Jihomoravské zámky procházejí úklidem před návštěvnickou sezonou
Lednice (Břeclavsko) 20. ledna (ČTK) - Pravidelný úklid mezi návštěvnickými sezonami v současné době zaměstnává správce jihomoravských památek. Pracují v interiérech, mnoho prací je ale zapotřebí udělat také v zámeckých parcích a zahradách. Údržbou tak nyní prochází například zámecký skleník v Lednici na Břeclavsku, řekly ČTK kastelánky.
"Ve skleníku se odehrává velká údržba. Naváží se nová zemina, prostřihávají se přerostlé palmy, přesazují se rostliny, vysazují se nové. Pravidelně se také čistí konstrukce skleníku a každý rok natřeme část žeber," vyjmenovala kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.
Správa zámku má 45 zaměstnanců, z toho je 20 zahradnic a zahradníků. Vedle prací ve skleníku v současnosti pečují také o dřeviny v rozlehlém parku. Spolu s nimi pracují na generálním úklidu čtyři uklízeči, kterým pomáhají tři stálí průvodci, četa pěti údržbářů se stará o drobné opravy.
"Každoročně malujeme prostory návštěvnických tras, teď jsme procházeli střechy, které potřebují drobné opravy, a je také zapotřebí vyčistit okapy. Každoročně máme také vyšetřenou částku na odborné čištění dřeva, většinou se jedná hlavně o dveře. Pracují na nich restaurátoři," dodala Holásková.
Generální úklid mají nyní také na zámku v Rájci na Blanensku. Čistí se vše od stropů přes ozdobné římsy, obrazy a nábytek až po podlahy, které je třeba napastovat a vyleštit. "Všechno musíme stihnout do 24. února, kdy u nás začíná výstava kamélií. Začínáme tedy od hlavní trasy, která zahrnuje soukromé apartmány rodiny Salmů v prvním patře," uvedla kastelánka Zdeňka Kalová.
I když většina nábytku na prohlídkových trasách přes zimu zůstává, předměty s vyšívanými nebo tkanými potahy je třeba přikrývat, aby jim výkyvy teplot neuškodily. Z prostor zámku musí také zmizet všechny předměty vyrobené z cínu nebo jeho slitin. "Cín a jeho odlitky jsou extrémně citlivé na teplotu. Pokud klesnou pod 13 stupňů, vrací se cín do své původní práškové podoby a předměty se tak rozpadají. Říká se tomu cínový mor a jde o nevratný proces," uvedla Kalová.
Zámek v Rájci má sbírku předmětů zahrnující 40.000 předmětů, dalších 60.000 představují knihy v zámecké knihovně, která patří k největším na Moravě. Místní skleníky jsou vyhlášené sbírkou kamélií, která je největší v Česku.
ska dvd
Hornické muzeum Příbram loni navštívilo 113.000 lidí, podobně jako před pandemií
Příbram 20. ledna (ČTK) - Do Hornického muzea Příbram loni zamířilo téměř 113.000 lidí, návštěvnost se tak vrátila na úroveň před pandemií. V předchozích dvou letech muselo být muzeum kvůli covidu uzavřeno nebo mělo omezený provoz. Předloni si jeho expozice prohlédlo 80.000 lidí a o rok dříve ještě o 10.000 méně. Loňský rok tak představoval již čtrnáctou sezonu, při níž tato národní kulturní památka přivítala více než 100 000 turistů, uvedl dnes na dotaz ČTK ředitel muzea Josef Velfl.
Největší zájem byl loni tradičně o podzemí dolů na stříbro a olovo a jízdy důlními vláčky. Velmi rušno bylo například při akci Vánoce v hornickém domku a štědrovečerní šichta, na niž dorazilo 2350 návštěvníků. Při hornické Prokopské pouti si nenechalo ujít návštěvu muzea okolo 2600 lidí a stejný počet si našel cestu na komponovaný program Havířské šprýmování. Velký zájem byl také o návštěvy poboček ve Vysokém Chlumci, Novém Kníně, Prostřední Lhotě a v Památníku Vojna.
První letošní akcí bude 18. února Hornický masopust na nádvoří Ševčinského dolu v podání bohutínských dobrovolných hasičů. Muzeum letos také připomene 210. výročí založení tohoto dolu a představí se i na akci Středočeské kulturní léto, tentokrát s novinkou Divadla Antonína Dvořáka Pohádky do kapsy a s hudebním vystoupením.
Podobně jako v jiných letech se bude prezentovat i v zahraničí. Dlouhodobá putovní výstava Z historie drátěných těžních lan bude instalována ve dvou německých hornických muzeích, a to v Sulzbach-Rosenbergu a následně v Marienbergu.
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším hornickým muzeem v Česku. Má desítky stálých expozic v historických památkově chráněných objektech ševčinského, vojtěšského, anenského a drkolnovského dolu a v hornické chalupě v Příbrami. Jeho pobočkami jsou Památník Vojna u Příbrami, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín.
khj dr