Slovensko si poslechlo kontroverzní novou verzi své hymny
Bratislava 1. ledna (ČTK) - Slovenská veřejnost dnes, na samém počátku nového roku, mohla poprvé poslechnout slovenskou hymnu v nové verzi, objednané ministryní kultury Martinou Šimkovičovou. O novém hudební aranžmá hymny po třech desetiletích informovala nejprve média. Zájem veřejnosti stupňovaly i informace, že za aranžmá ministerstvo zaplatí desítky tisíc eur, anebo polemiky okolo autora.
Resort Martiny Šimkovičové si najal jednoho z nejznámějších slovenských diregentů a skladatelů, Oskara Rózsu, který o změnu aranžmá jednoho ze státních symbolů usiloval od roku 2011. Rózsa serveru Aktuality.sk nejprve řekl, že se nerad vyjadřuje k věcem, které ještě nejsou dokončené, později z Londýna svým kritikům vzkázal, že hymna není pro ně: "Já tu hymnu nedělám pro vás. Vy jste stále nepochopili, že to není vaše hymna," uvedl s tím, že hymna je určená úplně jiné skupině lidí. Za toto vyjádření se později omluvil, připomněl portál, který nyní zveřejnil pro srovnání hymnu ve staré i nové verzi.
"Kontroverzní projekt plný tajností má tečku," napsal na svém webu list Sme poté, co veřejnoprávní stanice RTVS na Nový rok po půlnoci v premiéře odvysílala státní hymnu v nové úpravě, kterou nahrál Oskar Rózsa. Dílo celkem vyšlo 46.500 eur (asi 1,17 milionu Kč), a to se Slovenská filharmonie nároku na honorář zřekla. Naživo Rózsova hymna poprvé zazní před publikem na dnešním koncertu filharmonie, televizní Dvojka pak odvysílá dokument o vzniku nové verze hymny s názvem "Nad Tatrou sa blíska", poznamenal deník. Dodal, že odvysílaná nahrávka trvá minutu a 45 vteřin, zatímco původní oficiální verze má minutu a 25 vteřin.
Starou verzi hymny nahrály Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor v prosinci 1992, tedy před vznikem samostatné Slovenské republiky. Hymnu tvoří první dvě sloky písně Janka Matúšky "Nad Tatrou sa blýska" z roku 1844.
Jednu novou verzi hymny nahrál v roce 2004 skladatel Peter Breiner, ve svižném tempu trvajícím jen 53 vteřin. "Slovenský rozhlas používal jednu dobu mou verzi o půlnoci, ale po stížnostech strážců slovenské pravověrnosti je tam nějaká verze, která nikomu nevadí," řekl Breiner Sme v srpnu 2016. Následující rok nahrála rockovou verzi hymny skupina Metalinda.
msk
Začíná Tříkrálová sbírka, na ulici mohou lidé peníze darovat do 14. ledna
Praha 1. ledna (ČTK) - V Česku dnes začíná Tříkrálová sbírka, na pomoc potřebným mohou lidé přispět do 14. ledna u desítek tisíc dobrovolníků v ulicích obcí a měst. Pro bezhotovostní dary je sbírka otevřená po celý rok. Sbírka navazuje na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy, pořádající Charita Česká republika její výsledky průběžně zveřejňuje na webu. V loňském roce Tříkrálová sbírka vynesla téměř 176 milionů korun, což bylo nejvíc v její historii.
Letos se uskuteční 25. ročník Tříkrálové sbírky. "Začátkem ledna se opět vydají do ulic skupinky koledníků s radostným poselstvím o narození Spasitele. Zpívají či recitují koledy, rozdávají lidem drobné dárky, křídou píší nad dveře požehnání anebo vylepí samolepku se třemi písmeny K + M + B +," uvedla Charita ČR. K jubilejnímu ročníku složil kolednickou hymnu písničkář Michal Horák.
Do sbírky mohou lidé přispět také zasláním dárcovské textové zprávy nebo převodem na účet. Charita ČR vybrané peníze využije tradičně na pomoc seniorům, lidem bez domova, nevyléčitelně nemocným nebo lidem ve složité životní situaci. Příspěvek mohou poslat i diváci přímého přenosu tradičního Tříkrálového koncertu, který odvysílá Česká televize v neděli 5. ledna večer z Městského divadla Brno.
Vybrané peníze se shromažďují na centrálním sbírkovém účtu. Z nich 65 procent se vrací tam, kde byly peníze vykoledovány, 15 procent putuje na velké nadregionální projekty, desetina výtěžku směřuje na krizovou pomoc do zahraničí, pět procent využije Charita ČR na své celostátní projekty a pět procent tvoří režie sbírky.
První ročník sbírky se konal v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. Celostátně se začala konat o rok později. Od té doby výnos sbírky každoročně stoupá. Výjimkou byl covidový rok 2021, kdy nebylo možné osobní koledování, ale i tak se vybralo 81,5 milionu korun. Na loňských 175,6 milionu korun výsledek vzrostl ze 165,7 milionu v roce 2023.
dvd mha