Průmyslu ani obchodu se v červenci nedařilo, stavebnictví meziročně stouplo
Praha 6. září (ČTK) - České průmyslové výrobě se ani v červenci nedařilo a pátý měsíc za sebou se meziročně propadla, naopak výsledky stavebnictví po čtyřech měsících poklesu stouply. Zahraniční obchod skončil po deseti měsících ve schodku. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokles průmyslu zpomalil na 1,9 procenta z červnových 3,3 procenta a stavební produkce byla meziročně vyšší o dvě procenta, zatímco v červnu klesla 9,4 procenta. Hodnota dovozu ze zahraničí do Česka převýšila tuzemský vývoz o 4,1 miliardy Kč, přesto byl schodek meziročně nižší o 2,1 miliardy.
V meziměsíčním srovnání byl výkon průmyslu o 0,8 procenta nižší, naproti tomu ve stavebnictví o 6,9 procenta vyšší.
Průmysl v první polovině prázdnin stáhly do záporu celozávodní dovolené v automobilkách, zatímco v řadě odvětví, mimo jiné v potravinářství, výroba podle ČSÚ stoupla. Přesto má kondice sektoru podle oslovených analytiků daleko k ideálu a očekávají, že za celý rok odvětví asi vykáže mírný, zhruba procentní pokles. Důvodem je i navázání českého průmyslu na chřadnoucí německou ekonomiku.
Analytik Generali Investments Radomír Jáč upozornil i na to, že průzkumy z tuzemského průmyslu stále přináší slabé signály ohledně výroby i nových objednávek. V červenci hodnota nových zakázek podle ČSÚ meziročně klesla o 1,8 procenta, přičemž více se snížila u těch zahraničích.
Ve stavebnictví vývoj příznivě ovlivnila výstavba infrastruktury, tedy dálnic nebo energetických staveb, která meziročně stoupla o 7,1 procenta. Údaje za výstavbu budov byly o 0,9 procenta nižší než před rokem. Digitalizace stavebního řízení, kterou stát spustil od 1. července, se podle analytiků na výsledcích zatím negativně nepodepsala, i když úředníci a stavebníci mají s jejími systémy stále problémy.
"V červenci byla vydána stavební povolení za 39,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 2,1 procenta. Tyto údaje zatím nevypovídají o fatálních problémech s vydáváním stavebních povolení, což zřejmě bylo způsobeno výrazným nasazením úředníků na stavebních úřadech," řekl ekonom BHS Štěpán Křeček. Statistiky žádný kolaps s souvislosti se stavebním zákonem nenaznačují ani podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka, důvodem k radosti ale podle něj také nejsou.
Červencové údaje ČSÚ podle expertů ale dokazují přetrvávající útlum bytové výstavby navzdory růstu poptávky. Prodaných bytů přibývá, ale výstavba nedosahuje takové úrovně, aby zabránila dalšímu zdražování nemovitostí. Podle ČSÚ se začalo v červenci stavět 2806 bytů, o 5,5 procenta méně než před rokem. Počet dokončených bytových jednotek klesl o 7,2 procenta na 2719.
Zahraniční obchod srazily v červenci stejně jako průmysl dovolené v automobilových firmách, kvůli kterým stagnoval vývoz aut a autodílů. Celkově vývoz meziročně vzrostl o 12,2 procenta na 355,8 miliardy korun a dovoz o 11,3 procenta na 359,9 miliardy korun. Meziměsíčně byl vývoz po sezonním očištění o čtyři procenta nižší a dovoz o 1,2 procenta nižší.
Analytiky výsledky překvapily. "Negativní saldo zahraničního obchodu neočekával nikdo z analytické obce. Nicméně za dosavadních sedm měsíců je stále obchodní bilance ve výrazném přebytku 155,2 miliardy korun, který je dvakrát vyšší než v minulém roce," uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour předpokládá, že zahraniční obchod bude letos pozitivně přispívat k růstu české ekonomiky. "I když žádné zázraky ve světle nevalných výsledků průmyslu očekávat nelze. Pozitivně se projeví především nižší import, který jde ovšem z velké části na vrub nižších investic," doplnil.
ktp ptd
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v září klesla o 0,04 bodu na 5,38 procenta
Praha 6. září (ČTK) - Průměrná sazba hypoték na počátku září nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,38 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května předloňského roku. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Za rok a půl průměrná sazba klesla přesně o jedno procento. Česká národní banka snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,5procentního bodu. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba o 0,19 procentního bodu.
"Naplňuje se pesimistická předpověď, že na konci roku se budou sazby hypoték pohybovat nad čtyřmi procenty. Je čím dále pravděpodobnější, že se budeme spíše blížit k pěti procentům. Na druhou stranu vyšší sazby hypoték mohou mít pozitivní vliv na vývoj cen nemovitostí. Pokud by totiž sazby klesaly rychleji, zvýšil by se zájem o nové hypotéky a tím i rostla cena nemovitostí," uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Po prázdninách některé banky podle něj sáhnou k akčním pobídkám a část z nich bude mít jistě i podobu snížené základní sazby. "Konkurenční boj je tak dalším důvodem, který by mohl hnát úrokové sazby níže," doplnil vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek.
Úrokové sazby na straně ČNB podle Sýkory klesají, a to jak ty swapové, tak i dvoutýdenní repo sazba, která je používána jako základ pro stanovování úrokových sazeb na straně bank. Nicméně do vývoje hypotečního trhu vstoupila novela zákona o spotřebitelských úvěrech s paragrafem nově definujícím účelně vynaložené náklady, na které má banka nárok při předčasném splacení hypoték.
"Zákonodárci nevyslyšeli požadavek bank na vyšší sankce. Z toho důvodu jsou všechny sazby navýšené o přirážku, která má bankám zajistit polštář kompenzující právě ony účelně vynaložené náklady. Děje se u všech klientů, tedy i u těch, kteří nikdy k předčasnému doplacení úvěru nepřikročí. A proto sazby hypoték neklesají tak rychle, jak by mohly," podotkl Sýkora.
Banky si stále nechají platit riziko, že jim klienti odejdou a drží si svoji marži," řekla ČTK hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová. Zakladatel společnosti Orbi Jakub Škrabánek míní, že cenovou politiku bank utváří hlavně očekávaná vlna refinancování za snižující se sazby. "Pomalejší snižování sazeb je pro banky jeden ze způsobů, jak se tomu bránit,“ dodal.
Podle hypotečního specialisty Bidli Daniela Horňáka je hlavním důvodem stagnace sazeb přehlcení bank, které nestíhají zpracovávat obchody a doba schválení hypotéky se rapidně prodlužuje. "V této situaci nedává smysl sazby snižovat a banky si to moc dobře uvědomují,“ doplnil.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti, tedy LTV, při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,38 procenta byla v září 21.248 korun. Od začátku letošního roku klesla o 1341 Kč.
fd rdo mha