Galerie Václava Chada ve zlínském zámku oslaví deset let své existence výstavou
Zlín 18. září (ČTK) - Opět spolu – 10 let Galerie Václava Chada. Představí díla více než 80 autorů, kteří zde v průběhu uplynulé dekády vystavovali, řekla dnes ČTK mluvčí galerie Kateřina Martykánová. Vernisáž bude ve čtvrtek, výstava potrvá do 8. listopadu.
Za deset let se v galerii konalo 75 výstav. K vidění byla díla Adolfa Borna, Jindřicha Štreita, Adrieny Šimotové nebo Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
"Výstava je naším poděkováním všem umělcům, kteří v průběhu let sdíleli své neobyčejné vizionářství s Galerií Václava Chada. Každý z více než osmdesáti vystavujících autorů zanechal nesmazatelnou stopu a přispěl k vytváření bohaté mozaiky uměleckých objevů, které galerie nabídla širokému publiku," uvedla kurátorka Miroslava Ptáčková.
Výstava není jen retrospektivou. "Vyjadřuje také naději do budoucnosti – že galerie bude i nadále místem, kde se setkávají kreativní duše a kde umění inspiruje k hlubšímu zamyšlení. Tato výjimečná platforma se neustále rozvíjí a jejím posláním je i nadále přinášet tvůrčí odvahu a nebojácnost, stejně jako to dělal Václav Chad, po němž galerie nese své jméno," uveda kurátorka.
Václav Chad (1923 až 1945) patřil k prvním studentům Školy umění firmy Baťa, která zahájila provoz v září 1939. Po dokončení studia pokračoval na takzvané huti – speciální školní dílně pro absolventy, kde měl možnost se zapojit do velkých školních zakázek. Při studiích pracoval také jako výtvarník v propagačním oddělení Baťových závodů. Od října roku 1944 se naplno zapojil do protifašistického odboje, nakonec vedl konspirativní skupinu. Při razii gestapa na firemním internátu v noci na 24. února 1945 byl při pokusu o útěk zastřelen.
Galerii provozuje obecně prospěšná společnost Zlínský Zámek, provoz financují příspěvky sponzorů a dotace, přispívá i město Zlín.
jmk hj
Pagery, jež explodovaly v Libanonu, vyrobila maďarská firma, tvrdí Gold Apollo
Tchaj-pej/Bejrút 18. září (ČTK) - Tchajwanská firma Gold Apollo tvrdí, že pagery, které v úterý v Libanonu zabily nejméně devět lidí a téměř 3000 osob zranily, vyrobila firma BAC Consulting se sídlem v Budapešti. Gold Apollo dnes podle agentury AP uvedla, že měla s touto maďarskou společností smlouvu, která ji opravňovala používat její značku.
"Na základě dohody o spolupráci jsme dali oprávnění firmě BAC používat naši obchodní značku k prodeji výrobků v určených regionech, ale za design a výrobu produktů nese výhradní odpovědnost společnost BAC," uvedla Gold Apollo v prohlášení. Její vedení dnes také novinářům podle AP řeklo, že tato smlouva trvala předchozí tři roky a umožňovala i výrobu pagerů. BAC Consulting je podle svých internetových stránek poradenská firma.
Stovky pagerů, osobních komunikačních zařízení, explodovaly podle Reuters v úterý kolem 15:30 místního času téměř ve stejný čas na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou šíitského hnutí Hizballáh, a v údolí Bikáa východně od libanonské metropole. Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že exploze byly slyšet v Bejrútu i hodinu poté. Na sociálních sítích se objevily záběry výbuchů v obchodech, na tržištích či na ulicích.
Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že pagery vyzváněly několik sekund, než explodovaly. Zraněny při tom byly téměř 3000 lidí a nejméně devět osob, včetně osmileté dívky, podle AP zemřelo.
Mezi zraněnými je i íránský velvyslanec v Libanonu, který při tom přišel o oko a druhé oko má vážně zraněné, napsal dnes server The Times of Israel (ToI).
Libanonské ministerstvo zahraničí i Hizballáh připsaly akci Izraeli, který to jako obvykle nekomentoval.
Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh by se měl k tomu vyjádřit ve čtvrtek odpoledne, napsala dnes agentura AFP.
Libanonské hnutí Hizballáh bojuje s Izraelem už několik desítek let, vedly spolu dvě války, naposledy v roce 2006. V posledních letech se sporadicky ostřelovaly přes hranici, ale od loňského října, kdy začala válka v palestinském Pásmu Gazy, provádí letecké útoky přes hranici každý den. Hizballáh je spojencem Íránu a teroristického hnutí Hamás, s nímž Izrael od října vede válku v Gaze. Tu začal Hamás teroristickým útokem na Izraelem, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů. Válka v Pásmu Gazy si podle tamních úřadů ovládaných Hamásem vyžádala nejméně 41.250 palestinských obětí, rovněž většinou z řad civilistů.
nob mka