Sbírka na podporu hospice na Svatém Kopečku vynesla přes půl milionu korun
Olomouc 2. května (ČTK) - Sbírka na hospic na Svatém Kopečku u Olomouce, do které přispívali lidé na výzvu olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka, vynesla přes půl milionu korun. S podporou hospice se na věřící obrátil arcibiskup v březnu v souvislosti s nadcházejícím uvedením do úřadu, které se uskutečnilo 13. dubna v katedrále svatého Václava. ČTK o tom dnes informoval mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Charitní hospic na Svatém Kopečku byl založen v roce 2002, poskytuje za rok péči zhruba 280 klientům. Výtěžek využije zařízení na zdravotní pomůcky i na provoz domácího hospice.
Více než měsíc trvající sbírka nakonec vynesla zhruba 518.000 korun. "Přímo v katedrále v den slavnosti 13. dubna lidé přispěli téměř 87.000 korunami v hotovosti nebo prostřednictvím platebního terminálu, dalších 20.000 korun předali lidé přímo arcibiskupu Nuzíkovi a 59.000 zaslala jeho rodná farnost Strání ze sbírky konané při arcibiskupově návštěvě týden po inauguraci. Na účtu olomouckého arcibiskupství se vedle toho na zmíněný účel sešlo v průběhu dubna dalších více než 353.000 korun," uvedl mluvčí.
Všechny prostředky budou nyní předány vedení Hospice na Svatém Kopečku. "Tento vzácný dar pomůže zajistit potřebný provoz nově se rozvíjející služby domácího hospice, který od roku 2023 poskytujeme. Díky této podpoře bude také možné zakoupit lehátkový pojízdný zvedák, který umožní nepohyblivým klientům pohodlný přesun do vany a sprchy," říká ředitelka hospice Marta Šťastná.
Štědrost dárců arcibiskupa Nuzíka, který ke sbírce před svým uvedením do úřadu vyzval, překvapila. "Jsem rád, že se zapojilo tolik dobrých lidí, kteří nezapomněli na trpící a na ty, kdo o ně pečují. Projev jejich štědrosti tu v podobě hospicové služby může zůstat jako trvalá připomínka velikého dne naší arcidiecéze a usnadnit práci těm, kdo nabízejí útěchu lidem stojícím na konci života. Všem dárcům děkuji a pamatuji na ně v modlitbě," uvedl arcibiskup.
Hospic na Svatém Kopečku poskytuje pomoc od roku 2002. Jeho kapacita je 30 lůžek v převážně jednolůžkových pokojích, od loňského roku hospic poskytuje i Domácí hospicovou péči CARITAS v Olomouckém kraji.
V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík byl uveden v polovině dubna do úřadu během mše v katedrále sv. Václava, inauguraci podle organizátorů přihlížely zhruba 2000 věřících, v jejím okolí obřad sledovalo na obrazovkách 1500 lidí.
ftv hj
Budoucí generace by se měly snažit vyhýbat válkám, vzkázal letec RAF Kafka
Praha 2. května (ČTK) - Budoucí generace by se měly snažit, pokud možno, vyhýbat se válkám, vzkázal dnes při příležitosti svých 100. narozenin válečný veterán Jiří Pavel Kafka. Je jedním z posledních žijících českých letců Royal Air Force (RAF), za druhé světové války působil v 311. československé bombardovací peruti. Novinářům dnes řekl, že svůj život nepovažuje za příliš dobrodružný ani bohatý, za hrdinu by se neoznačil.
Kafka se narodil v roce 1924 do rodiny židovského původu. V 15 letech se spolu s bratrem dostal v rámci transportů zorganizovaných Nicolasem Wintonem do Velké Británie. Nejprve žili v táboře pro uprchlické děti, poté se dostali do škol, nakonec Kafka odešel do učení do firmy Sigmund Pumpy. V roce 1942 pak jako osmnáctiletý vstoupil do armády. První měsíce sloužil v československé pozemní jednotce, prodělal základní výcvik a poté byl vybrán do RAF.
'Pro mě je neuvěřitelné hrdinství, když mladý, osmnáctiletý kluk, který je daleko od domova bez rodiny a neví, co bude, neváhá a vstoupí do armády a chce bojovat za svoji vlast,' řekl ve slavnostním projevu náčelník generálního štábu Karel Řehka. Kafka je podle něj velkou inspirací pro vojáky české armády. 'Potřebujeme si připomínat hodnoty a vlastenectví, které se ve vás ztělesňují,' řekl dnes válečnému veteránovi. Kafka je podle něj obrovský vlastenec a člověk pevný v hodnotách, který se nebál jít do rizika a dělal, co považoval za správné.
V britské armádě Kafka sloužil do konce války, poté se vrátil do Československa, kde se shledal se svými rodiči. Jeho maminka přežila ghetto v Lodži i koncentrační tábor v Osvětimi, otec válku přečkal v exilu. Do Anglie odjel Kafka znovu v roce 1947 a žil tam s přestávkou v 60. letech, kdy pobýval v Izraeli, až do 90. let minulého století. Po pádu komunistického režimu se vrátil do Prahy, kde žije dodnes. Receptem na dožití 100 let je podle něj dělat, že věk neexistuje, řekl dnes na své oslavě.
Kafkovi pogratulovala také ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a další zástupci české armády. Britský velvyslanec Matt Field mu předal osobní přání od britského krále Karla III.
sou mha