Herečka Chantal Poullainová převzala francouzský Řád čestné legie
Praha 12. září (ČTK) - Česko-francouzská herečka a šansoniérka Chantal Poullainová dnes na francouzské ambasádě v Praze převzala nejvyšší francouzské státní vyznamenání, Řád čestné legie. Ocenění získala za dlouhodobé obohacování české a francouzské kultury navzájem a za trvalé přispívání k přátelství mezi Francií a Českou republikou. Udělení řádu je také oceněním činnosti Poullainové v humanitární oblasti. Insignie rytířky Řádu čestné legie předal Poullainové za přítomnosti její rodiny a přátel francouzský velvyslanec Alexis Dutertre.
Dutertre při předávání vyzdvihl tři hlavní rysy životní dráhy Poullainové, její rozhodnutí odejít za láskou do Československa za komunistické diktatury, její uměleckou dráhu a její osobní nasazení v Nadaci Archa Chantal, kterou založila na podporu nemocných dětí. Ocenil také její pozoruhodnou kariéru navzdory omezením totalitního režimu, do jehož doby podle něj přinesla lidskost a pravdivost.
Poullainová se narodila v roce 1956 v Marseille. Vystudovala divadelní akademii v Ženevě, věnovala se i baletu. Po seznámení s hercem Boleslavem Polívkou se přestěhovala v roce 1982 do tehdejšího Československa. V roce 1989 se jim narodil syn Vladimír, po studiu na DAMU také herec.
Od 80. let se Poullainová začala objevovat na scéně Divadla Na Provázku a později v Divadle Bolka Polívky v legendární inscenaci Šašek a královna, ze které vznikl i stejnojmenný film Věry Chytilové. Hostovala v Klicperově divadle v Hradci Králové, v Praze v Divadle Na Zábradlí i v Národním divadle. V letech 2000 až 2016 hrála v pražském divadle Ungelt.
Od roku 2017 spolupracovala na mnoha rolích v muzikálu, v činohře na českých divadelních scénách, hostovala i se souborem 420People, natočila desítky rolí ve filmech i televizních inscenacích. S Divadlem Bolka Polívky hraje v představeních Šest tanečních hodin v šesti týdnech a Rebelky, vystupuje rovněž s triem saxofonisty Štěpána Markoviče s koncertem šansonů. Nejnovější z několika dokumentárních filmů o jejím životě je snímek Chantal Poullain - Moje životní Odyssea režiséra Agathonikiadise.
Řád čestné legie je francouzské nejvyšší státní vyznamenání, které se uděluje na základě dekretu francouzského prezidenta. V roce 1802 jej založil Napoleon Bonaparte, a to za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Mezi české nositele řádu patří například Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, režisér Miloš Forman, malíř František Kupka, letec František Fajtl, spisovatel Milan Kundera nebo zpěvačka Marta Kubišová.
sou ptd
WTO vidí známky roztříštěného obchodu, ne však obrat procesu globalizace
Ženeva (Švýcarsko) 12. září (ČTK) - Globální napětí začalo způsobovat roztříštěnost obchodu, neboť se vytvářejí konkurenční obchodní vztahy. Zatím je však předčasné tvrdit, že by proces globalizace obrátil směr. Ve své dnešní zprávě to uvedla Světová obchodní organizace (WTO). Celkový obchod se nadále zvyšuje, a to i mezi Spojenými státy a Čínou, loni byl rekordní. Nenaplnily se přitom nejhorší předpovědi výpadku dodávek a prudkého zvýšení cen potravin.
WTO uvedla, že zaznamenala výrazný růst jednostranných obchodních omezení. Další prudký růst těchto opatření by mohl roztříštit světovou ekonomiku. Posiluje také názor, že správným směrem je spolupráce s menší skupinou spřátelených zemí a snižování rizik.
Šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealaová ve zprávě uvedla, že mezinárodní hospodářský řád po roce 1945 byl postaven na myšlence, že vzájemná závislost zemí prostřednictvím zvýšených obchodních a hospodářských vazeb podpoří mír a společnou prosperitu. Tato vize je však nyní ohrožena, stejně jako budoucnost otevřené a předvídatelné globální ekonomiky.
Geopolitické napětí už ovlivnilo světový obchod, vzhledem k tomu, že obchodní výměna mezi geopolitickými bloky roste pomaleji. Varování, že globální obchod se odvrací od globalizace, však nejsou podle WTO na místě. Organizace upozornila na rychlý rozvoj obchodu s digitálními službami a zbožím šetrným k životnímu prostředí.
Při posledním hlasování OSN týkajícím se výzvy, aby Rusko stáhlo své vojáky z Ukrajiny, hlasovalo pro stažení 141 členů. Sedm bylo proti a 32 se zdrželo hlasování, včetně Číny, Indie a Jihoafrické republiky. Podle WTO od invaze roste obchod mezi těmito dvěma bloky zemí s odlišným hlasovacím vzorcem o čtyři až šest procent pomaleji než obchod v rámci těchto bloků. Rozdíl byl podobný i u přímých zahraničních investic. Údaj nezahrnuje Rusko ani Ukrajinu.
Obchodní toky mezi Čínou a Spojenými státy se přeorganizovaly. Zvýšil se obchod s produkty, na které se nevztahuje clo, a naopak se prudce snížil obchod s některými kategoriemi, jako jsou farmaceutické produkty a polovodiče.
Obnovení snahy o integraci obchodu je podle WTO cestou k řešení současných problémů v oblasti bezpečnosti, chudoby a změn klimatu. Otevřený obchod snížil riziko konfliktů v posledních 40 letech a zmírnil chudobu.
irl spr