Analýza: Zvýšení mezd na německou úroveň vyžaduje růst produktivity práce
Praha 16. prosince (ČTK) - Zvýšení českých mezd na úroveň německých se neobejde bez rychlejšího růstu produktivity práce v Česku. Země v ní za svým západním sousedem zaostává mimo jiné kvůli menšímu podílu zaměstnanců v expertních pozicích, které přinášejí nejvyšší přidanou hodnotu. Vyplývá to z analýzy UniCredit Bank, kterou má ČTK k dispozici. Premiér Petr Fiala (ODS) v listopadu řekl, že pokud jeho vláda bude po volbách pokračovat další čtyři roky, budou v Česku výdělky jako v Německu. Opozice slib označuje jako nerealistický, podobně se vyjádřila i většina ekonomů.
"Hodina práce českého pracovníka vygenerovala v roce 2023 poloviční přidanou hodnotu ve srovnání s průměrným Němcem, konkrétně 30,5 eura (763 korun) proti 62,3 eura (1589 korun)," uvádí analýza. Zároveň průměrné náklady firem za zaměstnance, které zahrnují mzdu i odvody za zaměstnance, dosahují v Česku za hodinu práce 41,8 procenta německé úrovně. Při zohlednění kupní síly v obou zemích dosáhnou Češi na 55,4 procenta německé úrovně.
Rozdíl v produktivitě práce je podle analýzy zásadním důvodem vysvětlujícím rozdíl ve výši mezd v obou zemích. Materiál přitom upozorňuje, že za rozdílem v produktivitě nestojí jiná odvětvová struktura ekonomiky, významnou roli ale hraje podíl zaměstnanců v expertních pozicích. "V roce 2023 pracovalo v ČR na pozicích klasifikovaných jako 'profesionálové' 19,4 procenta pracovníků oproti 22,8 procenta v Německu a 16,3 procenta 'techniků' proti německým 19,8 procenta," uvádí analýza. Narovnání tohoto rozdílu by zvýšilo produktivitu práce v Česku o 28,7 procentního bodu na 77,7 procenta úrovně Německa.
"Nízká produktivita práce neznamená jen méně efektivní výrobní procesy generující fyzicky nižší množství produktu, ale i určité virtuální hodnoty jako vnímání značky 'Made in Czechia'. Připevnit plechy na vznikající vozidlo BMW v německé fabrice znamená obecně vyšší penězi oceněnou přidanou hodnotu než tentýž úkon provedený v Česku na vozidle Škoda, byť fakticky jde o identický výrobní proces," upozornila zároveň analýza.
Dokument také konstatoval, že v některých profesích se české mzdy vyjádřené v paritě kupní síly dostaly na úroveň německých. Vesměs to jsou činnosti spojené s informačními technologiemi, jako softwarový inženýr, síťový administrátor nebo IT konzultant. "Zjištění není překvapivé vzhledem k tomu, že trh práce IT expertů je mnohem pružnější, když lze relativně snadno žít v jedné zemi a pracovat na dálku pro zaměstnavatele ze země jiné," uvedla analýza.
Fiala v listopadu prohlásil, že v případě dalšího funkčního období své vlády mohou Češi za čtyři roky dosáhnout na stejné výdělky jako Němci. Výrok zpochybnila řada ekonomů, podle nich je v tak krátkém časovém horizontu při očekávaném hospodářském růstu Česka nereálné současný rozdíl mezi mzdovou úrovní v obou zemích vyrovnat. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) později připustil, že Češi do čtyř let německých výdělků nedosáhnou, je ale podle něj potřeba pokračovat v přibližování mzdové hladiny. Opoziční ANO výrok označilo za nesmyslný, předseda hnutí Andrej Babiš v souvislosti s Fialovými slovy ve Sněmovně navrhoval jednat o psychickém stavu předsedy vlády.
str ptd
ČSÚ: Meziroční růst cen výrobců v Česku v listopadu pokračoval
Praha 16. prosince (ČTK) - Meziroční růst cen výrobců v Česku v listopadu pokračoval. V průmyslu zrychlily růst na 1,7 procenta a v zemědělství na 5,5 procenta. U stavebních prací se meziroční růst zrychlil na 2,5 procenta a u tržních služeb pro podniky na 3,7 procenta. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu stouply o 0,4 procenta, v zemědělství klesly o dvě procenta. Stavební práce v porovnání s říjnem zdražily o 0,3 procenta, u služeb se ceny snížily o 0,1 procenta.
V průmyslu ceny zrychlily meziroční růst z říjnových 0,8 procenta. Zvýšily se u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o šest procent, motorových vozidel o 3,3 procenta a za opravy a instalaci strojů a zařízení o 4,6 procenta.
Ceny potravinářských výrobků vzrostly o procento, u mléčných výrobků o víc než desetinu, o téměř devět procent naopak klesly u mlýnských a škrobárenských výrobků. Dolů šly také ceny koksu a ropných výrobků, uhlí a kovodělných výrobků. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly meziročně ceny výrobků investiční povahy o 3,2 procenta, energií o 2,4 procenta a zboží krátkodobé spotřeby o 1,8 procenta," uvedl ČSÚ.
"Navzdory mírnému zhoupnutí směrem nahoru zůstává v letošním roce průmyslová inflace klidná. Její meziroční hodnota zůstává ovlivněna hlavně novoročním přeceněním z počátku letošního roku, v období mezi lednem a listopadem pak ceny měly tendenci spíše klesat, když dosud odepsaly zhruba 0,3 procenta. Z průmyslového sektoru tedy žádná výraznější rizika pro spotřebitelskou inflaci nepřicházejí," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
V zemědělství ceny v listopadu zrychlily nárůst z říjnových 2,4 procenta. V rostlinné výrobě stouply o 3,2 procenta, v živočišné o 9,6 procenta. Olejniny meziročně zdražily o 16,7 procenta, ovoce o čtvrtinu, mléko o 16,8 procenta, skot o 14,8 procenta a vejce o 11,9 procenta. Dolů šly ceny brambor o 5,5 procenta a mírně zlevnily také obiloviny. Ceny prasat se snížily o 6,1 procenta a drůbeže o 3,7 procenta.
Podle Hradila vývoj zemědělských cen naznačuje další zdražování potravin. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek ale neočekává, že by se ceny potravin zvýšily stejným tempem, jako rostou ceny zemědělských výrobců. "Část tohoto nárůstu už spotřebitelé na cenovkách v obchodech vidí. U aktuálně nejvíce sledovaných položek, jako je máslo a vejce, by po sezonním předvánočním nárůstu mohlo dokonce brzy dojít k povánočnímu zlevňování. Situace v obchodech však bude navíc dost nepřehledná v důsledku kreativního zdražování vedoucího k ještě kreativnějším slevám," uvedl Dufek.
Ceny stavebních prací se meziročně podle odhadů zvýšily o 2,5 procenta, v říjnu stouply o 2,3 procenta. Mírně vzrostly také u materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví.
Tržní služby pro podniky meziročně zdražily o 3,7 procenta po říjnovém zvýšení o 3,6 procenta. Nejvýrazněji stouply v oblasti zaměstnání o 15,5 procenta, vzhůru šly také za reklamní služby a průzkum trhu a za služby kolem nemovitostí. Nižší než před rokem byly v listopadu ceny za služby v pozemní dopravě.
dvd str ptd