Holešovské muzeum zapůjčilo do Liptálu obraz valašského malíře Jana Kobzáně
Holešov (Kroměřížsko) 3. října (ČTK) - Holešovské muzeum zapůjčilo do Liptálu na Vsetínsku obraz valašského malíře Jana Kobzáně. Šestimetrové dílo s názvem Dobytí holešovského zámku Valachy bude od 12. října vystaveno v obci, kde se významný valašský malíř narodil. ČTK to dnes sdělila Dana Podhajská, mluvčí Městského kulturního střediska v Holešově na Kroměřížsku
"Obraz je připomínkou vzbouření proti vrchnosti, která netolerovala jinou než katolickou víru a v době svého vzniku byl vnímán hlavně jako symbol třídního boje. Desítky let visel v zasedací místnosti městského úřadu, poté jsme jej vystavili na zámku a teď jsme rádi, že jej můžeme zapůjčit. Pořád je to velký Jan Kobzáň a máme příležitost obraz ukázat dalším návštěvníkům," řekla kurátorka sbírkových fondů holešovského muzea Renée Rudolfová.
Obraz Kobzáň namaloval na zakázku pro město Holešov v roce 1957. Inspiroval se místní historií a temperami na plátně zachytit výjev evangelických Valachů, kteří se za třicetileté války postavili katolické vrchnosti. "Široká veřejnost si jej však prakticky mohla prohlédnout až loni, kdy se stal součástí výstavy Valaši a Valašsko věnované valašským malířům. Poté o něj projevila zájem obec Liptál, která řadu let pracovala s myšlenkou vytvořit Kobzáňovi stálou expozici," uvedla Podhajská.
"Tento obraz bude největší, který díky zápůjčce z Holešova vystavíme. Přidáme k němu další dvě velká díla – obraz Slepý houslista a Huculská svatba," doplnil liptálský starosta Milan Daňa (za Sdružení nezávislých kandidátů Liptál). Obec má i vlastní sbírku Kobzáňových obrazů, od drobných kreseb až po portréty a malby. Stálá expozice Jana Kobzáně včetně holešovského obrazu bude otevřena každou první neděli v měsíci.
Český akademický malíř, grafik a spisovatel, který je autorem loga firmy Baťa, se v Liptále narodil v roce 1901. V 15 letech začal pracovat jako dělník na pile Baťových závodů ve Zlíně. Jeho výtvarný talent zaujal samotného Tomáše Baťu, díky továrníkově podpoře se mohl Kobzáň věnovat studiu. Po absolvování Uměleckoprůmyslové školy v Praze vystudoval v letech 1924 až 1926 kresbu na Akademii výtvarných umění u profesora Maxe Švabinského. Závěr života žil a tvořil na chalupě na Soláni, kde v 58 letech zemřel. Je pohřben na Valašském Slavíně v rožnovském skanzenu.
chv hj
Bývalý prezident USA Carter dnes slaví 100 let; v rodném městě vypuknou oslavy
Washington 1. října (ČTK) - Své sté narozeniny dnes slaví JImmy Carter, bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny za mír. V jeho rodném městě se dnes budou konat velkolepé oslavy, naplánován je třeba přelet stíhaček a koncert country hudby, uvádí agentura AP a deník The Washington Post.
Demokratický exprezident James Earl Carter mladší se narodil 1. října 1924 ve městě Plains ve východoamerickém státě Georgia. Mezi lety 1977 a 1981 vykonával prezidentskou funkci, v roce 1982 se svou ženou Rosalynn založil Carterovo centrum (The Carter Center), kde pracoval další čtyři desítky let. Náplní centra bylo "nastolit mír, bojovat proti nemocem a budovat naději". V roce 2002 Carter obdržel Nobelovu cenu za mír.
V souvislosti s jubileem se na počest exprezidenta uskuteční řada akcí. Carterovo centrum uspořádalo už 17. září hudební galavečer v Atlantě, jižně od Plains, na kterém se vybralo více než 1,2 milionu dolarů (přes 30 milionů korun). V St. Paulu v severoamerické Minnesotě Cartera uctí dobrovolníci z organizace Habitat for Humanity snahou postavit 30 domů za pět dní. Carterovi totiž s organizací spolupracovali a každý rok pořádali stavební projekty.
V rodném Plains, kde Carter žije posledních 19 měsíců v domácím hospicu, plánují velkolepé oslavy. "Ne každý na Zemi se dožije 100 let, a když se to někomu podaří a když tuto dobu využije k tomu, aby udělal tolik dobrého pro tolik lidí, stojí to za oslavu," řekl v rozhovoru Jason Carter, exprezidentův vnuk a předseda správní rady Carterova centra.
Na trávnících po celém městě jsou rozesety cedule s nápisy "Všechno nejlepší ke 100. narozeninám, pane prezidente!" a plánuje se přelet čtyř vojenských stíhaček F-18.
"Všichni v tomhle městě jsou do něj blázni," řekla listu The Washington Post pracovnice lékařské kliniky, kterou Carter spoluzakládal.
Jill Stuckeyová z Národního historického parku Jimmyho Cartera exprezidenta navštěvuje téměř denně a říká, že je bývalá hlava státu optimistická, ale ohledně svých narozenin apatická. "Ptám se ho, jaké to je, když slaví 100 let, a nijak nereaguje, jen krčí rameny," uvedla Stuckeyová. O Carterovi je známo, že velké oslavy nemá příliš v oblibě.
Přesto obyvatelé Plains oslavu jubilea plánovali celý rok. Kromě stíhaček uspořádají country koncert v budově pro 300 lidí, který byl za pár dní vyprodán. Sám exprezident nejspíše své narozeniny oslaví ve stejném jednopatrovém domě, který si s manželkou postavili na počátku 60. let.
dud jd