UniCredit Bank: Nevýhodnost investic do rezidenčních nemovitostí klesla
Praha 11. srpna (ČTK) - Nevýhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se o prázdninách snížila. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl v červenci a srpnu o 20 procentních bodů na minus 2,66 procenta.
Směrem vzhůru indikátor táhl především propad výnosů desetiletých vládních dluhopisů, proti červnu o 43 bodů. Důvody tohoto vývoje ležely podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura především v zahraničí, když nečekaně pesimistické signály z americké i evropské ekonomiky vedly trhy k přecenění očekávání vývoje měnových politik americké centrální banky Fed a Evropské centrální banky směrem k agresivnějšímu snižování sazeb.
Zhoršující se geopolitický vývoj dále podpořil poptávku po státních dluhopisech jakožto bezpečných aktivech. Nabídkové sazby hypoték se za dva měsíce snížily na průměru o devět bodů na 5,42 procenta. Hrubá roční výnosnost nájemného stoupla proti červnu o dva body na 3,94 procenta následkem u rychlejšího růstu cen nájmů proti tempu zdražování bytů, uvedl Pour.
Z krajských měst podle něj nejvyšší hrubou roční výnosnost nájemného nabízely nadále nemovitosti v Ústí nad Labem, zatímco na opačném konci žebříčku bylo nadále Brno. V srpnu vzrostla výnosnost nájemného proti červnu v osmi krajských městech, nejvíce v Ústí nad Labem, o 73 bodů. Klesla hlavně v Jihlavě, a to o 48 bodů
Pozorovaný vývoj cen bytů zvyšuje podle Poura obavy z nafukování iracionální bubliny na trzích. Ačkoliv jsou byty i po nedávném snížení dlouhodobých úrokových sazeb nadále relativně nevýhodnou investiční příležitostí, iracionální víra v bezmezný růst jejich cen může poptávku dočasně živit i nadále. "Nadále se však domníváme, že déletrvající růst cen bytů je v současných podmínkách nepravděpodobný. Z velké části mohou tvořit zvýšenou poptávku zájemci o vlastní bydlení, kteří nákup bytu v posledních dvou letech odkládali," dodal analytik.
fd rdo
Inflace v Číně překvapivě zrychlila na 0,5 procenta, výrobní ceny klesají
Peking 9. srpna (ČTK) - Roční míra inflace v Číně v červenci zrychlila na 0,5 procenta z červnového tempa 0,2 procenta. Oznámil to dnes čínský statistický úřad. Nárůst je podle analytiků až překvapivě výrazný, přispěla k němu hlavně nepřízeň počasí, která narušila práce v některých odvětvích, jako je distribuce potravin. Ceny výrobců ale dál klesají.
Ekonomové podle agentury Reuters očekávali, že míra inflace zrychlí pouze na 0,3 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly také o půl procenta, v červnu o 0,2 procenta klesly. Ekonomové na červenec předpovídali růst o 0,3 procenta.
Na výrobní úrovni ale v Číně přetrvává deflace, to znamená, že ceny se snižují. V meziročním srovnání jejich pokles v červenci dosáhl 0,8 procenta, což je stejné tempo jako v červnu. Ekonomové předpokládali, že se pokles prohloubí na 0,9 procenta.
Vláda v Pekingu se v poslední době zaměřuje hlavně na podporu spotřebitelského sektoru, slabá domácí poptávka totiž brání silnějšímu hospodářskému růstu. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě.
Vysoké teploty a dešťové srážky v některých oblastech země v červenci zvýšily ceny potravin. To částečně přispělo k tomu, že se v této kategorii vrátil jejich meziměsíční růst, poznamenala Tung Li-ťüan ze statistického úřadu.
Meziročně se ceny potravin v červenci nezměnily, zatímco v červnu vykazovaly pokles o 2,1 procenta. Meziměsíčně se ale o 1,2 procenta zvýšily, zatímco v červnu o 0,6 procenta klesly.
"Je zde ostrý kontrast mezi inflací u potravin a inflací, která potraviny nebere v potaz," řekl hlavní ekonom Sü Tchien-čchen z Economist Intelligence Unit (EIU). "Žádné jiné zboží ani služby nezaznamenaly inflační pohyb, což nenaznačuje žádné známky oživení domácí poptávky," citovala jej agentura Reuters.
Právě slabá domácí poptávka je pro čínskou ekonomiku problém. Vláda sice předpokládala, že k oživení přispěje vyšší export, ale ani to se neděje, protože mezi Čínou a Západem narůstá kvůli obchodním restrikcím napětí. Evropská unie rozhodla o zavedení vysokých cel na dovoz elektromobilů z Číny a ve Spojených státech podle analytiků hrozí, že se ekonomika ocitne v recesi.
Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavé ceny potravin a pohonných hmot, v červenci v Číně zvolnila meziročně na 0,4 procenta z červnového tempa 0,6 procenta.
Přestože se vláda snaží spotřebitele podpořit, výsledky se zatím nedostavují. V zemi přetrvává krize na trhu bydlení, nejistota na trhu práce a k celkové nervozitě přispívají také obrovské dluhy místních vlád. Lidé se tak snaží odkládat především nákupy velkých a drahých položek.
spr