká, včetně zemí, jako jsou například Spojené státy.
Další pěstitelské země, jako je Brazílie či Ekvádor, se snaží zvýšit produkci. Trvá však několik let, než nově vysazené kakaovníky začnou plodit boby. Poměr mezi celkovým množstvím kakaa skladovaným v zásobách a množstvím kakaa, které je skutečně zpracováno na výrobu kakaových produktů, jako je kakaový prášek a kakaové máslo, podle předpovědi Mezinárodní organizace pro kakao v letošní sezoně klesne na nejnižší hodnotu za více než 40 let.
Prudký růst cen kakaa je špatnou zprávou pro spotřebitele, protože čokoládovny budou muset přenést rostoucí ceny komodity na konečné zákazníky. Analytici upozorňují, že žádná globálně obchodovaná komodita letos nezdražuje rychleji a že ceny čokolád a jiných kakaových produktů by se mohly zvýšit až o desítky procent.
K růstu ceny kakaa ale přispívají také investoři, kteří s vidinou zisku na trh v poslední době ve velkém vstupují, řekl ČTK ekonom společnosti eToro Pawel Majtkowski. Za posledních 12 měsíců cena kakaa vzrostla více než trojnásobně. Majtkowski doplnil, že tabulka čokolády o 100 gramech v Česku vyjde v průměru na 45 korun, což je zhruba dvojnásobek proti tomu, kolik po aktuálním růstu na trhu stojí stejné množství kakaa. V závislosti na druhu se podíl kakaa v čokoládě liší.
'Ceny na světových trzích se zatím nepromítly do cen cukrovinek v obchodech v České republice. Do Velikonoc se tak nestane, ale v následujících měsících budou mnohem vyšší,' míní Majtkowski.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že už loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, který snížil gramáž své čokoládové tyčinky, aniž snížil také její cenu. V podobném duchu by mohly v nadcházejících měsících podle něj reagovat na současnou situaci také další výrobci čokolády. Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla pak využívají třeba lacinější palmový olej.
'Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky,' upozornil Kovanda.
Velké čokoládovny se proti cenovým výkyvům dokážou alespoň částečně zajistit finančními deriváty. Pokud ale silný růst ceny trvá dlouho, což je nyní právě případ kakaových bobů, většinou už musejí tento nárůst přenést i do cen svých produktů.
mib irl spr