TPA: Počet i objem fúzí a akvizic v ČR v 1. čtvrtletí 2024 meziročně stoupl
Praha 21. dubna (ČTK) - Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl. Na území ČR či se zapojením země se uskutečnilo 22 transakcí za 30,2 miliardy korun. Ve stejné období loni to bylo 17 transakcí za 101 milionů korun. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytla poradenská společnost TPA.
Za poměrně výrazným nárůstem objemu je prodej nadpolovičního podílu v plynárenské společnosti GasNet energetické společnosti ČEZ. Byl zároveň nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v celém středoevropském regionu. Pro investory jsou atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšený zájem zůstává v energetice a finančních službách.
Skupina ČEZ koupila 55,2 procenta podílu v české plynárenské společnosti GasNet, která provozuje v ČR distribuční síť, za zhruba 21,3 miliardy korun. Od akvizice si ČEZ slibuje posílení své pozice na trhu s plynem. Prodej ještě není zcela uzavřen, protože podléhá schválení Evropské komise a ministerstva průmyslu a obchodu.
Druhou nejvýznamnější zveřejněnou transakcí na území ČR v prvním čtvrtletí byla akvizice padesátiprocentního podílu hotelového portfolia skupiny CPI Property Group se sídlem v Lucembursku slovenskou společností Best Hotel Properties. Cena transakce činila 4,4 miliardy korun. "Společnost BHP má v přímém vlastnictví jedny z největších hotelů s celkem 922 pokoji v ČR a na Slovensku. Skupina CPI PG se zaměřuje na pronájem nebytových prostor se zaměřením na kancelářské budovy,“ uvedl partner TPA Valuation Advisory Jiří Hlaváč.
V celém středoevropském regionu, tedy Albánii, Bulharsku, Černé Hoře, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku, TPA registruje meziroční pokles počtu transakcí o zhruba 28 procent na 156. Jejich objem se snížil na 71,3 miliardy Kč ze 102,8 miliardy Kč o rok dříve. Nejvíce transakcí bylo zaznamenáno opět v Polsku a zemí s největším objemem se stala ČR.
"Situaci na trhu fúzí a akvizic nadále ovlivňuje konflikt na Ukrajině, který je pro potenciální investory pokračujícím omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v celém regionu. Nízké objemy transakcí v prvním čtvrtletí 2024 zároveň potvrdily přetrvávající ochlazení trhu ve středoevropském regionu pozorovatelné již v předchozím období,“ upozornil Hlaváč.
Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku v celém regionu klesl počet transakcí o 66 a jejich objem o zhruba tři miliardy eur. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně klesl o sedm při nárůstu objemu o 40 milionů eur na 1,12 miliardy eur, tedy přes 30 miliard korun.
fd snm
Studie: Firmy z Evropy a USA přesunují výrobu zpět ze zahraničí
Berlín 18. dubna (ČTK) - Firmy z Evropy a Spojených států čím dál více přesunují svou výrobu ze zahraničí zpět do domovských zemí a jejich okolí. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie, kterou dnes představila poradenská společnost Capgemini. Podle studie strategii pro takový návrat výroby již začaly připravovat či realizovat téměř tři čtvrtiny dotazovaných velkých podniků. Téměř polovina již zahájila investice do tohoto přesunu.
Podle studie hodlají dotazované podniky z Evropy a Spojených států v příštích třech letech do rozšiřování výrobních kapacit v domovských zemích a jejich okolí investovat celkem 3,4 bilionu dolarů (zhruba 80 bilionů Kč). Zhruba dva biliony dolarů z této částky připadají na Evropu, z toho 673 miliard na Německo.
Studie vychází z průzkumu, do kterého se v únoru zapojilo 1300 vedoucích pracovníků z velkých podniků v Evropě a USA. Za hlavní důvod pro přesun výroby označují firmy nedávné problémy s výpadky v dodavatelských řetězcích.
Zhruba 70 procent dotazovaných manažerů uvedlo, že jejich firmy se přesunem výroby snaží především lépe připravit na výpadky a prodlevy v zásobování. V poslední době vyvolaly problémy v dodavatelských řetězcích útoky jemenských povstalců na plavidla v Rudém moři. Ty vedly mimo jiné k dočasnému přerušení výroby v německé továrně automobilky Tesla.
'Představitelé firem urychlují strategické iniciativy, jejichž cílem je zvýšení odolnosti a flexibility dodavatelských řetězců, obnovení národní bezpečnosti ve strategických odvětvích, dosažení klimatických cílů a obnovení průmyslové síly Evropy a Severní Ameriky,' uvedl ve zprávě o výsledcích studie Roshan Gya ze společnosti Capgemini
Podle téměř poloviny dotazovaných hrají v přesunu výroby významnou roli rovněž státní pobídky a subvence, kterými se v poslední době snaží lákat investice zejména Spojené státy. Také Německo v poslední době poskytuje rozsáhlé subvence na výstavbu závodu na výrobu čipů a baterií, napsala agentura DPA.
pmh jd