Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2023 stoupl o šest procent na 15,4 mld. Kč
Praha 8. února (ČTK) - Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2023 stoupl meziročně o šest procent na 15,4 miliardy korun. Objem aktiv pod její správou vzrostl o 19 procent na 365 miliard korun. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to dnes sdělila ČTK. Zisky ostatních velkých bank se vyvíjely oběma směry.
Banka zaznamenala zvýšení objemu úvěrů o pět procent na 916 miliard korun. Objem úvěrů na bydlení stoupl o dvě procenta na 520 miliard korun. Objem celkových klientských vkladů ČSOB narostl o šest procent na 1,276 miliardy korun. "České domácnosti a firmy loni zůstaly spolehlivými plátci svých závazků. Podíl nevýkonných úvěrů na celém portfoliu byl na konci prosince dále klesající," uvedl generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek.
Podíl nevýkonných úvěrů z celého úvěrového portfolia byl na konci prosince 1,42 procenta. Provozní výnosy ČSOB stouply loni meziročně o dvě procenta na 41,3 miliardy Kč. Provozní náklady bez bankovních daní činily 21,2 miliardy Kč, byly tak o tři procenta vyšší než v roce 2022.
Meziroční srovnání zisku ovlivnily mimořádné jednorázové položky v obou letech. Čistý zisk roku 2022 negativně ovlivnilo rozhodnutí v rozhodčím řízení, který měl za následek navýšení objemu rezerv na soudní spory na 3,7 miliardy Kč. Čistý zisk roku 2023 ovlivnila tvorba opravné položky na goodwill v hodnotě 2,6 miliardy Kč, která souvisí se změnami ve státní podpoře stavebního spoření. Po očištění o dopad těchto dvou mimořádných položek by čistý zisk za rok 2023 meziročně vzrostl o tři procenta.
Mobilní bankovnictví ČSOB Smart aktivně používá přes 1,3 milionu uživatelů, což je meziročně o 16 procent více. Virtuální asistentku Kate si vyzkoušelo přes 1,2 milionu klientů a jen v posledním loňském čtvrtletí ji aktivně využilo přes 600.000 uživatelů. Počet konverzací klientů s Kate se meziročně zdvojnásobil na více než čtyři miliony.
ČSOB patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů spojených s cenovými stropy, které vláda loni stanovila pro ceny elektřiny a plynu s ohledem na jejich razantní růst.
Skupina ČSOB dnes oznámila, že za rok 2023 přispěla do státního rozpočtu částkou 10,1 miliardy korun. Ta zahrnuje daň z příjmu právnických osob, daň z přidané hodnoty, srážkovou daň z úroků, odvody na sociální a zdravotní pojištění placené za zaměstnance a takzvané bankovní daně, kam se řadí příspěvky do Fondu pojištění vkladů, Fondu pro řešení krize a Garančního fondu obchodníků s cennými papíry.
Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.
fd mha
Spotřebitelské ceny v Číně v lednu meziročně klesly nejvíce za 14 let
Peking 8. února (ČTK) - Spotřebitelské ceny v Číně v lednu klesly meziročně o 0,8 procenta, což je nejvíce za déle než 14 let. Dolů zamířily i ceny výrobní. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat čínského statistického úřadu. Roste tlak na politiky, aby přijali opatření na oživení druhé největší světové ekonomiky, kterou ohrožuje deflace, napsala agentura Reuters.
Meziroční pokles indexu spotřebitelských cen byl v lednu největší od září 2009, a to především v důsledku prudkého poklesu cen potravin. V prosinci ceny klesly o 0,3 procenta.
Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta po růstu o 0,1 procenta v předchozím měsíci. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali meziroční pokles o 0,5 procenta a meziměsíční růst o 0,4 procenta.
Čínská ekonomika se potýká se zpomalováním růstu cen od začátku loňského roku. Zemi to tak v čase, kdy se mnoho vyspělých ekonomik soustředilo na zkrocení neustupující vysoké inflace, přimělo snížit úrokové sazby, aby podpořila hospodářský růst.
'Dnešní údaje o spotřebitelských cenách ukazují, že Čína čelí přetrvávajícím deflačním tlakům,' uvedl hlavní ekonom čínské společnosti Pinpoint Asset Management Č'-wej Čang. 'Čína musí přijmout rychlá a agresivní opatření, aby se vyhnula riziku, že se mezi spotřebiteli zakoření deflační očekávání,' dodal.
Čínské výrobní ceny v lednu klesly již šestnáctý měsíc po sobě. Meziročně se snížily o 2,5 procenta, čekal se pokles o 2,6 procenta po snížení o 2,7 procenta v prosinci.
Čínská ekonomika se po ukončení pandemických omezení na konci roku 2022 snaží znovu nabrat dynamiku. Nervózní investoři se zbavují čínských akcií v souvislosti s prohlubující se realitní krizí a s riziky zadlužení místních vlád.
V roce 2023 čínská ekonomika vzrostla o 5,2 procenta, čímž splnila oficiální cíl růstu kolem pěti procent. Oživení ale bylo mnohem vratší, než investoři očekávali.
vjn jrm
DALŠÍ ZPRÁVY