Vedení Znojma uložilo do báně radniční věže schránky s pamětními předměty
Znojmo 25. dubna (ČTK) - Vedení Znojma dnes uložilo do báně opravované radniční věže v Obrokové ulici čtyři schránky s pamětními předměty pro budoucí generace. Uložilo do nich zápisy o historickém vývoji města v posledních 30 letech, jména sponzorů oprav, současné mince a bankovky a také repliku dobových mincí vyražených z původní plechové krytiny z věže. Současně tam vložilo sedm schránek z dřívějších dob. Věž pochází z 15. století.
Ukládání schránek je událostí pro obyvatele Znojma, protože báň se sundává výjimečně. Za více než 550 let existence se to stalo šestkrát a současné vedení Znojma pokračovalo v tradici. I v předchozích případech zanechávali představitelé města v báni upomínky na svoji dobu. "Tradice započala v roce 1656, kdy se věž opravovala poprvé," uvedla starostka Ivana Solařová (ANO).
Radniční věž byla postavena v polovině 15. století, krátce po dostavění radnice. Dodnes se podařila zachovat složitá dřevěná konstrukce krovu střechy, která byla u většiny podobných památek snesena nebo pozměněna. Podle historiků jde o nejstarší typ této věže ve střední Evropě. Radnice měla štěstí při bombardování Znojma na konci druhé světové války, bomba srazila pouze okraj ochozu a výbuch pobořil budovu staré radnice. Zajímavostí je, že měděná krytina věže byla prosekaná střepinami, jedna z nich vnikla i do hlavní báně a do jednoho uloženého pouzdra. Tato střepina byla nyní uložena do jedné ze schránek.
Kromě poměrně běžných věcí je v jedné ze schránek 500 mincí z původní plechové krytiny, jde o repliku tzv. Znojemského peníze. "Připojili jsme k nim vzkaz, takové naše přání, aby 400 mincí posloužilo v budoucnu jako odkaz jedné z nejvýznamnějších historických staveb našeho města a aby 100 kusů bylo vydraženo pro financování jejích dalších rekonstrukcí," řekl ředitel Znojemské Besedy František Koudela (ODS). "Mince budeme prodávat po otevření opravené památky letos na podzim, každý si tak bude moci koupit svůj vlastní kousek radniční věže," dodal Koudela.
Současné opravy začaly loni na jaře a mají skončit letos na podzim, město budou stát 30 milionů korun. Věž je jedním z nejoblíbenějších míst, kam chodí turisté. Před opravou ji ročně navštívilo 30.000 lidí.
mei kš
Vlastivědné muzeum Olomouc má nový jednotný vizuální styl, vzešel ze soutěže
Olomouc 25. dubna (ČTK) - Vlastivědné muzeum v Olomouci má novou jednotnou vizuální identitu, která vzešla z veřejné soutěže. Nový vizuální styl, jehož součástí je nové logo, on-line grafika, šablona pro tištěné materiály, merch muzea a grafický manuál, propojuje historii s moderní dobou. Do soutěže výtvarníci a designéři zaslali 24 návrhů, hodnoticí komise vybrala návrh designového studia Ler, informovala dnes ČTK mluvčí muzea Vladimíra Hacsiková.
V hodnoticí komisi usedli zástupci muzea, kraje, Národního muzea v Praze a přední odborníci na design a výtvarné umění z Univerzity Palackého a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vítězný návrh označili za elegantní a nadčasový. "Základ vizuálního stylu tvoří originální autorské antikvové písmo. S písmem se pracuje stavebnicovým způsobem. Důsledně se využívá tvůrčího principu, kdy část slova nebo některé z písmen je zrcadlově otočené. Zvolená červená barevnost připomíná barvu užívanou ve středověkých iluminovaných rukopisech," uvedl vedoucí ateliéru Grafický design Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Noga, který byl členem komise.
Veřejnou soutěž vyhlásilo Vlastivědné muzeum v Olomouci loni v říjnu. Cílem bylo vytvořit moderní a profesionálně zpracovaný vizuální styl, který bude prezentovat nejen muzeum, ale i jeho dvě pobočky, Zámek v Čechách pod Kosířem a Arboretum v Bílé Lhotě. Hlavním požadavkem muzea bylo sjednotit veškeré vydávané materiály, elektronické výstupy či grafickou podobu výstav. "Nový vizuální styl muzea splnil má očekávání. Je výrazný a snadno zapamatovatelný. Jeho obrovskou výhodou je variabilita, v případě potřeby dovoluje nekonečně rozšiřovat škálu značek pro naše jednotlivé subjekty. Umožňuje také bezproblémovou aplikaci v tištěné i digitální verzi," uvedl ředitel muzea Jakub Ráliš.
Vlastivědné muzeum Olomouc má téměř dva miliony sbírkových předmětů, což ho z hlediska rozsahu sbírky řadí mezi největší muzea v České republice. Jádro muzea tvoří 36 podsbírek. Povahou sbírkového fondu v oblasti společenských i přírodních věd pokrývá nejen střední Moravu, ale i širší území s přesahem do zahraničí.
ftv kš