Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
Kyjev/Moskva 1. ledna (ČTK) - Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska, napsal dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na operátora plynovodů. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz. Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela. Ukončení tranzitu od sedmé hodiny kyjevského času (06:00 SEČ) ohlásilo také ukrajinské ministerstvo energetiky, a to s odvoláním na "národní bezpečnost", napsal Reuters. "Zastavili jsme tranzit ruského plynu. To je historická událost," prohlásil ministr energetiky Herman Haluščenko.
Kohouty byly v sedm ráno uzavřeny jak na vstupu do soustavy ukrajinských plynovodů na rusko-ukrajinské hranici, tak na výstupu na hranici Ukrajiny se Slovenskem, napsal RBK-Ukrajina.
Kyjev delší dobu avizoval, že dohodu o tranzitu ruské ropy nehodlá prodloužit. Své rozhodnutí zdůvodňuje ozbrojeným konfliktem s Ruskem, které prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení na Ukrajině.
Moskva v důsledku invaze na Ukrajinu přišla o svou dominantní pozici v dodávkách plynu do Evropské unie. Ztráta levných dodávek ruského plynu přitom přispěla ke zpomalení hospodářského růstu a vzestupu inflace v EU, napsal Reuters.
Rozhodnutí Kyjeva neprodloužit dohodu o tranzitu ruského plynu ostře kritizuje slovenský premiér Robert Fico. Ten minulý týden pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně přerušení dodávek elektřiny, pokud Kyjev tranzit ruského zemního plynu na Slovensko zastaví.
Pětiletý kontrakt Naftohazu s Gazpromem z 30. prosince 2019 byl druhou komerční dohodou o tranzitu ruského plynu po jedenáctiletém kontraktu z let 2009 až 2019. Tuto dohodu Ukrajina uzavřela v Moskvě pod výrazným tlakem zemí Evropské unie, které byly skoro tři týdny bez ruského plynu kvůli neshodám o ceně suroviny a o poplatcích za tranzit mezi tehdejšími vládami Julije Tymošenkové a Vladimira Putina, připomněl RBK-Ukrajina. Tehdy byl problém pro země EU mnohem palčivější, protože na ruském plynu byly nesrovnatelně závislejší než nyní. Přes Ukrajinu tehdy proudilo do EU více než 100 miliard metrů krychlových plynu ročně, zatímco v uplynulém roce objem přepraveného plynu mírně převýšil 15 miliard metrů krychlových, což představovalo jen pět procent celkové spotřeby v EU, dodal portál.
msk ank
Slovensko si poslechlo kontroverzní novou verzi své hymny
Bratislava 1. ledna (ČTK) - Slovenská veřejnost dnes, na samém počátku nového roku, mohla poprvé poslechnout slovenskou hymnu v nové verzi, objednané ministryní kultury Martinou Šimkovičovou. O novém hudební aranžmá hymny po třech desetiletích informovala nejprve média. Zájem veřejnosti stupňovaly i informace, že za aranžmá ministerstvo zaplatí desítky tisíc eur, anebo polemiky okolo autora.
Resort Martiny Šimkovičové si najal jednoho z nejznámějších slovenských diregentů a skladatelů, Oskara Rózsu, který o změnu aranžmá jednoho ze státních symbolů usiloval od roku 2011. Rózsa serveru Aktuality.sk nejprve řekl, že se nerad vyjadřuje k věcem, které ještě nejsou dokončené, později z Londýna svým kritikům vzkázal, že hymna není pro ně: "Já tu hymnu nedělám pro vás. Vy jste stále nepochopili, že to není vaše hymna," uvedl s tím, že hymna je určená úplně jiné skupině lidí. Za toto vyjádření se později omluvil, připomněl portál, který nyní zveřejnil pro srovnání hymnu ve staré i nové verzi.
"Kontroverzní projekt plný tajností má tečku," napsal na svém webu list Sme poté, co veřejnoprávní stanice RTVS na Nový rok po půlnoci v premiéře odvysílala státní hymnu v nové úpravě, kterou nahrál Oskar Rózsa. Dílo celkem vyšlo 46.500 eur (asi 1,17 milionu Kč), a to se Slovenská filharmonie nároku na honorář zřekla. Naživo Rózsova hymna poprvé zazní před publikem na dnešním koncertu filharmonie, televizní Dvojka pak odvysílá dokument o vzniku nové verze hymny s názvem "Nad Tatrou sa blíska", poznamenal deník. Dodal, že odvysílaná nahrávka trvá minutu a 45 vteřin, zatímco původní oficiální verze má minutu a 25 vteřin.
Starou verzi hymny nahrály Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor v prosinci 1992, tedy před vznikem samostatné Slovenské republiky. Hymnu tvoří první dvě sloky písně Janka Matúšky "Nad Tatrou sa blýska" z roku 1844.
Jednu novou verzi hymny nahrál v roce 2004 skladatel Peter Breiner, ve svižném tempu trvajícím jen 53 vteřin. "Slovenský rozhlas používal jednu dobu mou verzi o půlnoci, ale po stížnostech strážců slovenské pravověrnosti je tam nějaká verze, která nikomu nevadí," řekl Breiner Sme v srpnu 2016. Následující rok nahrála rockovou verzi hymny skupina Metalinda.
msk