Analytici: Únorové tržby ukazují na to, že jsou Češi v nákupech stále opatrní
Praha 5. dubna (ČTK) - Pomalejší tempo meziročního růstu maloobchodních tržeb v únoru a jejich meziměsíční pokles ukazují na to, že jsou Češi v nákupech stále opatrní a domácnosti šetří a vyčkávají na další vývoj. ČTK to dnes sdělili oslovení analytici. Dynamičtější vývoj očekávají spíše až ve druhé polovině roku. Z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 1,6 procenta a v lednu podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. Ve srovnání s lednem pak tržby ve druhém měsíci roku klesly o 0,8 procenta.
"Maloobchod v únoru částečně korigoval silný lednový růst a do určité míry ochladil optimismus ohledně výrazného oživení spotřeby domácností na začátku letošního roku," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "V letošním roce je podle mě pravděpodobné postupné oživování maloobchodních tržeb, což zatím potvrzuje vývoj v prvních dvou měsících letošního roku," doplnil.
Únorové tržby jsou podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Víta Hradila zklamáním. "S příchodem nového roku se k útratám domácností upínaly velké naděje vzhledem k uklidnění inflace, obnovenému růstu reálných mezd a zlepšení spotřebitelské nálady. Tyto naděje ovšem v únoru nebyly naplněny," řekl. Reálné tržby podle něj byly o více než pět procent pod úrovní z ledna roku 2020. "Lépe jsou na tom i všechny sousední země, kde vyniká hlavně Polsko, které tehdejší hodnotu převyšuje o závratných 13 procent," dodal.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler poukázal na to, že meziměsíční pokles v únoru byl nejsilnější od března minulého roku. "Únorový meziměsíční pokles tržeb je však nutné vzít do kontextu velmi silných lednových čísel, které patrně souvisely s povánočními slevami," řekl. V lednu a únoru podle něj maloobchodní tržby byly lehce nad průměrem loňského roku.
Naopak ve srovnání s rokem 2019 před koronavirovou pandemií jsou únorové hodnoty nižší asi o čtyři procenta, řekl Seidler. "Bylo by v letošním roce spíše pozitivním překvapením, kdyby se v průběhu letošního roku opět dostaly na tuto úroveň," dodal.
Češi mají podle hlavního analytika společnosti Citfin Tomáše Volfa stále obavy z budoucí ekonomické situace. "První polovina letošního roku tak bude nejspíš ještě ve znamení pomalejšího růstu maloobchodních tržeb. Ve druhé bychom mohli mít lepší představu o snižování sazeb i v příštím roce a spotřebitelská důvěra by měla více vzrůst. Letošní Vánoce by měly být jedny z těch bohatších," uvedl.
Hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček upozornil na to, že se letos naopak daří internetovým obchodům, jejichž tržby v únoru vykázaly meziroční růst o 16,1 procenta. "Zákazníci využívají srovnávače cen, které jim umožňují nakoupit vybrané produkty za nejnižší ceny dostupné na trhu," míní Křeček.
mib mha
Index: Průměrný český investor do fondů v 1. čtvrtletí vydělal 5,4 procenta
Praha 4. dubna (ČTK) - Průměrný český investor do podílových fondů v prvním čtvrtletí vydělal 5,4 procenta. Lepších výsledků dosáhly akciové fondy, které letos vykázaly výkonnost téměř osm procent. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů, které působí na českém kapitálovém trhu.
"Zatímco ve třetím kvartálu roku 2023 vykázaly fondy pokles o 0,6 procenta, ve čtvrtém kvartále jsme již byli svědky růstu o 6,61 procenta, na což navázal letošní první kvartál posílením o dalších 5,4 procenta," uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Richard Bechník.
V dlouhodobém horizontu se akciové fondy za pět let zhodnocují o 7,8 procenta ročně. "Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové fondy, letos zatím těsně překonávají hranici dvouprocentního růstu," dodal Bechník.
V popředí nejúspěšnějších fondů letošních tří měsíců jsou fondy zaměřené na vyspělé akciové trhy, které těžily mimo jiné i z dosažení nových rekordních úrovní lokálních indexů, a to v Evropě, USA i Japonsku. Přispěla k tomu i ekonomická data, která na jaře pomohla ke zlepšení investorské nálady.
"Tahounem portfolií byly známé technologické společnosti, často participující na trendu umělé inteligence či některé farmaceutické společnosti, které úspěšně navyšují zisky z produkce na trh nově uvedených léků. Pozoruhodné zotavení pak zažil sektor biotechnologií,“ upozornila investiční analytička Swiss Life Select Petra Hrdličková.
Více se podle společnosti obecně dařilo fondům, v jejichž portfoliích se nacházely spíše růstové akcie. S větším odstupem zaostaly fondy s větší váhou v britských, latinskoamerických a čínských akciích. Čína se v očích investorů nadále potýká s nejistotou budoucího ekonomického vývoje, zatíženého slabou domácí poptávkou a krizí v realitním sektoru.
Méně se podle Swiss Life Select dařilo dluhopisovým fondům. Lepších výsledků dosahovaly fondy rizikovějších dluhopisů s vyšším výnosem a držící větší expozici na vybrané evropské ekonomiky či rozvíjející se země. Významné centrální banky již sice podle Hrdličkové na posledním zasedání podržely bezpečné úrokové sazby na stávajících úrovních, proti zhodnocování dluhopisů jde však stále vyšší jádrová inflace či silný pracovní trh. Ty napovídají, že se úrokové sazby nemusí snižovat takovým tempem, jak trhy původně predikovaly, což výkonnosti dluhopisů spíše přitěžuje, dodala.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl v roce 2023 o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy korun. Předloni stoupla o 44 miliard na 751,5 miliardy Kč.
fd ptd