Průzkum PwC: Šéfové českých firem jsou optimističtější než před rokem
Praha 25. ledna (ČTK) - Generální ředitelé nejvýznamnějších českých firem mají od letošního roku lepší očekávání, než měli před rokem. Více než polovina manažerů přesto předpokládá, že tuzemská ekonomika letos poklesne. Více optimističtí jsou ve střednědobém výhledu na nejbližší tři roky, kdy na pokles sází pětina ředitelů. Vyplývá to z průzkumu CEO Survey, který udělala poradenská firma PwC mezi 188 šéfy českých firem a který má ČTK k dispozici.
Generální ředitelé českých firem si podle průzkumu myslí, že ještě v prvním pololetí může hospodářství vykazovat známky recese, déletrvajícímu poklesu HDP ale nevěří.
"Podle očekávání generálních ředitelů už má česká ekonomika to nejhorší zřejmě za sebou. Inflace se pomalu dostává pod kontrolu, stejně jako ceny energií. Začneme se dostávat do nového normálu, ve kterém si firmy najdou svou pozici. Šéfové firem jsou tak výrazně optimističtější než loni, kdy se jejich prognózy o poklesu ekonomiky potvrdily,“ komentoval výsledky průzkumu řídící partner PwC ČR Jiří Moser.
V předchozím CEO Survey, který se konal v listopadu 2022, očekávalo příchod recese 91 procent generálních ředitelů, nyní je to 72 procent. Jejich očekávání recese navíc zpravidla míří do prvního pololetí letošního roku. V recesi ve druhé polovině roku věří 16 procent šéfů firem, 28 procent manažerů ji nepředpokládá vůbec. Před rokem přitom to, že recese nebude, uvádělo devět procent šéfů firem, dodal Moser.
V loňském roce česká ekonomika vykazovala známky recese, podle zpřesněného odhadu klesl hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Předběžné údaje za celý rok 2023 zveřejní Český statistický úřad 30. ledna.
Pesimistických zůstává 56 procent ředitelů, kteří očekávají dál pokles ekonomiky. V listopadu 2022 pokles předpokládalo 82 procent šéfů. Podíl manažerů, kteří věří v obrat a růst ekonomiky, tvoří nyní 16 procent, v listopadu 2022 to bylo sedm procent. Zbývající téměř třetina počítá se stabilním vývojem.
Výrazně pozitivnější mají manažeři střednědobý výhled. V nejbližších třech letech věří v růst české ekonomiky 57 procent manažerů, dalších 24 procent očekává stabilní vývoj a 19 procent počítá spíše s poklesem. Z toho čtyři procenta se domnívají, že pokles bude výrazný.
"Dlouhodobě je česká ekonomika silně prorůstová a ani turbulentní prostředí posledních let to nezmění. Samozřejmě nesmí přijít do třetice 'černá labuť', jakými byly v posledních letech covid či začátek války na Ukrajině. Nicméně pokud bychom měli jednoduše shrnout letošní očekávání generálních ředitelů, tak je to: opatrný optimismus. A to je ve světle vývoje posledních let vlastně velmi dobrá zpráva,“ uzavřel Moser.
fd ptd
Čína snižuje povinné minimální rezervy bank, snaží se podpořit ekonomiku
Peking 24. ledna (ČTK) - Čínská centrální banka se rozhodla snížit povinné minimální rezervy, tedy objem hotovosti, kterou musejí komerční banky povinně držet. Snaží se tím podpořit hospodářský růst i akciové trhy. Guvernér centrální banky Pchan Kung-šeng uvedl, že míra povinných rezerv se od 5. února sníží o půl procentního bodu, což do ekonomiky uvolní zhruba bilion jüanů (přes tři biliony Kč). Jde o nejvýraznější snížení povinných rezerv od konce roku 2021, uvedla dnes agentura Reuters.
Oživení čínské ekonomiky z útlumu způsobeného přísnými koronavirovými restrikcemi stále brzdí krize na realitním trhu, ale i dluhové problémy místních samospráv a slabá globální poptávka. To má pak negativní dopady na zájem investorů o čínská aktiva.
"Snížení je známkou toho, že čínská centrální banka letos bude pokračovat v uvolněném přístupu k měnové politice," uvedl analytik Sü Tchien-čchen ze společnosti Economist Intelligence Unit. "Je to rovněž známkou toho, že političtí činitelé ve vládě chtějí ekonomice zajistit dobrý start pomocí zvýšené podpory. To je zapotřebí k dosažení jejich ambiciózního růstového cíle v tomto obtížném roce," dodal.
Hlavní index hongkongské akciové burzy si dnes díky rozhodnutí centrální banky připsal 3,6 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější nárůst za více než dva měsíce. Akciové trhy v pevninské Číně uzavřely dnešní obchodování ještě před oznámením centrální banky.
V loňském roce čínský akciový trh klesl zhruba o 13 procent a v poklesu pokračoval také začátkem letošního roku. Zahraničí investoři totiž pokračovali v prodeji čínských akcií.
Podle analytiků budou v letošním roce zapotřebí další opatření na podporu čínské ekonomiky, která je druhá největší na světě za Spojenými státy. Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že hospodářský růst v Číně v letošním roce zpomalí na 4,6 procenta z loňských 5,2 procenta.
pmh spr