+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii

 Indie EU Blízký USA doprava diplomacie G20
Spojení mezi Indií a EU. Kredit: ČTK / AP / Evelyn Hockstein
Dillí 9. září (ČTK) - Evropská unie, Spojené státy a další partneři dnes v rámci summitu skupiny G20 představili rozsáhlý projekt v oblasti železniční a lodní dopravy, který má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Cílem je podpořit hospodářský růst a politickou spolupráci, informovaly agentury DPA a AP. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová projekt označila za 'historický'. 'Je to opravdu velká věc,' prohlásil americký prezident Joe Biden. Podle von der Leyenové půjde o dosud nejpřímější spojení mezi Indií, Perským zálivem a Evropou, které má zrychlit obchod mezi Indií a Evropou o 40 procent. Projekt je považován za odpověď na čínskou iniciativu známou jako nová Hedvábná stezka, napsala DPA. Von der Leyenová projekt označila za 'ekologický a digitální most mezi kontinenty a civilizacemi' a upozornila, že jeho součástí budou kabely pro přenos dat a elektřiny. Projekt má prostřednictvím železnice a existujících přístavů propojit Indii s Evropou přes Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Jordánsko a Izrael. 'Zlepšení propojení se všemi regiony je pro Indii klíčovou prioritou,' uvedl indický premiér Naréndra Módí. 'Věříme, že konektivita je nástrojem nejen k posílení vzájemného obchodu mezi různými zeměmi, ale také k posílení vzájemné důvěry,' dodal. Projekt má být financován z investiční iniciativy EU Globální brána (Global Gateway), kterým chce EU konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Iniciativa počítá v příštích letech s investicemi ve výši až 300 miliard eur (7,3 bilionu Kč) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích.
Klíčová slova - Indie - EU - Blízký - USA - doprava - diplomacie - G20 -
Podle serveru Axios patří projekt pro lepší propojení Evropy, Blízkého východu a Indie mezi klíčové iniciativy, jejichž prostřednictvím se Bílý dům snaží čelit rostoucímu vlivu Číny. Ta v rámci nové Hedvábné stezky podporuje projekty v oblasti infrastruktury po celém světě a chce otevřít nové obchodní cesty do Evropy, Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Uzavřela přitom řadu dohod s téměř všemi arabskými státy, napsala agentura DPA. pmh ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Doprava (dpr) - Politika (pol) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023090904310|507062. Vydána 09.09.2023 17:13:13. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Arcibiskup Stojan má sochu v rodném Beňově
Česko by mohlo v Rijádu získat 17. zápis na seznam UNESCO
ABC News: Příští americký balíček pro Ukrajinu by mohl obsahovat střely ATACMS
Žatec věří v zápis na seznam UNESCO, připravuje se na turisty
Lehounké mince ze zlata dovolují chudým obyvatelům pásma Gazy zakládat si úspory

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.