Fico a dva místopředsedové slovenské sněmovny se poklonili u Husákova hrobu
Bratislava 10. ledna (zpravodaj ČTK) - Slovenský premiér Robert Fico a dva místopředsedové slovenské sněmovny, Ľuboš Blaha a Andrej Danko, položili věnce a kytici k hrobu posledního komunistického prezidenta někdejšího Československa Gustáva Husáka (1913-1991), u kterého se trojice politiků také poklonila. Nahrávku z pietní akce zveřejnil Danko, jenž je také předsedou vládní nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Fico uvedl, že Husák dělal i chyby, je mu podle něj ale třeba projevovat úctu.
Husák, od jehož narození dnes uplynulo 111 let a který byl představitelem tvrdé linie komunistického režimu v Československu, je pohřben ve svém rodišti, v bratislavské čtvrti Dúbravka.
Již čtyřnásobného slovenského premiéra a předsedu strany Směr-sociální demokracie Fica, který před takzvanou sametovou revolucí vstoupil do Komunistické strany Československa, spojují s Dankem a Blahou kritické názory na liberální demokracii.
Fico na sociální napsal, že Husák sehrál rozhodující úlohu a zabránil represáliím v normalizačních 70. letech. "Vždy byla s ním spojována vzdělanost a inteligence. Udělal i chyby, ale kdo je nedělal a nedělá. Já ovšem cítím, že je mu třeba projevovat úctu a respekt," uvedl Fico.
Danko označil Husáka za jednu z nejvýraznějších osobností. "Měl těžký život, udělal i mnoho chyb, ale to, co zanechal, z toho žijí i dnešní generace," uvedl Danko.
Komunista Husák byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání (SNP) za druhé světové války. Podle Fica Husák při organizování tohoto ozbrojeného protifašistického boje Slováků prokázal nevídanou odvahu. Po válce se Husák stal předsedou Sboru pověřenců, tedy de facto slovenské vlády. V 50. letech byl devět let vězněný jako "buržoazní nacionalista". Československým prezidentem byl v letech 1975 až 1989. Stal se symbolem takzvané normalizace po invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy v roce 1968. Po sametové revoluci, která vedla k pádu komunismu v Československu, Husák v prosinci 1989 rezignoval na funkci prezidenta, jeho nástupcem na Pražském hradě byl zvolen Václav Havel.
Adrian Bobok jrm
Kim Čong-un při inspekci vyzval k odstranění nedostatků při výrobě munice
Soul 10. ledna (ČTK) - Severokorejský vůdce Kim Čong-un tento týden navštívil zbrojní továrny v KLDR a u té příležitosti vyzval k odstranění nedostatků při výrobě munice. S odvoláním severokorejskou státní agenturu KCNA o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní tak Kim učinil v době, kdy Spojené státy a jejich spojenci ve společném prohlášení odsoudily dodávky severokorejských zbraní a munice Rusku.
Kim při své inspekci rovněž zdůraznil "strategický význam výroby velkých zbraní", uvedla KCNA. Ta zveřejnila snímky z návštěvy muniční továrny, na nichž si Kim prohlíží mobilní zařízení pro odpalování raket krátkého doletu.
Kimova návštěva se uskutečnila v době, kdy téměř 50 zemí v čele s USA odsoudilo dodávky severokorejských balistických raket do Ruska a jejich požití proti Ukrajině.
"Rusko používá balistické rakety KLDR na Ukrajině a poskytuje KLDR cenné technické a vojenské poznatky," uvádí se v úterním společném prohlášení.
Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby k tomu uvedl, že od dříve oznámeného použití severokorejských balistických raket 30. prosince a 2. ledna vypálilo Rusko na Ukrajinu další takové zbraně, včetně jedné rakety, která dopadla v Charkově. Dodal, že Spojené státy a jejich spojenci dnes vznesou tuto záležitost v Radě bezpečnosti OSN.
Podle dřívějších zpráv jihokorejské rozvědky poslala Severní Korea v uplynulých měsících Rusku i zhruba milion dělostřeleckých granátů.
Severokorejský vůdce dnes také uvedl, že nastal čas označit Jižní Koreu za stát "nejvíce nepřátelský" vůči jeho zemi. Soul obvinil z podněcování konfrontace a hromadění zbraní a vyzval k posílení vojenských kapacit KLDR pro vlastní obranu i jaderné odstrašení, uvedla KCNA.
Vyjádření severokorejského vůdce přicházejí v době zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi. Jihokorejská armáda minulý týden uvedla, že KLDR opakovaně ostřelovala oblast severně od ostrova Jeonpchjong u sporné námořní hranice s Jižní Koreou. Ta v reakci na severokorejskou dělostřeleckou palbu uspořádala vlastní palebné cvičení na moři.
Kim označil zhoršující se vztahy mezi Korejemi za "novou fázi změn" a "nevyhnutelnou realitu". Podle něj Severní Korea v žádném případě nechce jednostranně vyvolat válku na Korejském poloostrově, v případě nutnosti se jí ale nebude ani vyhýbat. Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong minulý týden pohrozila, že armáda v případě provokace proti KLDR okamžitě odpoví.
abl