Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem února klesla na 5,6 procenta
Praha 9. února (ČTK) - Průměrná sazba hypoték na počátku února klesla z lednových 5,96 procenta na 5,6 procenta. Je tak na nejnižší hodnotě od června 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
"Hypoteční sazby i nadále pokračují ve svém klesajícím trendu. Úrokové sazby hypotečních úvěrů všech fixací poprvé od jara 2022 klesly pod šestiprocentní hranici," uvedl hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,6 procenta v únoru klesla o 761 korun na 21.710 korun. Za posledních 12 měsíců zlevnily splátky hypotečního úvěru v průměru o 1630 korun.
"Aktuálně se zlevňují kratší fixace a banky nabízejí výhodně hypoteční úvěry s roční, dvouletou či tříletou fixací," řekl ČTK regionální ředitel společnosti FinGO Adam Kaška. Nemá podle něj nyní smysl aktuální sazby fixovat na déle než tři roky. Předpoklad dalšího klesání sazeb bude s trhem hýbat dál a zájem o úvěry na bydlení opět poroste, doplnil ředitel společnosti Frenkee Jiří Hluchý. Realitní makléř Century 21 Petr Bulan v poslední době registruje zvýšenou poptávku klientů, kteří plánují financovat nemovitost pomocí hypotéky. Jde hlavně o klienty těch bank, jež výrazně snížily úrokové sazby, dodal.
Nejvýrazněji zlevňují podle Hypoindexu hypotéky s desetiletou fixací, jejichž sazby se snížily o 0,6 procentního bodu. Hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 5,4 procenta. Úrokové sazby hypoték fixovaných na deset let pro mladé do 36 let, které banky poskytují s LTV nad 80 procent, klesly na 5,59 procenta.
Po desetiletých fixací zlevňují nejvýrazněji hypotéky s fixací na jeden rok, a to v průměru o 45 bodů na 5,85 procenta, a u hypoték pro mladé na 5,33 procenta. Hypotéky fixované na tři roky zlevnily stejně jako v minulém měsíci o 0,21 bodu na 5,6 procenta, respektive 5,79 procenta. Úrokové sazby hypoték s fixací na pět let klesly nejméně, a to o 0,17 bodu na 5,57, respektive 5,76 procenta.
Nejlevnější na trhu byly dosud hypotéky s pětiletou fixací a LTV do 80 procent. Nyní se ale do čela dostaly hypotéky pro mladé s fixací na jeden rok, které činí 5,33 procenta. Následují je hypotéky s LTV do 80 procent a desetiletou fixací s 5,4 procenta.
Česká národní banka (ČNB) by měla podle expertů pravděpodobně pokračovat ve snižování úrokových sazeb i na následujících měnově-politických zasedáních. Hypoteční banky reagují na každou změnu základních úrokových sazeb s určitým zpožděním, hypotéky by tak měly zlevňovat i v dalších měsících.
"Trendem bank je snižování zejména nejkratších fixací na jeden nebo dva roky. Zdražovat či úplně přestat nabízet by naopak měly fixace dlouhé na sedm, deset a více let. Tento směr vývoje hypotečních sazeb se dá očekávat i v následujících měsících, a to i z důvodu dalšího očekávaného snížení základních úrokových sazeb ze strany ČNB," dodal Sýkora.
fd snm rdo
ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 procenta, koruna oslabila
Praha 8. února (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Jeden ze sedmi členů rady navrhoval pokles až na šest procent. Koruna v reakci na snížení sazeb oslabila o 24 haléřů na 25,21 CZK/EUR, je tak nejslabší od května 2022. Podle analytiků centrální banka úrokovou sazbu snížila kvůli přesvědčení, že inflace v Česku slábne. Podle nové prognózy ČNB by lednová meziroční inflace měla klesnout ke třem procentům z prosincových 6,9 procenta, za celý rok bude průměrně 2,6 procenta. ČNB také zhoršila odhad vývoje hospodářství, hrubý domácí produkt (HDP) podle ní letos vzroste o 0,6 procenta, když v listopadu čekala 1,2 procenta.
Podle nové prognózy ČNB by tržní úrokové sazby měly v letošním roce rychle klesat. Guvernér ČNB Aleš Michl ale řekl, že v prvním a druhém čtvrtletí budou sazby nad úrovní v prognóze. Podle něj v ekonomice nadále existují proinflační rizika, jejichž naplnění by znamenalo, že inflace sice klesne, ale nedosáhne dvouprocentního cíle centrální banky. Na březnovém jednání bude bankovní rada vyhodnocovat nová data z ekonomiky a zhodnotí, zda je trend odeznívání inflace v Česku setrvalý.
"Proces snížení sazeb může být kdykoli přerušen nebo zastaven, nebude-li se inflace snižovat v souladu s naší predikcí," zdůraznil Michl. Guvernér také uvedl, že nová rovnovážná úroveň úrokových sazeb bude na vyšší úrovni, než byl trh zvyklý před pandemií covidu-19.
Koruna po oznámení nových sazeb oslabila. "Reakce byla prudká, přestože již dříve bylo centrálními bankéři naznačeno, že by mohlo dojít k rychlejšímu snižování sazeb," uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. Důsledkem slabší koruny mohou být podle něj vyšší ceny importovaného zboží.
Analytici pokles sazeb očekávali, podle nich ale nebylo jisté, zda je ČNB sníží o čtvrt nebo o půl procentního bodu, protože zatím nejsou k dispozici údaje o lednové inflaci. "ČNB se rozhodla pokles sazeb mírně uspíšit. A to patrně z důvodu, že se zvýšila jistota centrálních bankéřů týkající se poklesu inflace v letošním roce, a tudíž i potřeba měnovou politiku začít uvolňovat," řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Snížení sazeb podle expertů povede k postupnému snižování úročení spořicích účtů a termínovaných vkladů u bank i ke zlevňování hypoték s kratší fixací. Banky zatím změny úročení neoznámily, hodlají dopady snížení sazeb analyzovat a rozhodnout v řádu dnů až týdnů.
Podle Michla inflační tlaky v ekonomice odeznívají. V lednu by podle předpokladu ČNB měla meziroční inflace klesnout ke třem procentům, do konce roku potom setrvá v horní polovině tolerančního pásma centrální banky, tedy mezi dvěma a třemi procenty. Letošní průměrná inflace by měla být 2,6 procenta po loňských 10,7 procenta, příští rok by měla klesnout na dvouprocentní cíl ČNB.
Odhad vývoje hospodářství ČNB zhoršila na růst HDP o 0,6 procenta. Ekonomika se sice v posledním čtvrtletí loňského roku odrazila ode dna, nadále se ale potýká se slabou domácí i zahraniční poptávkou, upozornil Michl. Domácí spotřebu tlumí vedle přísné měnové politiky také negativní nálady spotřebitelů, vysoké ceny energií a vyšší míra úspor, které domácnosti vytvářejí kvůli obavám z vývoje inflace a kvůli atraktivním úrokovým sazbám.
str rdo