Indie zakázala vývoz některé rýže, jde o čtvrtinu jejího celkového vývozu
Dillí 20. července (ČTK) - Indie s okamžitou platností zakázala vývoz bílé rýže jiných druhů než basmati, snaží se tak zabránit prudkému růstu cen na domácím trhu. Úrodu poškodily silné deště a ceny rýže se v Indii za poslední rok zvýšily o více než 11 procent. Opatření dnes oznámilo ministerstvo pro ochranu spotřebitele, podle něhož se zákaz týká asi čtvrtiny celkového vývozu rýže z Indie. Někteří odborníci varují, že krok by mohl zvýšit světové ceny potravin podobně, jako tomu bylo v případě pšenice kvůli válce na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.
"Můžeme říct, že to bude mít značný dopad na světové ceny potravin," uvedla analytička Emma Wallová ze společnosti Hargreaves Lansdown.
Dodávky potravin jsou už teď pod značným tlakem. Rusko v pondělí odstoupilo od takzvaných obilných dohod, které od loňského léta umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Ceny pšenice na světových trzích na to zareagovaly růstem.
Indie je největším světovým vývozcem rýže, připadá na ni přes 40 procent celosvětových dodávek. Rýže jiných druhů než basmati se vyváží především do zemí v Asii a v Africe.
Loni indická vláda zavedla 20procentní vývozní daň, čímž se snažila snížit prodej do zahraničí. Omezila také dodávky pšenice a cukru. Vývoz ale může být pro indické zemědělce lukrativnější než prodej na domácím trhu.
Indická vláda uvedla, že zemědělci budou moci i nadále vyvážet jiné druhy rýže, včetně dlouhozrnné basmati, což jim zajistí "výhodné ceny na mezinárodním trhu". Stát posoudí i žádosti o povolení dodávek do jiných zemí na základě potřeb potravinové bezpečnosti.
Ruská invaze na Ukrajinu v loňském roce způsobila prudké zvýšení světových cen potravin. Situace na globálním trhu se od té doby sice zlepšila, v Indii ale špatné počasí poškodilo úrodu v mnoha státech na severu země. Řada položek, například rajčata a cibule, pak notně zdražila.
Ceny zeleniny od května do června v Indii vzrostly o 12 procent, což přispělo k růstu životních nákladů. Inflace kvůli tomu v červnu vzrostla na 4,8 procenta, což bylo více, než se očekávalo.
Rostoucí životní náklady vyvolávají v Indii politický tlak na vládu před celostátními volbami, které se uskuteční příští rok. V nadcházejících měsících se v zemi také budou konat volby na úrovni jednotlivých států.
lsk spr
Herzog: Íránský jaderný program je největší společnou hrozbou pro USA a Izrael
Washington 19. července (ČTK) - Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes označil íránský jaderný program za největší společnou hrozbu pro Spojené státy a Izrael. Učinil tak v téměř 40 minut trvajícím projevu k oběma komorám amerického Kongresu. Oslavoval v něm také demokratické hodnoty a přátelství obou zemí. Přítomní kongresmani a senátoři izraelského prezidenta mnohokrát přerušili hlasitým potleskem.
Herzog zdůraznil, že Írán podle něj nehodlá využít svůj jaderný výzkum k mírovým účelům a Izrael a Spojené státy by měly "s podporou svobodného světa rozhodně jednat, aby předešly íránskému narušení mezinárodní bezpečnosti".
Úvodem svého projevu vzpomínal Herzog na dětství, které prožil v New Yorku, když jeho otec, bývalý izraelský prezident Chajim Herzog, pracoval jako velvyslanec Izraele při OSN. Shromážděným kongresmanům a senátorům také poděkoval za plnění dohod o vojenské spolupráci, které pomáhají jeho zemi budovat prostředky k vlastní obraně.
Izraelem už několik měsíců hýbou protesty proti justiční reformě prosazované vládou premiéra Benjamina Netanjahua, která zahrnuje i krajně pravicové a ultraortodoxní strany. Proti reformě, která by zvýšila kontrolu vlády nad soudním systémem a oslabila izraelský nejvyšší soud, na jaře vystoupil i americký prezident Joe Biden. Jeho kabinet kromě toho stále otevřeněji kritizuje izraelskou politiku výstavby osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.
"Nejsem netečný vůči kritice od přátel, mezi nimiž jsou i respektovaní členové této komory. Ale člověk nemusí kritiku vždy přijmout," poznamenal s úsměvem Herzog. Vyzval však k "pozdvižení izraelsko-amerických vztahů na novou úroveň" a později řekl, že jeho "duše přetéká pýchou a radostí", když může slavit 75 let izraelské samostatnosti s jeho "největšími partnery a přáteli, Spojenými státy". V souvislosti se stavem izraelské demokracie řekl, že v ní má víru a že Izrael na svých problémech pracuje, stejně tak jako USA.
Izraelský prezident se dotkl také tématu izraelsko-palestinského konfliktu. Řekl, že je jeho "hlubokou touhou", aby Izrael a jeho "palestinští sousedé" uzavřeli mír. Dodal, že palestinské útoky na izraelské občany to nyní znemožňují.
Na státní návštěvu do Bílého domu zatím od svého loňského volebního vítězství nevyrazil izraelský premiér Netanjahu. Biden s ním ovšem v pondělí poprvé po několika měsících telefonoval, přičemž Netanjahua do Washingtonu pozval. O konkrétním termínu návštěvy se jedná.
vdv jrm