Reuters: USA pohrozily rakouské RBI omezením přístupu k svému finančnímu systému
Vídeň/Washington 15. května (ČTK) - Americké ministerstvo financí varovalo rakouskou společnost Raiffeisen Bank International (RBI), že by jí kvůli pokračujícím aktivitám v Rusku mohlo omezit přístup k finančnímu systému Spojených států. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.
Náměstek americké ministryně financí Wally Adeyemo podle zdroje 6. května zaslal firmě RBI dopis, ve kterém vyjádřil obavy ohledně aktivit banky v Rusku i ohledně jejího plánu koupit podíl v rakouské stavební firmě Strabag, který dříve vlastnil ruský oligarcha Oleg Děripaska. Od tohoto plánu RBI krátce poté upustila, obavy ohledně aktivit banky v Rusku však podle zdroje přetrvávají, napsala agentura Reuters.
Raiffeisen Bank International má nyní v Rusku největší zastoupení ze západních bank. V loňském roce RBI v Rusku vydělala 1,8 miliardy eur (téměř 45 miliard Kč), na jejím celkovém zisku se tak ruské aktivity podílely zhruba polovinou.
Banka kvůli pokračujícím aktivitám v Rusku čelí už delší dobu kritice ze strany západních zemí. Ruské úřady podle jednoho ze zdrojů Reuters daly naopak bance najevo, že by si přály, aby v Rusku zůstala, protože umožňuje provádět mezinárodní platby. RBI tvrdí, že od začátku války na Ukrajině své aktivity v Rusku výrazně omezila a že bude dál pracovat na tom, aby se ruské divize zbavila.
RBI plánovala koupit ve společnosti Strabag podíl 24,1 procenta v hodnotě 1,5 miliardy eur. Děripaska, který se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu stal terčem západních sankcí, vlastnil tento podíl prostřednictvím své společnosti MKAO Rasperia Trading. Tu však nedávno koupila ruská firma Iliadis, která podle RBI nepodléhá sankcím.
Plán RBI se kvůli spojitosti podílu s Děripaskou stal terčem kritiky, a to mimo jiné ze strany amerických úřadů. Američtí vládní činitelé se podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters domnívali, že Děripaska by měl z transakce prospěch.
RBI chtěla transakci uskutečnit prostřednictvím své ruské divize. Chtěla tak převést do Rakouska část zisků divize, které se nyní v Rusku hromadí kvůli restrikcím, jež Moskva uvalila na výplatu dividend do zahraničí.
pmh jrm
V předaukční výstavě bude poprvé k vidění pastel Jana Zrzavého z roku 1927
Praha 15. května (ČTK) - Pastel Jaro z roku 1927 od Jana Zrzavého bude poprvé k vidění v předaukční výstavě. Dílo mladíka sedícího v krajině Zrzavý ztvárnil i v kresbě a na plátně, v pastelovém provedení se zachovala původní barevnost. Znovunalezené dílo, které dosud bylo v pražské soukromé sbírce, budou zájemci moct zhlédnout v Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči od 27. května do 5. června, o den později půjde do aukce s vyvolávací cenou 3,2 milionu korun. ČTK o tom za pořadatele informovala Jana Bryndová.
Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf Jan Zrzavý je významná postava českého výtvarného umění a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. V aukčních síních jsou jeho díla žádaná a kupci za ně platí milionové částky. Rekord drží Zrzavého obraz Fantastická krajina, který se v roce 2020 prodal za 28,08 milionu korun včetně aukční přirážky.
"Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi považoval i sám autor,“ řekl majitel galerie a aukční síně Tomáš Hejtmánek. "Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má špičatý objekt připomínající egyptskou pyramidu," dodal.
Takřka stejný výjev, akt jinocha v tajuplné krajině, ztvárnil později malíř i na stejnojmenném obraze z roku 1929. Plátno se nachází ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. Podle Hejtmánka technika pastelu pomohla, aby se dílo dochovalo v původní barevnosti. Mladíka v krajině ztvárnil Zrzavý i v pařížské kresbě z roku 1924.
Zahradní aukce 6. června v Arthouse Hejtmánek nabídne další milionové položky, například dílo Maska III z roku 1946 Františka Muziky vyvolávané za 3,8 milionu korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů.
vid rdo