Mattoni Muzeum rozšířilo expozici o další artefakty ze 150leté historie značky
Kyselka (Karlovarsko ) 1. dubna (ČTK) - Mattoni Muzeum v Kyselce na Karlovarsku rozšířilo svoji expozici. Muzeum, věnované značce minerálních vod a jejímu zakladateli Heinrichu Mattonimu, se rozrostlo o exponáty z bývalého muzea Mattoni v Nejdku. Sběratel a provozovatel nejdeckého muzea Ladislav Adalbert Sýkora se zároveň stal kurátorem muzea. I do budoucna by se tak unikátní předměty z jeho sbírky měly objevovat i v Mattoni Muzeu v Kyselce, řekl dnes ČTK Sýkora.
"V prvním patře, kde se nacházel koridor původní stáčírny, najdeme repliku stáčecího aparátu, originální špuntovačku z roku 1890, která je původní z této budovy, a řadu dalších věcí, jako jsou původní lahve s původním obsahem minerální vody z 30. let nebo například pečetní hlavice a cínové uzávěry," řekl Sýkora.
Další novinky jsou i ve druhém patře muzea. Nejvzácnějším z artefaktů v muzeu je původní výroční medaile Heinricha von Mattoniho z 1. března 1905 odkazující na 40 let jeho podnikání. Přibyly i historické dokumenty a dobové reálie, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy a projekty realizovaných i nerealizovaných staveb.
Do Löschnerova pavilonu, kde muzeum sídlí, se mohou návštěvníci vydat přímo z centra Kyselky nebo zvolit delší trasu Mattoniho stezkou Po stopách skřítků. Tří a půl kilometrová procházka vede po původních promenádních místech a seznámí je s historií obce Kyselka i informacemi o lázních a jejich obnově. Od Mattoni Muzea vede také turistická trasa k rozhledně Bučina.
Letošní rozšíření expozice připadá na rok, kdy značka Mattoni slaví 150 let od svého vzniku. V roce 1873 Heinrich Mattoni odkoupil pozemky v Kyselce a zaregistroval si stáčírnu, která už několik let fungovala a o jejíž vznik se zasloužil, na své jméno. Tehdy začaly také vznikat lázně Kyselka, malé, ale významné lázně, které navštěvovali i osobnosti tehdejšího společenského života. Jak to nakonec dokládá i kronika lázní, která je také k vidění v expozici muzea.
pnp snm
Do dražby cenného dříví v Chropyni se zapojilo 23 zájemců, 21 z nich úspěšně
Chropyně (Kroměřížsko) 31. března (ČTK) – Do dražby cenného dříví v Chropyni na Kroměřížsku se v uplynulých dnech zapojilo 23 zájemců, 21 z nich úspěšně. Ve srovnání s předchozí aukcí se jednalo zhruba o stejný počet kupujících i úspěšně uzavřených obchodů, řekla dnes ČTK mluvčí pořádajících Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Dagmar Obšilová. Aukci podnik pořádal popáté, letos podruhé.
V dražbě tentokrát mohli zájemci vybírat z nabídky 15 druhů dřevin. Jednalo se o 1956 výřezů o objemu více než 2290 metrů krychlových. Cena za metr krychlový se řádově pohybovala od tisíců do desetitisíců korun. Celkový výtěžek aukce ALSOL nezveřejnily, podle mluvčí však její výsledky naplnily očekávání zástupců podniku, kteří jsou s nimi spokojeni. Poslední nabídky přijímala firma ve středu.
V některých sortimentech bylo podle Obšilové zřejmé nastupující ochlazení trhu se dřívím v souvislosti s nejistým vývojem v příštích měsících. "Přesto se nám podařilo opět dosáhnout vysokých částek za kvalitní a objemné kmeny s rekordní sumou 32.798 korun za metr krychlový u nejhodnotnějšího dubu," řekla mluvčí.
Dříví ze svých lesů nabízely v dražbě konané obálkovou metodou nejen ALSOL, ale i další prodejci. "Drtivá většina dříví, 98 procent, našla svého spotřebitele. Neprodaný zlomek z celkového množství poputuje do přímého prodeje. Další aukci plánujeme na začátek příštího roku opět v Chropyni," doplnila Obšilová.
Mezi zákazníky jsou dřevozpracovatelé z celé České republiky i ze zahraničí. České dříví kupují lidé z Německa, Polska, Rakouska nebo Francie. Využití najde ve stavitelství, nábytkářství, potravinářství, ale i umění. Kromě převažujících dubů bylo možné v aukci získat například ořešáky, o něž mají zájem nábytkáři, nebo modříny, které vyhledávají řemeslníci.
Výnosy z dražby využije společnost k financování svého lesnického hospodaření. Peníze přispějí například k obnově lesů postižených kůrovcovou kalamitou, výchovným činnostem a k budování lesních cest, altánů pro veřejnost nebo opravě studánek. Podnik od roku 2013 hospodaří na více než 42.000 hektarech církevních lesů v Olomouckém a Zlínském kraji.
chv dr