Nizozemsko přispěje 100 miliony eur k českému nákupu munice pro Kyjev
Paříž 26. února (ČTK) - K české iniciativě nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii by se podle odhadu premiéra Petra Fialy mohlo připojit zhruba 15 států. Nizozemský premiér Mark Rutte vzápětí oznámil, že jeho země přispěje 100 miliony eur (asi 2,5 miliardy korun). Do projektu se podle prezidenta Emmanuela Macrona zapojí rovněž Francie. Státníci dnes hovořili s novináři v Paříži po skončení summitu o pomoci Ukrajině, který Macron svolal.
"V průběhu jednání se řada států k (české) iniciativě přihlásila nebo mně v kuloárech kolegové říkali, že o ní rychle budou jednat. Myslím, že nakonec tato akce bude mít velkou podporu, odhaduji to tak na 15 států," uvedl český premiér v Paříži po dnešní vrcholné schůzce. Nákup a dodání munice by podle něj měly proběhnout v následujících "týdnech až měsících".
Macron munici označil za "prioritu všech priorit" v podpoře Kyjeva, partnerské země však podle něj budou rovněž s napadenou zemí spolupracovat na kyberbezpečnosti a vojenské produkci přímo na Ukrajině. Vznikne rovněž nová koalice pro dodávky raket středního a dlouhého doletu, oznámil.
Francouzský prezident ve svém projevu po skončení summitu 21 zemí apeloval na nutnost evropské jednoty vůči Rusku, a to jak v podpoře Ukrajiny, tak budování vlastní obrany a bezpečnosti, která je s tou ukrajinskou provázaná.
Na novinářský dotaz Macron rovněž reagoval na dnešní prohlášení slovenského prezidenta Roberta Fica, podle kterého některé země EU a NATO zvažují vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod. Na vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu podle Macrona shoda není, "vyloučit však nelze nic". "Byly doby, kdy jsme si mysleli, že (Ukrajincům) pošleme jen helmy a spacáky," poznamenal francouzský prezident.
Myšlenku nakoupit ve třetích zemích stovky tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu bránící se ruské invazi poprvé veřejně oznámil český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února. Podle Pavla má Česko možnost v nejmenovaných zemích mimo EU nakoupit až půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů ráže 122 milimetrů.
Britský list Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že nákup by měl stát 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun). České úřady na dotaz ČTK částku nepotvrdily, ani neuvedly, z jakých zemí má ČR dotyčnou munici možnost nakoupit.
vdv zdp sou ank
Banky tvrdí, že české zbrojaře financují, ale posuzování zakázek je složitější
Praha 26. února (ČTK) - Tuzemské banky tvrdí, že české zbrojařské firmy financují. Upozorňují ale na to, že posuzování zakázek bývá v této oblasti složitější než v jiných. Vyplývá to z vyjádření mluvčích finančních domů. Některé z bank uvedly, že se chystají svůj přístup k obrannému průmyslu přehodnotit.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes řekla, že české zbrojařské firmy mají stále problém získat úvěr od soukromých bank, zpravidla těch zahraničních. Brání to podle ní navyšování investic a výrobních kapacit. Potíže se ale vyskytují také při zakládání účtů v bankách nebo běžných platbách do zahraničí.
Česká spořitelna podle mluvčího Filipa Hrubého patří k hlavním financujícím bankám špiček českého zbrojního průmyslu. "Klientům z řad největších českých zbrojních firem vycházíme maximálně vstříc, a to i v případě zbrojních zakázek, které směřují na Ukrajinu a do dalších zemí mimo EU. Jakkoli tyto zakázky pečlivě posuzujeme, aby se námi financovaný zbrojní materiál neocitl například v rukou ruské armády a jiných teroristických skupin," dodal.
S ohledem na aktuální mezinárodní geopolitickou situaci je podle mluvčí ČSOB Michaely Průchové zřejmé, že k bránění hodnot svobodné demokratické společnosti patří i podpora obranyschopnosti ČR a Evropy. "Proto přehodnocujeme náš postoj k obrannému průmyslu zaměřenému na armádní složky, policii a další obranné složky a předpokládáme naše širší zapojení v obranném průmyslu. V této chvíli již pracujeme na několika projektech v této oblasti," uvedla.
České banky dlouhodobě financují obranný průmysl, jsou však vázány bankovním tajemstvím a nemohou zveřejňovat jména klientů a větší detaily. "Komerční banka získala souhlasy od některých klientů a můžeme tak zveřejnit, že máme expozici téměř 11 miliard Kč vůči českému obrannému průmyslu. Po desetiletí jsme hlavní bankou Aera Vodochody. Poskytujeme financování Czechoslovak Group včetně jejich mezinárodní expanze. Pomohli jsme Colt CZ Group s uvedením na burzu a jsme jednou z financujících bank při jejich mezinárodní expanzi," sdělila mluvčí banky Šárka Nevoralová.
UniCredit Bank si je vědoma své odpovědnosti vůči společnosti, a proto má komplexní rámec pravidel financování včetně citlivých oblastí, řekl mluvčí banky Petr Plocek. Obranný sektor patří mezi citlivé sektory a přístup je podle něj založen na zásadách, které berou v úvahu mnoho proměnných, mezi nimiž je i země určení a typ zboží, které má být vyvezeno.
fd rdo