Tisk: Izrael zmírnil pravidla držení zbraní, za týden o ně požádalo 41.000 lidí
Jeruzalém 16. října (ČTK) - Izraelský parlament dnes schválil opatření, které zmírňuje podmínky pro získání povolení k držení zbraní pro Izraelce. Informoval o tom deník Haarec. Opatření souvisí s válkou, kterou vede Izrael s palestinským hnutím Hamás od 7. října, kdy toto radikální islamistické hnutí napadlo Izrael. Od 7. října už bylo v Izraeli podáno 41.000 žádostí o zbrojní pas. Izraelská policie dnes mimo to oznámila, že začne vyzbrojovat další civilisty, aby urychlila reakci na útoky a krizové situace.
Opatření, které dnes schválil izraelský parlament a které má platit od úterý, umožní, aby zbrojní průkaz dostal Izraelec ve věku 21 let a starší, který sloužil rok jako voják nebo absolvoval alespoň dva roky vojenské služby. V případě žen stačí rok vojenské či civilní služby. Podle dosavadních pravidel mohl dostat zbrojní průkaz jen ten, kdo dokončil vojenskou či civilní službu v armádě. Nový předpis také rozšiřuje podmínky pro držení zbraní i pro aktivní dobrovolníky u policie či v záchranných složkách, napsal Haarec.
Nová pravidla měla podle původního návrhu platit rok. Válečný kabinet, který vznikl minulý týden, je ale schválil jako stálé opatření.
Vojenská služba v Izraeli je povinná pro většinu Izraelců po dovršení 18 let věku. Muži musejí sloužit 32 měsíců, ženy 24. Většinu z nich pak může stát povolat jako záložníky až do jejich 40 let, ve výjimečných nouzových situacích i ve vyšším věku. V době války bojují po boku profesionálních vojáků.
Už tři dny po bezprecedentním a rozsáhlém útoku Hamásu na Izrael ze 7. října oznámil izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir, že začne vyzbrojovat izraelské dobrovolníky v pohraničí a ve smíšených izraelsko-arabských městech, hovořil o 10.000 útočných puškách. Kromě toho dobrovolníci obdrží helmy a neprůstřelné vesty.
Policejní šéf Kobi Šabtaj a ministr Ben Gvir později oznámili, že "se rozhodli rozšířit jednotky pro reakci na mimořádné události působící pod záštitou policie na všechna města", uvádí se ve společném prohlášení. Těchto "347 nových jednotek" bude tvořeno "13.200 civilisty, kteří se dobrovolně přihlásí k policii, budou zapsáni a dostanou zbraň a ochranné vybavení", řekl zdroj agentuře AFP.
ban nob jrm
Britský list skončil s kreslířem kvůli údajně antisemitskému obrázku Netanjahua
Londýn 16. října (ČTK) - Britský list The Guardian po čtyřech desítkách let ukončil spolupráci se svým kreslířem Stevem Bellem kvůli karikatuře izraelského premiéra Benjamina Netanjhua, která je podle vedení deníku antisemitská. Bell se hájil tím, že kresba byla inspirována podobným obrázkem bývalého amerického prezidenta Lyndona Johnsona z doby vietnamské války a žádnou protižidovskou souvislost v ní neviděl. Propuštěn byl v době, kdy se židovská komunita v Británii obává možných útoků v souvislosti se situací na Blízkém východě. Informují o tom dnes britská média.
Bellova kresba reagující na vývoj po bezprecedentním útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael z předminulého týdne zpodobňuje Netanjahua, jak si v boxerských rukavicích skalpelem snaží na břiše vyříznout kus kůže ve tvaru Pásma Gazy. "Obyvatelé Gazy, teď vypadněte," říká na obrázku lídr židovského státu.
Vedení listu The Guardian však kresbu odmítlo otisknout, neboť v ní vidělo souvislost se Shakespearovou postavou židovského lichváře Shylocka. Ten ve hře Kupec benátský žádá dlužníka o vyříznutí libry masa z vlastního těla, pokud nesplatí včas dluh. Shylockova lakota je považována za jeden z nejznámějších antisemitských stereotypů v britské kultuře.
Bell webu stanice BBC řekl, že mu tento výklad nedává smysl a že na postavu není v jeho kresbě žádný odkaz. Vycházel prý spíše z karikatury někdejšího prezidenta USA Johnsona, který si prstem ukazuje na pooperační jizvu v podobě mapy Vietnamu.
The Guardian v prohlášení uvedl, že Bellova tvorba byla 40 let důležitou součástí deníku a že mu děkuje za odvedenou práci.
Veřejnoprávní stanice BBC připomněla, že kresba Netanjahua není prvním Bellovým dílem vzbuzujícím kontroverzní reakce. Před třemi lety zpodobnil tehdy nového lídra labouristů Keira Starmera, jak drží talíř s hlavou svého předchůdce Jeremyho Corbyna. Někteří lidé poukazovali na podobnost s biblickým výjevem dcery židovského krále Heroda Salomé, která dostala na podnose hlavu Jana Křtitele.
kpc jrm